menu

Wszystkie kluby Ekstraklasy z licencjami na kolejny sezon (WIDEO)

14 maja 2014, 16:06 | Jakub Seweryn, x-news

Wszystkie kluby T-Mobile Ekstraklasy otrzymały licencje na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej w sezonie 2014/15. Taką decyzję ogłosiła w środę Komisja Licencyjna Polskiego Związku Piłki Nożnej.

x-news
x-news
fot. x-news

Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji Komisji Licencyjnej, w mediach pojawiały się informacje, że tym razem nie będzie tak drastycznych decyzji, jak przed rokiem, gdy zdegradowano Polonię Warszawa, a wiele klubów zostało ukaranych sporymi karami finansowymi. Mimo że takie kluby, jak Górnik Zabrze, Ruch Chorzów czy Widzew Łódź wciąż mają problemy finansowe i organizacyjne, to jednak wg nieoficjalnych informacji wszystkie obecnie grające ekipy T-Mobile Ekstraklasy miały otrzymać przepustkę do gry w kolejnym sezonie. Oczywiście też nie obyło się bez niepełnych wniosków licencyjnych – wszystkie kluby musiały jeszcze je uzupełnić o drobne szczegóły, jak chociażby obecność szerokopasmowego Internetu na stadionie.

Prezes Ekstraklasy SA, Bogusław Biszof, na początku konferencji prasowej powiedział kilka zdań na temat przebiegu procesu licencyjnego, w tym aktualizację podręcznika licencyjnego, w którą były zaangażowane dziesiątki osób z piłkarskich władz.. Biszof przypomniał, że "Komisja Licencyjna nie ma karać klubów, a jedynie im pomagać na dłuższy okres". Na sali nie było prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniewa Bońka, który pojechał do włoskiego Turynu na finał Ligi Europy.

Podjęte decyzje ogłosił przewodniczący Komisji Licencyjnej, Krzysztof Sachs.


1. Licencje na grę w Ekstraklasie

W najważniejszym dla klubów punkcie, wszyscy mogą się czuć zadowoleni. Żaden klub nie podzielił bowiem losów Polonii Warszawa czy ŁKS Łódź z ostatnich sezonów. Cała ligowa szesnastka może być pod tym względem pewna swojego udziału w najwyższej klasie rozgrywkowej w kolejnym sezonie, jeśli tylko zdoła się sportowo w niej utrzymać. W tym przypadku najgorzej wyglądała sytuacja zadłużonych na ponad 30 milionów złotych Górnika Zabrze oraz Ruchu Chorzów, jednak w obu przypadkach Komisja uznała, że przedstawione przez działaczy odpowiednie prognozy i zapewnienia gwarantują funkcjonowanie klubu na odpowiednim poziomie.

2. Licencje UEFA na grę w europejskich pucharach

Wg decyzji Komisji Licencyjnych szansę na grę w europejskich pucharach ma tylko sześć zespołów. Są to Legia Warszawa, Lech Poznań, Pogoń Szczecin, Lechia Gdańsk, Zawisza Bydgoszcz oraz Jagiellonia Białystok. Oprócz klubu z Białegostoku, pozostałe drużyny z grupy spadkowej nie próbowały się starać o tę przepustkę.

Licencji UEFA nie otrzymały zespoły Górnika Zabrze, Ruchu Chorzów oraz Wisły Kraków z powodu bardzo delikatnej sytuacji finansowej. O ile Ruch i Wisła mają jeszcze niewielką szansę na skuteczne odwołanie w drugiej instancji, gdzie musiałyby przedstawić solidne zapewnienia dotyczące szybkiego uregulowania swoich kłopotów finansowych (wymóg F-05), to w przypadku Górnika dochodzi jeszcze problem związany z nieregulaminowym, spóźnionym uregulowaniem zaległych zobowiązań do piłkarzy i innych klubów (po 31 marca 2014 roku), co ogranicza szansę zabrzan na grę w pucharach do absolutnego minimum. (wymogi F-03, F-04).

3. Nadzory

a) Nadzór infrastrukturalny dla Ruchu Chorzów, Korony Kielce oraz Widzewa Łódź, związany z nieuzupełnieniem niektórych wymagań dotyczących oświetlenia stadionu lub technicznych wymogów związanych z realizacją transmisji telewizyjnych (wymogi I11, I60, I61).

b) Nadzór infrastrukturalny dla Jagiellonii Białystok, Górnika Zabrze oraz Podbeskidzia Bielsko-Biała związany z niedokończoną budową nowych stadionów tych drużyn.

c) Nadzór sportowy dla Zawiszy Bydgoszcz, gdzie Komisja zleciła monitorowanie działań klubu związanych z jego sekcjami młodzieżowymi.

d) Nadzór finansowy dla następujących klubów:

- Górnika Zabrze, Ruchu Chorzów oraz Wisły Kraków – związany ze wspomnianą bardzo delikatną sytuacją finansową klubów.

- Jagiellonii Białystok – związany z niejasnym ‘związkiem’ ze spółką Galeria Jagiellońska i rozliczeniami pomiędzy oboma podmiotami oraz zawieraniem ugód z pracownikami.

- Pogoni Szczecin – związany ze słabą prognozą finansową i ‘rozjechaniem’ się poprzedniej prognozy z rzeczywistością oraz zawieraniem ugód z pracownikami.

- Śląska Wrocław – związany z ogromnymi turbulencjami dotyczącymi ze zmianą właściciela, stawianiem klubu ‘na nogi’, niewyprostowanymi kwestiami zaległych premii za poprzednie sezony i wysokim zadłużeniem

4. Kary/ograniczenia

- dla Widzewa Łódź - ograniczenie sumy płac zawodników do kwoty ujętej w prognozie finansowej – spowodowane obecnym stanem upadłości układowej.

- dla Ruchu Chorzów - ograniczenie sumy płac zawodników do kwoty ujętej w prognozie finansowej, pojedyncze płace nie wyższe niż 15 tys. złotych miesięcznie – spowodowane obecną sytuacją finansową klubu.

- dla Górnika Zabrze - ograniczenie sumy płac zawodników do kwoty ujętej w prognozie finansowej, zakaz transferów gotówkowych na sezon, pojedyncze płace zawodników nie wyższe niż 15 tys. miesięcznie – spowodowane obecną sytuacją finansową klubu oraz nieterminowym spłaceniem zaległości wobec pracowników, które powinny być spłacone do 31 marca.

- dla Pogoni Szczecin - ostrzeżenie – spowodowane nieterminowym złożeniem zaświadczeń o niezaleganiu z płatnościami do Urzędu Skarbowego i ZUS.

- dla Zawiszy Bydgoszcz - 20 tys. złotych kary- oraz Piasta Gliwice – 50 tys. złotych kary – spowodowane złożeniem niekompletnej dokumentacji licencyjnej

- dla Śląska Wrocław - 75 tys. złotych kary – za nierzetelne sprawozdanie finansowe, zatajenie zaległych niewypłaconych premii za sezonu 2011/12 i 2012/13, nieterminowa spłata zobowiązań.


Polecamy