menu

Lewandowski ustępuje Nkunku w wyborze Piłkarza Roku w Niemczech. Nikczemna zemsta „Kickera” na Polaku za zdradę Bayernu Monachium

2 sierpnia 2022, 07:13 | JacK

Magazyn „Kicker” wyłonił w głosowaniu dziesięciu najlepszych pilkarzy i trenerów w Niemczech w 2022 roku. Niespodziewanie triumfatorami obu klasyfikacji zostali Christopher Nkunku jako piłkarz i Christian Streich jako trener.

Christopher Nkunku lepszy od Roberta Lewandowskiego w sondażu renomowanego magazynu „Kicker” na Piłkarza Roku w Niemczech
fot. DPA/PAP

fot.

fot.
1 / 3

Zadzwiniającą zniewagą było przyznanie drugiego miejsca wśród piłkarzy królowi strzelców Bundelsigi i mistrzowi Niemiec z Bayernem Monachium, Roberowi Lewandowskiemu. Najpewniej to upokorzenie polskiego goleadora wynikało ze swoistej zemsty Niemców za wymuszenie na Bayernie transferu do FC Barcelony.

Francuski ofensywny pomocnik RB Lipsk Nkunku został wybrany Piłkarzem Roku, choć strzelił 32 gole i zaliczył 20 asyst w 50 występach dla klubu we wszystkich rozgrywkach w sezonie 2021/22. Wyprzedził „Lewego” tylko 6 głosami, mimo że Polak może pochwalić się zdobyciem 50 bramek (w tym 34 w Bundeslidze, za co otrzymał drugi sezon z rzędu Złotego Buta lig europejskich) i wykonaniem 6 asyst w 46 meczach dla Bayernu we wszystkich rozgrywkach w sezonie 2021/22.

[twitter]https://twitter.com/ESPNFC/status/1525481318229807104[/twitter]

Lewandowski w minionej kampanii ustrzelił 4 hat-tricki (po 2 w Bundeslidze i Lidze Mistrzów) i 9 dubletów (7 w Bundeslidze i 2 w Lidze Mistrzów). Zdobył koronę króla strzelców Bundesligi po raz siódmy w karierze (czym wyrównał rekord Gerda Müllera) i piąty raz rzędu, co jest rekordem niemieckich rozgrywek. Został też najlepszym snajperem obcokrajowcem w historii Bundelsigi i ich drugim strzelcem, mając na koncie 312 bramek i ustępując tylko liderowi Gerdowi Müllerowi, który trafiał 363 razy. Siódmy raz z rzędu przekroczył granicę 40 bramek we wszystkich rozgrywkach. Pobił także rekord Bundesligi pod względem liczby bramek na wyjeździe w jednym sezonie z 19 bramkami. Sięgnał też po tytuł wicekróla strzelców Ligi Mistrzów 2021/22, uzyskując 13 trafień.

Te wszystkie rekordy oraz zdobycie po raz ósmy mistrzostwa Niemiec z Bayernem nie pozwoliły wyprzedzić w sondażu na najlepszego Piłkarza Roku Nkunku, który z RB Lipsk zajął na koniec sezonu zaledwie czwarte miejsce i sięgną po Puchar Niemiec. W ten dosyć nikczemny sposób „Kicker” chciał się odegrac na „Lewym” za transfer do Barcelony, mimo że polskiego „bombardiera” obowiązywał jeszcze rok kontraktu z Bawarczykami.

Zaskakujące były również wyniki sondażu na Trenera Roku, którym został Christian Streich z Freiburga, doprowadziając zespół do szóstego miejsca w Bundeslidze. Drugi był Oliver Glasner z Eintrachtu Frankfurt, który z „Orłami” wygrał Ligę Europy.

Głosować można było zarówno na piłkarzy i trenerów pracujących w Niemczech, jak i na Niemców pracujących za granicą.

Klasyfikacja króla strzelców Bundeligi 2021/22:
1. Robert Lewandowski (Polska) Bayern Monachium 34 gole
2. Patrick Schick (Czechy) Bayer Leverkusen 24 gole
3. Erling Holland (Norwegia) Borussia Dortmund 22 gole
4. Christopher Nkunku (Francja) RB Lipsk 20 goli
4. Anthony Modeste (Francja) 1.FC Köln 20 goli


Polecamy