menu

Piłkarskie Orły. Cztery dublety w meczach BS Leśnica 4 Ligi Opolskiej

24 maja 2023, 11:11 | Redakcja

W miniony weekend najwięcej punktów do majowej klasyfikacji najlepszych strzelców Opolszczyzny ("Piłkarskie Orły") zdobyli Adam Setla, Jakub Sadlej, Michał Bienias oraz Piotr Jamuła.

Adam Setla (z prawej) strzelił dwa gole w spotkaniu na szczycie BS Leśnica 4 Ligi Opolskiej.
Adam Setla (z prawej) strzelił dwa gole w spotkaniu na szczycie BS Leśnica 4 Ligi Opolskiej.
fot. Wiktor Gumiński

Piłkarskie Orły to oczywiście kontynuacja porównywania i klasyfikowania najskuteczniejszych strzelców w najwyższych polskich ligach, którą zapoczątkowaliśmy w poprzednim roku kalendarzowym. Na przywitanie obecnej odsłony konkursu z pewnością warto zajrzeć do regulaminu. Z którego jasno wynika, że: „Celem Rankingu jest wyłonienie oraz nagrodzenie najlepszych strzelców piłkarskich w kategorii męskiej i kobiecej, biorąc pod uwagę sumę goli zdobytych przez zawodników/zawodniczki klubów piłkarskich biorących udział w krajowych, zawodowych rozgrywkach ligowych na poziomie: ekstraklasy/ekstraligi, I, II, III, IV ligi oraz w Pucharze Polski, a także bramek zdobytych w europejskich pucharach”.

Dodać należy, że ranking prowadzony jest cyklicznie i wyłania zwycięzców w danej kategorii w każdym roku kalendarzowym niezależnie od sezonu rozgrywkowego. Najlepszych nagradzamy na dorocznej finałowej gali w Warszawie, ale honorowani są (medalami!) także zwycięzcy poszczególnych miesięcy rozgrywkowych - zarówno na szczeblu lokalnym, czyli wojewódzkim (mężczyźni), jak również ogólnokrajowym (także kobiety; wśród których pierwsze laureatki wskażemy za miesiąc).

W roku 2023 rozszerzamy grono klasyfikowanych goleadorów o tych występujących w IV lidze. A skoro pod uwagę bierzemy aż 5 poziomów rozgrywkowych, różniących się nie tylko nazwami, ale też skalą trudności dla napastników (i pozostałych strzelców), to logiczne, że bramki także muszą mieć zróżnicowaną wagę; w zależności od rangi rozgrywek, w których zostały zdobyte. Dla przypomnienia podajemy zatem współczynniki, przez które mnożymy gole przyznając miejsca w naszym rankingu:

dla Ekstraklasy/Ekstraligi - wynosi 2;
dla I ligi - 1,75;
dla II ligi - 1,5; dla III ligi - 1; dla IV ligi - 0,625;
dla Pucharu Polski - 2;
dla europejskich pucharów - 2,5.

Hitem 27. serii gier w BS Leśnica 4 Lidze Opolskiej była potyczka LZS-u Starowice Dolne z Ruchem Zdzieszowice. Wspominamy o tym nie bez powodu, bo to właśnie w niej miał miejsce jeden z czterech strzeleckich dubletów w minionej kolejce. Popisał się nim Adam Setla (LZS Starowice Dolne), najpierw wykorzystując rzut karny, a następnie uderzając w samo „okienko” bezpośrednio z rzutu wolnego.

Obok niego, jeszcze dwaj inni piłkarze strzelili po dwie bramki dla zespołów występujących w roli gospodarza. Mowa o Michale Bieniasie z Małejpanwi Ozimek (4:1 ze Skalnikiem Gracze) oraz Piotrze Jamule z Polonii Głubczyce (5:1 z LZS-em Walce).
Na terenie rywala dublet zanotował z kolei Jakub Sadlej z Fortuny Głogówek, która w Krapkowicach pokonała 5:1 miejscową Unię.


Polecamy