menu

Znamy kadrę na mistrzostwa Europy w ampfutbolu! A karty odkryli... Robert Makłowicz, Adam Małysz, Julia Żugaj czy Young Leosia

25 maja, 10:44 | Jakub Wiśniewski

Na nieco ponad tydzień przed pierwszym meczem poznaliśmy kadrę reprezentacji Polski w ampfutbolu na tegoroczne mistrzostwa Europy. Tym razem najlepsze ekipy Starego Kontynentu rywalizować będą we francuskim Evian, a Biało-Czerwoni zapowiadają walkę o medale!


fot. Grupa Cichy-Zasada

fot. Grupa Cichy-Zasada

fot. Grupa Cichy-Zasada

fot. Amp Futbol Polska

fot. Amp Futbol Polska

fot. Grupa Cichy-Zasada
1 / 6

Biało-Czerwoni na swoim koncie mają dwa brązowe medale europejskiego czempionatu. Cztery lata temu stanęli na najniższym stopniu podium podczas turnieju rozgrywanego w Krakowie, a w 2017 roku zajęli trzecie miejsce na Euro w Turcji.

Jeden cel Biało-Czerwonych w Evian – złoto Euro 2024!

– Mamy tylko jeden cel: złoto! Wszyscy zrobiliśmy progres w stosunku do poprzedniego turnieju. Myślę, że będziemy bardzo mocno zmotywowani. Wierzę, że będzie to nasz najlepszy turniej z dotychczas rozegranych. Podoba mi się styl prowadzenia drużyny przez naszego trenera Dmytro Kameko, szczególnie pod kątem intensywności napisał:

– uważa gracz Wisły Kraków oraz reprezentacji Polski Jakub Kożuch, który był w ekipie, która sięgnęła po brąz na obu turniejach.

Gwiazdy estrady i internetu oglosiły polską kadrę na ME w ampfutbolu

Tymczasem poznaliśmy skład kadry narodowej na najbliższe Euro we Francji. Został on zaprezentowany w dość nietypowy sposób. Imiona i nazwiska wybrańców ogłaszała znana postać ze świata polskiego sportu, showbiznesu, internetu czy muzyki, jak chociażby Robert Makłowicz, Adam Małysz, Julia Żugaj czy Young Leosia.

W 15-osobowej kadrze znaleźli się między innymi dobrze znani kibicom i powoływani od lat na duże turnieje Bartosz Łastowski, Krystian Kapłon czy Łukasz Miśkiewicz, ale nie zabrakło też zaskoczeń. Trener Dmytro Kameko postawił na 17-letniego Łukasza Mazurowskiego, a wśród bramkarzy – na Macieja Materaca, który w trakcie Euro będzie miał szanse na debiut w reprezentacji.

– Podczas wieczornego spaceru z psem zadzwonił do mnie trener Kameko i przekazał informację o powołaniu. To było bardzo duże zaskoczenie, ale bardzo się z tego cieszę. Szczerze mówiąc, już od grudniowego powołania liczyłem, że taka okazja się pojawi, ale nie spodziewałem się, że już na Euro 2024 napisał:

– mówi golkiper Śląska Wrocław.

Laureat FIFA Puskas Award za gola roku 2022 liczy na pierwszy medal

Na duży turniej po siedmiu latach wraca Rafał Bieńkowski – medalista mistrzostw Europy z 2017 roku i półfinalista mistrzostw świata z roku 2014. Silnym punktem reprezentacji Polski ma być również Marcin Oleksy. Laureat FIFA Puskas Award za bramkę roku 2022 bardzo liczy na pierwszy w karierze medal w koszulce z orłem na piersi.

Trudny wybór kadrowiczów na mistrzowski turniej w Evian

– Zadanie przy selekcji nie było łatwe. Mieliśmy jeszcze dodatkowo kilku kandydatów, którzy mogli pojechać na Euro, a decyzje podejmowaliśmy na ostatnią chwilę, po ostatnim turnieju ligowym. Mam nadzieję, że tę grupę stać będzie na zdobycie medalu. Wierzę, że dadzą radę napisał:

– deklaruje selekcjoner polskiej kadry, Dmytro Kameko.

Z kim w fazie grupowej zagfrają Biało-Czerwoni?

III edycja ampfutbolowego Euro startuje 1 czerwca. W meczu otwarcia Francja zagra z Ukrainą. Dzień później do walki przystąpią Polacy. W fazie grupowej Biało-Czerwoni zmierzą się z Grecją, Szkocją i Niemcami.

Triumfatora mistrzostw Europy poznamy 8 czerwca.

Reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy w ampfutbolu we Francji:

1. Abramczyk Dominik
2. Bąk Adrian
3. Bieńkowski Rafał
4. Grygiel Kamil
5. Kapłon Krystian
6. Kożuch Jakub
7. Łastowski Bartosz
8. Materac Maciej (bramkarz)
9. Mazurowski Łukasz
10. Miśkiewicz Łukasz (bramkarz)
11. Oleksy Marcin
12. Rosiek Kamil
13. Warakomski Mateusz
14. Woźniak Igor (bramkarz)
15. Wrona Krzysztof