menu

Prezes Akademii Motoru Lublin: Posiadanie zespołów w Centralnych Ligach Juniorów, to same korzyści

18 kwietnia 2018, 16:19 | Marcin Puka

Motor Lublin, jako jeden z 11 klubów w Polsce, posiada zespoły młodzieżowe we wszystkich kategoriach wiekowych Centralnej Ligi Juniorów. - Ze szkoleniowego punktu widzenia to same korzyści - uważa Bartłomiej Janiszewski, prezes piłkarskiej Akademii Motoru Lublin.


fot. Łukasz Kaczanowski

fot. Łukasz Kaczanowski

fot. Łukasz Kaczanowski

fot. Łukasz Kaczanowski

fot. Łukasz Kaczanowski

fot. Łukasz Kaczanowski

fot. Łukasz Kaczanowski

fot. Łukasz Kaczanowski

fot. Łukasz Kaczanowski
Bartłomiej Janiszewski, prezes piłkarskiej Akademii Motoru Lublin
fot. Tomasz Lewtak (motorlublin.eu)
1 / 10

Motor Lublin ma jedną z największych piłkarskich akademii w regionie. Może pan przedstawić zarys stanu posiadania?
W obecnym sezonie w Akademii Piłkarskiej Motoru Lublin funkcjonują następujące grupy: 99/00 Centralna Liga Juniorów Starszych, 99/00 Liga Wojewódzka Juniorów Starszych, 2001 Centralna Liga Juniorów Młodszych U-17, 2002 Liga Wojewódzka Juniorów Młodszych, 2003 Centralna Liga Trampkarzy Starszych U-15, 2004 Liga Wojewódzka Trampkarzy Starszych, 2004 Liga Wojewódzka Trampkarzy Młodszych, 2005 Liga Wojewódzka Młodzików Starszych, 2005 Liga Lubelska Młodzików Starszych, 2006 Liga Wojewódzka Młodzików Młodszych, 2006 Liga Lubelska Młodzików Młodszych, 2007 Liga Lubelska Młodzików Młodszych o 2007 Liga Wojewódzka Orlików Starszych oraz rocznik 2009. Łącznie barwy młodzieżowych drużyn reprezentuje około 300 zawodników, z którymi pracuje piętnastu trenerów i jeden fizjoterapeuta.

Jako jedyny z klubów z województwa macie wszystkie drużyny w Centralnych Ligach Juniorów. Jakie z tego wynikają korzyści?
Posiadanie zespołu w każdej Centralnej Lidze Juniorów to na pewno prestiż. Obecnie posiada je tylko jedenaście zespołów w Polsce, w tym nasz klub. Ze szkoleniowego punktu widzenia to również same korzyści. Rywalizacja na najwyższym poziomie ułatwia podnoszenie indywidualnych umiejętności zawodnikom. To, że zespół rywalizuje na poziomie centralnym czyni go atrakcyjnym dla najzdolniejszych, którzy chcą trafić do takiego teamu. Najzdolniejsi po przez rywalizację na treningach podnoszą również swoje umiejętności, napędzają się do bardziej wytężonej pracy, żeby później otrzymać nagrodę jaką jest występ w meczu mistrzowskim.

Jak wygląda proces przechodzenia zawodników z kolejnych kategorii wiekowych do wyższych?
W naszej akademii od tego roku przyjęliśmy zasadę, że wyróżniający się zawodnik z rocznika młodszego przechodzi do kategorii wyższej i uczestniczy w zajęciach grupy starszej. W weekend jeżeli jest powołany do kadry meczowej rocznika starszego to musi wystąpić w wymiarze co najmniej 50 procent czasu meczu mistrzowskiego. Jeżeli nie, to w piątek uczestniczy w zajęciach swojego rocznika i z nim rozgrywa mecz mistrzowski. Najważniejsze jest w końcu to, żeby dany piłkarz czuł satysfakcję i przede wszystkim czerpał radość z uprawiania sportu.

Oczkiem w waszej głowie jest drużyna Motoru występująca w Centralnej Lidze Juniorów Starszych, która walczy o pozostanie w zreformowanych rozgrywkach, ponieważ po tym sezonie nastąpi reorganizacja CLJ. Zamiast dwóch szesnastozespołowych grup, powstanie jedna grupa, także szesnastodrużynowa. Czy ta reforma ma sens?
Możliwość rywalizacji w gronie najlepszych młodzieżowców w kraju wpływa na wyobraźnię, motywuje, daje obraz jak wygląda życie profesjonalnego piłkarza, ile wyrzeczeń ale również ile satysfakcji niesie ze sobą. Pogodzenie nauki z uprawianiem sportu na tym poziomie jest tylko dla najbardziej świadomej młodzieży, a tylko tacy osiągają sukcesy zarówno w życiu jak i w sporcie - to będzie naturalna selekcja przed profesjonalna karierą, przed spełnieniem marzeń dla wielu z nich.

Czy przeskok z piłki młodzieżowej do seniorskiej jest trudny, czy nie ma z tym większych problemów?
Nie ma jednej gradacji dla przeskoku z piłki młodzieżowej do seniorskiej. Wszystko zależy od tego czy masz szczęście i znajdziesz się w odpowiednim czasie, w odpowiednim miejscu, z odpowiednimi ludźmi. Jeżeli wejdziesz dobrze do szatni w której trafisz na trenera, który nie boi się odpowiedzialności i trafisz na piłkarza, który otoczy cię opieką i do tego masz talent, pracowitość i pokorę to wejście w świat piłkarski jest miłe łatwe i przyjemne. Jeżeli zabraknie choćby jednego z wymienionych przeze mnie wcześniej składników potrzeba dużo cierpliwości i samozaparcia żeby przebić się przez beton. Ważne jest żeby wyróżniający się juniorzy trafiali na treningi do seniorów jak najwcześniej, żeby poznali różnicę w funkcjonowaniu szatni, żeby dostosowali się do intensywności zajęć, bo umiejętności tym najzdolniejszym nie brakuje.

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW w SPORTOWY24.PL

Wszystko o Centralnej Lidze Juniorów - newsy, ciekawostki, wyniki i tabele!