Pogoń – Sandecja sprzed dwóch lat. Ależ to było święto na Twardowskiego [ZDJĘCIA]
21 kwietnia Pogoń Szczecin obchodziła 72. urodziny. W tym roku nie było szans na jakieś publiczne świętowanie, więc pamięcią wracaliśmy do spotkania z Sandecją Nowy Sącz sprzed dwóch lat, który został rozegrany 28 kwietnia i był punktem kulminacyjnym ochodów 70-lecia.
Ten mecz był wielkim świętem Pogoni - uczczono byłych trenerów, piłkarzy, działaczy oraz oficjalnie poinformowano o porozumieniu w kwestii budowy nowego stadionu (inwestycja jest w trakcie realizacji).
Wtedy Pogoni groził spadek, więc potrzebowała zwycięstwa, by oddalić najgorsze. Zespół wytrzymał ogromną presją, a wspierał go komplet widzów na trybunach - 15 288.
[polecane]20040871;1;ZOBACZ TEŻ:[/polecane]
Pogoń zagrała wtedy w składzie: Łukasz Załuska - Cornel Rapa (90. Hubert Matynia), Sebastian Rudol, Lasza Dwali, Ricardo Nunes - Spas Delew (80. David Niepsuj), Kamil Drygas, Rafał Murawski, Jakub Piotrowski, Adam Frączczak - Adam Buksa (70. Łukasz Zwoliński).d
Z tamtego składu do dziś w Pogoni zostali Hubert Matynia, Ricardo Nunes, Kamil Drygas i Adam Frączczak. To też pokazuje, jak zmieniają się czasy w polskiej piłce i naszej Pogoni - większa jest rotacja piłkarzy, przychodzi sporo zawodników spoza Polski.
Teraz pozostaje życzyć Pogoni i wszystkim sympatykom - pokonania pandemii koronawirusa, powrotu na boisko i kolejnego medalu w historii klubu. Marzy się pierwszy złoty.
[przycisk_galeria]
Powstanie klubu
To przypomnijmy - za oficjalną datę powstania Pogoni uważa się 21 kwietnia 1948, ale jej początki były trochę wcześniej, w zasadzie zaraz po zakończeniu działań wojennych i nadaniu Szczecinowi praw polskich. W mieście działały bokserski klub Zryw oraz piłkarski Portowiec. Te postanowiły się połączyć i tak powstał Sztorm. Formalne połączenie nastąpiło właśnie w 21 kwietnia. Sztorm był pierwszą historyczną nazwą Pogoni, ale nie jedyną. Po kilku miesiącach nastąpiła fuzja Sztormu z Cukrownikiem, Drukarzem i Pocztowym KS - i w ten sposób klub nazwano Związkowiec. Po roku Związkowiec - mając problemy finansowe - przekazał swoje sekcje do Kolejarza (funkcjonował przy szczecińskim Porcie). Drużyna systematycznie pięła się w rozgrywkach ligowych, pokazywała w Pucharze Polski, a w 1955 r. klub przyjął nazwę Pogoń (nawiązywała do tradycji Pogoni Lwów). Coraz mocniej w Pogoni działał trener Florian Krygier, który w 1957 r. wprowadził drużynę do II ligi (zaplecze elity), a rok później - bez ligowej porażki - do I ligi.
Do dziś śp. Florian Krygier uważany jest za największą legendę Pogoni Szczecin, której był trenerem, działaczem, ale przede wszystkim wychowawcą młodzieży. Krygier przeżył 99 lat i do końca życia był osobą aktywną i interesującą się funkcjonowaniem klubu. Wychował wielu świetnych piłkarzy i trenerów.
60. urodziny Pogoni Szczecin
[polecane]12935492;1;60. urodziny Pogoni Szczecin:[/polecane]
Miejsce na trofeum czeka
Historia Pogoni jest bogata w różne wydarzenia sportowe, ale brakuje w niej dużych sukcesów. Warto jednak podkreślić, że obecnie Pogoń jest na 7. miejscu w tabeli wszech czasów I ligi (obecnie ekstraklasy), która obejmuje 85 zespołów występujących w najwyższej klasie rozgrywkowej. Szósty jest ŁKS Łódź, ale punktowo Portowcy tracą do niego… około 10 sezonów. Za Pogonią - Śląsk Wrocław i ten traci do nas obecnie 24 punkty.
Pogoń rozegrała już w elicie (stan na 20 kwietnia - dane portalu 90minut.pl) 1406 spotkań i zgromadziła w nich 1487 punktów. Nieustająco smuci dorobek bramkowy - 1643:1909, co ma związek z tym, że Pogoń wygrała 456 spotkań, 399 zremisowała i aż 551 przegrała.
Jej największe sukcesy to wicemistrzostwa Polski zdobyte w 1987 i 2001 r. Pierwszy sukces zanotowano pod skrzydłami trenera Leszka Jezierskiego, którego drużyna do dziś uważana jest za najładniej grającą w historii (m.in. 7:2 z GKS Katowice). Drugie wicemistrzostwo Portowcy zdobyli z trenerem Mariuszem Kurasem. Były też brązowy medal w 1984 r. za kadencji trenera Eugeniusza Ksola.
Obecnie Pogoń już ósmy sezon gra w elicie, a od prawie trzech lat prowadzi ją trener Kosta Runjaic. Pod wodzą Niemca Portowcy uniknęli spadku w jubileuszowym roku (2018). W tym sezonie nadal pozostaje szansa na mistrzostwo czy ligowe podium.
Występy w Pucharze UEFA Pogoń kończyła na pierwszej przeszkodzie. Eliminowali ją: FC Koeln, Hellas Werona i Fylkir Reykjavik.
Trzykrotnie Pogoń docierała też do finału Pucharu Polski i trzykrotnie przegrywała 0:1. W 1981 z Legią Warszawa (po dogrywce), rok później z Lechem Poznań, a w 2010 z Jagiellonią Białystok.
Historyczna jedenastka
Na 70-lecie Pogoni ułożyliśmy jej najsilniejszy skład. O to ta „11”: Radosław Majdan - Henryk Wawrowski, Kazimierz Sokołowski, Krzysztof Urbanowicz - Marek Ostrowski, Leszek Wolski, Adam Kensy, Edi, Zenon Kasztelan - Marek Leśniak, Marian Kielec. To tylko #„11” i mamy świadomość, że grupa pominiętych też jest duża i z mocnymi nazwiskami: Marek Szczech, Wojciech Frączczak (bramkarze), Hubert Fijałkowski, Andrzej Miązek, Zbigniew Kozłowski, Zbigniew Czepan, Waldemar Jaskulski, Mariusz Kuras, Robert Dymkowski czy Marcin Robak. Byli i inni, którzy na wyróżnienie w takich zabawach zasłużyli.
[polecane]12378702;1;ZOBACZ TEŻ:[/polecane]