menu

Piłkarskie Orły. Adam Setla, napastnik LZS-u Starowice Dolne, pewnie kroczy po swoje

26 maja 2023, 07:45 | Redakcja

Adam Setla z 4-ligowego LZS-u Starowice Dolne jest zdecydowanym liderem majowej klasyfikacji najlepszych strzelców Opolszczyzny „Piłkarskie Orły”.

Adam Setla (z lewej) jest postrachem dla każdej defensywy.
fot. Wiktor Gumiński
Tak aktualnie prezentuje się czołówka najlepszych strzelców Opolszczyzny w maju.
fot. materiały Polska Press
1 / 2

Piłkarskie Orły to kontynuacja porównywania i klasyfikowania najskuteczniejszych strzelców w najwyższych polskich ligach, którą zapoczątkowaliśmy w poprzednim roku kalendarzowym. Na przywitanie obecnej odsłony konkursu z pewnością warto zajrzeć do regulaminu. Z którego jasno wynika, że: „Celem Rankingu jest wyłonienie oraz nagrodzenie najlepszych strzelców piłkarskich w kategorii męskiej i kobiecej, biorąc pod uwagę sumę goli zdobytych przez zawodników/zawodniczki klubów piłkarskich biorących udział w krajowych, zawodowych rozgrywkach ligowych na poziomie: ekstraklasy/ekstraligi, I, II, III, IV ligi oraz w Pucharze Polski, a także bramek zdobytych w europejskich pucharach”.

Dodać należy, że ranking prowadzony jest cyklicznie i wyłania zwycięzców w danej kategorii w każdym roku kalendarzowym niezależnie od sezonu rozgrywkowego. Najlepszych nagradzamy na dorocznej finałowej gali w Warszawie, ale honorowani są (medalami!) także zwycięzcy poszczególnych miesięcy rozgrywkowych - zarówno na szczeblu lokalnym, czyli wojewódzkim (mężczyźni), jak również ogólnokrajowym (także kobiety; wśród których pierwsze laureatki wskażemy za miesiąc).

W roku 2023 rozszerzamy grono klasyfikowanych goleadorów o tych występujących w IV lidze. A skoro pod uwagę bierzemy aż 5 poziomów rozgrywkowych, różniących się nie tylko nazwami, ale też skalą trudności dla napastników (i pozostałych strzelców), to logiczne, że bramki także muszą mieć zróżnicowaną wagę; w zależności od rangi rozgrywek, w których zostały zdobyte. Dla przypomnienia podajemy zatem współczynniki, przez które mnożymy gole przyznając miejsca w naszym rankingu:

dla Ekstraklasy/Ekstraligi - wynosi 2;
dla I ligi - 1,75;
dla II ligi - 1,5; dla III ligi - 1; dla IV ligi - 0,625;
dla Pucharu Polski - 2;
dla europejskich pucharów - 2,5.

Adam Setla z LZS-u Starowice Dolne w maju jest w wybornej formie. Zdobył w nim już dziewięć goli, a jeszcze w sobotę będzie mieć okazję na poprawienie tego dorobku. Popisał się między innymi dubletem strzeleckim w ostatnim meczu na szczycie BS Leśnica 4 Ligi Opolskiej przeciwko Ruchowi Zdzieszowice (2:2). Wcześniej z kolei strzelił aż cztery gole w konfrontacji z rezerwami Odry Opole. Ponadto dwie bramki zdobył jeszcze w starciu z Polonią Głubczyce, a jedno trafienie dołożył w meczu przeciwko Stegu Startowi Jełowa.

Za plecami Setli, ex aequo na 2. miejscu, plasują się dwaj zawodnicy z innych 4-ligowych klubów. Są nimi Brazylijczyk Fabiano Cesar Dos Santos (Małapanew Ozimek) oraz Piotr Strzelecki (Ruch Zdzieszowice). Obaj mają jak dotąd na koncie po sześć trafień w majowych spotkaniach.


Polecamy