Przed nowym sezonem Ekstraklasy: Pogoń Szczecin (RAPORT EKSTRAKLASA.NET)
Ostatnie dwa sezony w wykonaniu Pogoni Szczecin były niemal identyczne. Awans do grupy mistrzowskiej, a w niej bez żadnego zwycięstwo i ostatecznie ósma lokata. W tym roku prezes Jarosław Mroczek również nie wyobraża sobie, że jego ekipy może zabraknąć w górnej połowie tabeli i taki też cel wyznaczył przed drużyną i trenerem Michniewiczem.
fot. Paweł Relikowski/Polska Press
W Szczecinie gorący okres rozpoczął się tuż po zakończeniu poprzedniego sezonu. Oficjalny komunikat z klubu głosił bowiem o pożegnaniu się z wieloma piłkarzami, którzy nie pasują do koncepcji nowego zespołu. Prócz roszad wśród piłkarzy doszło do znaczących zmian w sztabie szkoleniowym. Nowym asystentem trenera Michniewicza został Radosław Biliński, który przed laty występował w drużynie Pogoni, a ostatnio odpowiadał za grupy młodzieżowe.
Poszerzono również sztab odpowiedzialny za przygotowanie fizyczne. Do trenera Rafała Buryty dołączył Krstjan Brcko, który już wcześniej współpracował z Czesławem Michniewiczem. Z kolei obowiązki szefa banku informacji, który odpowiedzialny jest za analizę przeciwnika objął Kamil Potrykus, który dotychczas był dyrektorem zarządzającym w IPSO (organizacja scoutingowa).
Drużyna przeszła dużą przebudowę, więc jej postawa jest sporą niewiadomą. W klubie zapewniają o dobrych ruchach, są zadowoleni z aktualnego składu – jednak zagłębiając się w szczegółową analizę trudno o aż tak pozytywne wnioski. Kibice w Szczecinie chcą grać o coś więcej niż tylko pierwszę ósemkę, apetyty urosły po udanych poprzednich sezonach jednak widzą, że ten zespół może nie sprostać ich oczekiwaniom.
TRANSFERY
Pierwszą decyzją po zakończeniu ubiegłego sezonu było rozstanie się z kilkoma zasłużonymi piłkarzami, którzy w ostatnim sezonie wnosili coraz mniej jakości do zespołu. Na listę transferową trafili: Radosław Janukiewicz, Maksymilan Rogalski, Michał Janota i Michał Koj. Rogalski oraz Koj znaleźli już zatrudnienie w nowych klubach (odpowiednio Wisła Płock i Ruch Chorzów), a Janukiewicz i Janota póki co rozpoczęli przygotowania z zespołem rezerw Pogoni. Prócz tego nie przedłużono kontraktów z Hernanim, Wojciechem Gollą (odszedł do NEC Nijmegen) i Vladimirem Kamessem. Kolejnym znaczącym ubytkiem jest odejście króla strzelców z sezonu 2013/2014, czyli Marcin Robaka do Lecha Poznań. Popularny „Robaczek” miał w kontrakcie wpisaną klauzulę odstępnego, z której skorzystał Mistrz Polski. Zespół opuścił również 17-letni Kamil Wojtkowski, który przeniósł się do RB Leipizg.
W obliczu tak sporych ubytków kadrowych spodziewano się licznych i dobrych jakościowo wzmocnień. Na początku do zespołu dołączył Jakub Czerwiński. Filar obrony drużyny z Niecieczy podpisał z Portowcami kontrakt już zimą i po wygaśnięciu dotychczasowej umowy ze „Słonikami” dołączył do nowego zespołu. Partnerem Czerwińskiego będzie Jarosław Fojut. Były gracz Dundee United od dawna przymierzał się do powrotu w rodzinne strony, więc oferta ze Szczecinie spełniała jego wszystkie wymagania. Prócz wspomnianej dwójki do zespołu Pogoni dołączyli również Jakub Słowik (były bramkarz Jagiellonii), szybki skrzydłowy Miłosz Przybecki (z Zagłębia Lubin) oraz zdyskwalifikowany na pół roku Damian Kowalczyk (również Zagłębie Lubin) . Natomiast z wypożyczenia z włoskiego Virtus Entella wrócił mogący grać na lewej stronie obrony i pomocy, Mateusz Lewandowski. Włodarzom Pogoni udało się również namówić na stały powrót Japończyka Akahoshiego, który rozwiązując umowę z FK Ufa ponownie związał się kontraktem z Portowcami.
Linia obrony w porównaniu do poprzedniego sezonu została solidnie wzmocniona. Jeśli nowi piłkarze będą grali na swoim dobrym poziomie powinni szybko zyskać uznanie wśród kibiców. Gorzej natomiast wygląda obsada dwóch pozycji. Mateusz Matras jest jedynym nominalnym defensywnym pomocnikiem, a w ataku do dyspozycji jest tylko Łukasza Zwolińskiego. Aby ich zastąpić w sparingach przestawiani byli inni zawodnicy, np. Sebastian Rudol oraz Patryk Małecki. W obliczu kontuzji i kartek trener Michniewicz będzie miał spory problem, aby zestawić dobrą jakościowo pierwszą jedenastkę, bowiem w odwodzie pozostaje tylko liczna grupa młodych piłkarzy.
