menu

Real Madryt 11 raz z rzędu na czele klubów o największych przychodach [RANKING]

21 stycznia 2016, 08:49 | psz

Real Madryt jedenasty rok z rzędu jest klubem piłkarskim o największych przychodach na świecie. W sezonie 2014/2015 wyniosły one 577 mln euro. Na drugie miejsce z czwartego powróciła FC Barcelona, a na trzecie z drugiego spadł Manchester United.

Tym razem poza podium znalazł się Bayern Monachium. Przychody dwudziestki największych futbolowych drużyn wyniosły 6,6 mld euro, o osiem procent więcej niż rok wcześniej. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte, która po raz 19. przygotowała coroczny raport o największych klubach piłkarskich na świecie „Football Money League”, w przyszłym roku dzięki rosnącym wynikom finansowym, miejsce lidera ma szansę zająć Manchester United.

Przychody Realu Madryt wyniosły w sezonie 2014/2015 aż 577 mln euro. Rok wcześniej było to blisko 550 mln euro. Ten wzrost hiszpański gigant zawdzięcza głównie przychodom komercyjnym, które w ciągu roku wzrosły o 22,7 mln euro. Przychody z dnia meczu także wzrosły o 9,1 mln euro. Jedynie przychody z tytuły transmisji spadły o 4,3 mln euro.

- Po raz pierwszy w historii trzy kluby zajmujące czołowe pozycje w naszym zestawieniu osiągnęły poziom przychodów, przekraczający 500 mln euro. Real Madryt zawdzięcza swój dobry wynik przede wszystkim przychodom komercyjnym. Planowana przebudowa stadionu Santiago Bernabéu przyczyni się w następnych latach do zwiększenia przychodów również z dnia meczu - wyjaśnia Dan Jones, Partner, Sports Business Group, Deloitte UK.

Po roku przerwy na drugie miejsce wraca FC Barcelona. - Osiągnięcia na boisku barcelońskiego klubu przełożyły się na sukces finansowy. Ubiegłoroczny zwycięzca Ligi Mistrzów, dzięki zwiększeniu przychodów we wszystkich trzech kategoriach, wspiął się na podium kosztem Manchester United - dodaje Dan Jones.

Manchester United zanotował nieznaczny wzrost przychodów z 518 do 519,5 mln euro (w funtach był to spadek). Z kolei Chelsea spadła na ósme miejsce, a na siódmym znalazł się Arsenal Londyn. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się jeszcze dwa angielskie kluby: Manchester City (6) i Liverpool (9). - Mimo tegorocznego spadku w zestawieniu należy pokusić się o stwierdzenie, że model biznesowy przyjęty w Manchester United sprawdza się. Powrót do rozgrywek Ligi Mistrzów, a także rozpoczęte przedsięwzięcia biznesowe mogą spowodować, że w przyszłorocznym zestawieniu klub z prognozowanymi przychodami na poziomie 500 mln funtów, czyli około 650 mln euro, może znaleźć się na pierwszym miejscu - mówi Tim Bridge, Starszy Menedżer, Sports Business Group, Deloitte UK.

W najnowszym raporcie „Football Money League” widzimy również zmianę pozycji Bayern Monachium, który z trzeciego spadł na piąte miejsce. Jest to najniższa pozycja niemieckiego giganta od sezonu 2006/2007. Klub Roberta Lewandowskiego został wyprzedzony przez Paris Saint-Germain (jedyny klub francuski w zestawieniu), któremu udało się osiągnąć przychody w wysokości 480,8 mln euro. Mimo sukcesu w Lidze Mistrzów Juventusu oraz awansowi z 24. na 16. pozycję w zestawieniu AS Romy, był to rozczarowujący sezon pod względem wysokości przychodów dla włoskich klubów. To spowodowało, że po raz pierwszy w historii Inter Mediolan i AC Milan znalazły się poza czołową dwudziestką rankingu Deloitte.

Łączne przychody 20 klubów objętych rankingiem wzrosły o 8 proc., do kwoty 6,6 mld euro. - Sezon 2014/2015 był ponownie okresem wzrostu dla pięciu największych europejskich lig piłkarskich. Obserwujemy jednak zwolnienie dynamiki wzrostu największych pięciu klubów, których przychody wzrosły o 4 proc. w porównaniu do 11 proc. w poprzedniej edycji. Jednocześnie nowym klubom może być ciężko dostać się do czołowej dziesiątki, biorąc pod uwagę, że różnica w wysokości przychodów pomiędzy 10 a 11 miejscem wynosi 43,3 mln euro - mówi Dan Jones.

Deloitte Football Money League - przychody klubów w sezonie 2014/2015:


źródło: informacja prasowa


Polecamy