menu

Piłkarskie Orły: Siedem goli Kacpra Dudka wystarczyło do zwycięstwa na Pomorzu Zach.

2 czerwca 2023, 10:43 | Maurycy Brzykcy

Piłka nożna. Zakończyliśmy majową rywalizację w plebiscycie „Piłkarskie Orły”. Wygrał ją Kacper Dudek, na co dzień występujący w Polskim Cukrze Kluczevii Stargard.

Po raz pierwszy w tym roku klasyfikację w danym miesiącu wygrał zawodnik z IV ligi - Kacper Dudek (21. w białej koszulce)
Po raz pierwszy w tym roku klasyfikację w danym miesiącu wygrał zawodnik z IV ligi - Kacper Dudek (21. w białej koszulce)
fot. Tadeusz Surma

„Piłkarskie Orły” to konkurs wyłaniający najlepszych strzelców biorących udział w krajowych, zawodowych rozgrywkach ligowych na poziomie: ekstraklasy/ekstraligi, I, II I III, IV ligi oraz w Pucharze Polski, a także bramek zdobytych w europejskich pucharach. Zdobywane bramki mają zróżnicowaną wagę - w zależności od rangi rozgrywek: dla ekstraklasy/ekstraligi - wynosi 2; dla I ligi - 1,75; dla II ligi - 1,5; dla III ligi - 1; dla IV ligi - 0,625; dla Pucharu Polski - 2; dla europejskich pucharów - 2,5.

W maju na czele klasyfikacji długo utrzymywał się Kacper Dudek z czwartoligowej Kluczevii Stargard. Szybko strzelił kilka goli i miał w miarę bezpieczną przewagę nad resztą stawki. W weekend szansę na dogonienie go mieli zawodnicy Pogoni Szczecin. Strzelanie goli w PKO Ekstraklasie ma wysoki przelicznik, jednak po dwa gole Kamila Grosickiego oraz Mateusza Łęgowskiego (tyle zdobyli w maju wymienieni Portowcy), nie wystarczyły do znalezienia się na czele stawki.

Rywalizację w maju wygrał więc Kacper Dudek. Dla Kluczevii strzelił w tym miesiącu aż siedem bramek. Zespół ze Stargardu wciąż jest w grze o awans do III ligi. Do lidera IV ligi, Floty Świnoujście, Dudek i jego koledzy tracą cztery oczka.

Z kolei na drugiej pozycji uplasowali się Grosicki oraz Łęgowski. Co ciekawe, ten pierwszy został uznany najlepszym piłkarzem w PKO Ekstraklasie w ostatnim sezonie i... nie dostał powołania od selekcjonera reprezentacji Polski, Fernando Santosa. W oczach portugalskiego szkoleniowca uznanie zyskał jednak Łęgowski i to do niego trafiło powołanie na najbliższe spotkania seniorskiej kadry naszego kraju.

W czerwcu o zwycięstwo w naszym rankingu rywalizować będą już tylko zespoły z niższych lig. PKO Ekstraklasa i Orlen Ekstraliga kobiet już zakończyły swoje sezony. Ostatnią kolejka czeka na drugoligowców. W III i IV lidze do rozegrania pozostają cztery serie spotkań i to chyba piłkarze z tych klas mają największe szanse na zwycięstwo w czerwcu.