Przybyli:
Jakub Czerwiński – 23 lata, środkowy obrońca, były klub Termalica Bruk-Bet Nieciecza
Jarosław Fojut – 27 lat, środkowy obrońca, były klub Dundee United
Miłosz Przybecki – 24 lata, skrzydłowy, były klub Zagłębie Lubin
Jakub Słowik – 23 lata, bramkarz, były klub Jagiellonia Białystok
Damian Kowalczyk - 19 lat, napastnik, były klub Zagłębie Lubin (półroczna dyskwalifikacja)
Powrót z wypożyczenia: Mateusz Lewandowski – 22 lata, lewy obrońca/pomocnik
Odeszli:
Radosław Janukiewicz – lista transferowa, trenuje z drużyną rezerw
Michał Janota – lista transferowa, trenuje z drużyną rezerw
Wojciech Golla – NEC Nijmegen (wolny transfer)
Michał Koj – Ruch Chorzów (wolny transfer)
Maksymilian Rogalski – Wisła Płock (wolny transfer)
Vladimir Kamess – FK Liepaja (wolny transfer)
Marcin Robak – Lech Poznań (250tys zł)
Kamil Wojtkowski – RB Leipizg
Hernani – koniec kontraktu
SPARINGI
Drużyna Pogoni Szczecin przygotowania do nowego sezonu rozpoczęła od sparingu z Pogonią Lębork, która obchodziła 70-lecie swojego istnienia. Portowcy pewnie ograli swoją imienniczkę z Lęborka aż 7:1. Następnie zespół udał się na 10-dniowe zgrupowanie do Wronek gdzie rozegrano trzy sparingi. Najpierw Pogoń zremisowała 2:2 z Zagłębiem Lubin, następnie ograli 3:0 Wartę Poznań, a na koniec zgrupowania zmierzyli się z AEK-iem Larnaka gdzie padł wynik 1:1. Po powrocie do Szczecina zespół udał się do Niemiec na ostatni sprawdzian przed ligowymi zmaganiami. Rywalem Portowców był grający w 2. Bundeslidze 1. FC Kaiserslautern, który bez problemu ograł szczecinian aż 4-0.
27.06.2015 | Pogoń Lębork – Pogoń Szczecin 1:7 (bramki dla Pogoni: Rudol, Murayama, Akahoshi, Obst, Okuszko 2x, Danielak)
01.07.2015 | Pogoń Szczecin – Zagłębie Lubin 2:2 (bramki dla Pogoni: Matras, Kowalski-Haberek (s))
04.07.2015 | Pogoń Szczecin – Warta Poznań 3:0 (bramki dla Pogoni: R. Murawski, Frączczak, Danielak)
08.07.2015 | Pogoń Szczecin – AEK Larnaka 1:1 (bramka dla Pogoni: Łukasz Zwoliński)
11.07.2015 | 1. FC Kaiserslautern – Pogoń Szczecin 4:0
Nasze przewidywania: walka o pierwszą ósemkę
Zespół Pogoni przeszedł znaczącą przebudowę. Doświadczonych zawodników zastąpiona dużo młodszymi, ale już ogranymi na ekstraklasowych boiskach. Jeśli ich dotychczasowe umiejętności potwierdzą w nowym zespole Pogoń na pewno włączy się do walki o grupę mistrzowską. Zagrożeniem na ten moment jest brak rywalizacji na kilku pozycjach, co w obliczu kartek i kontuzji może przynieść wiele problemów Portowcom. Jednak w klubie nie wykluczają jeszcze wzmocnień do końca okienka transferowego, więc aspekt ten może ulec tylko i wyłącznie poprawie. Prócz pierwszej ósemki w Szczecinie dość głośno mówi się, że w tym sezonie bardzo poważnie podchodzi się do rozgrywek Pucharu Polski. Kibice mają w pamięci rok 2007 i przegrany finał tych rozgrywek z Jagiellonią Białystok w Bydgoszczy. Przy dobrym losowaniu być może w tym roku uda osiągnąć się podobny wynik.
Kadra pierwszej drużyny:
Bramkarze: Dawid Kudła, Jakub Słowik
Obrońcy: Jarosław Fojut, Jakub Czerwiński, Sebastian Murawski, Ricardo Nunes, Mateusz Lewandowski, Adam Frączczak, Sebastian Rudol, Hubert Matynia (kontuzja co najmniej półroczna)
Pomocnicy: Rafał Murawski, Mateusz Matras, Michał Walski, Karol Danielak, Dominik Kun, Patryk Małecki, Takuya Murayama, Takafumi Akahoshi, Miłosz Przybecki, Andrzej Kotłowski, Robert Obst
Napastnicy: Łukasz Zwoliński, Marcin Listkowski
Sztab szkoleniowy:
Trener: Czesław Michniewicz
Asystenci: Michał Węglewski, Radosław Biliński
Trener bramkarzy: Boris Peskovic
Trenerzy od przygotowania fizycznego: Rafał Buryta, Krstjan Brcko
Bank informacji: Kamil Potrykus
Kierownik drużyny: Daniel Strzelecki
Fizjoterapeuta: Dariusz Dalke