„Piłkarki. Urodzone, by grać” – pobierz darmową publikację o kobiecej piłce nożnej w Polsce!
Kobiety grające w piłkę nożną przez wiele lat miały pod górę na całym świecie. W Polsce również. Ostatnimi czasy za zmianę takiego stanu rzeczy mocno wziął się Polski Związek Piłki Nożnej, który na kobiecy futbol poświęca coraz większe nakłady czasu, pracy i finansów. Owocem, a jednocześnie symbolem tych zmian jest wyjątkowa publikacja w całości poświęcona kobiecej piłce w naszym kraju. Do pobrania całkowicie za darmo.
„Piłkarki. Urodzone, by grać” to na rynku książek sportowych pozycja unikatowa. Ukazuje sposób, w jaki w Polsce rodziła się i kształtowała kobieca piłka nożna.
W pierwszym rozdziale swoje inspirujące historie opowiadają byłe i obecne reprezentantki kraju. Droga do gry w biało-czerwonym stroju dla żadnej z nich nie była usłana różami. Gra w piłkę oznaczała wyrzeczenia. Coś za coś – one wiedzą o tym najlepiej. Po boiskach biegały w różnych czasach. Część z nich w latach 80. tworzyła pierwszą kadrę Polski, inne właśnie walczą o historyczny awans do mistrzostw Europy. Łączy je determinacja. To dzięki niej znalazły się w miejscu, z którego teraz zabierają głos. Rzeczy, o których opowiadają, wydają się czasami tak surrealistyczne, że ciężko byłoby je wymyślić. A jednak. To wszystko działo się naprawdę. Każda z tych piłkarek zapisała na boisku (i nie tylko na nim) własną historię. Ponad 300 kilometrów jazdy pociągiem na domowe mecze? Dla nich to żadna przeszkoda.
Rozdział drugi dedykowany jest historii kobiecej reprezentacji Polski. Mimo że jest ona dość krótka, bo swój początek ma na początku lat 80. ubiegłego stulecia, to niesłychanie fascynuje i kryje wiele zagadek. „Piłkarki” wchodzą do jej środka, pokazując jak funkcjonowała i zmieniała się na przestrzeni lat.
Trzeci rozdział to zbiór reportaży o klubach, które mają w swoim dorobku przynajmniej jedno mistrzostwo Polski. Od Checzy Gdynia, która triumfowała w rozgrywkach, gdy te nie były jeszcze oficjalne (w latach 1975-79), przez najbardziej utytułowanych Czarnych Sosnowiec z dwunastoma tytułami na koncie, aż po dominujący w ostatnich trzech sezonach Górnik Łęczna, który w tym sezonie awansował do fazy pucharowej Ligi Mistrzyń.
Publikację zamyka rozdział poświęcony drużynom z poziomu centralnego w sezonie 2020/21. To zbiór podstawowych informacji o klubach grających w rozgrywkach Ekstraligi, a także 1. i 2. ligi.
Książka „Piłkarki. Urodzone, by grać” to hołd dla osób tworzących historię piłki nożnej kobiet w Polsce. Dla zawodniczek, które wychodząc na boisko jako pierwsze wprawiły w życie hasło, że piłka jest dla wszystkich i że nie da się z niej nikogo wykluczyć.
– Jestem przekonany, że historie tu przedstawione będą niesamowitą inspi¬racją dla wszystkich, którzy je przeczytają. Życzę sobie, aby ta publikacja oka¬zała się kolejnym krokiem w stronę jeszcze większej promocji futbolu w ko¬biecym wydaniu – mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek. – Wierzę, że z każdym rokiem piłkarek i klubów będzie coraz więcej. Że każda młoda adeptka będzie miała łatwy dostęp do zajęć. Że wspólnie z ko¬leżankami będzie mogła doświadczać na boisku niepowtarzalnych chwil.
Wzrost popularności piłki nożnej wśród dziewcząt i kobiet to jeden ze strategicznych celów Polskiego Związku Piłki Nożnej na najbliższe lata. W 2019 roku zreorganizowano system rozgrywek i uchwalono plan rozwoju projektów dedykowanych piłkarstwu kobiecemu. Mecze reprezentacji Polski i Ekstraligi są regularnie transmitowane w telewizji. Pierwsze efekty tych wszystkich działań są widoczne już dziś. Kluby są coraz bardziej profesjonalne, a dziewczęta mają coraz więcej możliwości na znalezienie miejsca do rozwijania swojej pasji.
„Piłkarki” to pierwsze tego typu zaproszenie do świata futbolu. Świata, którego kobiety są równie ważną częścią co mężczyźni. Książkę można pobrać za darmo POD TYM LINKIEM;nf.
***
Książka powstała z inicjatywy Departamentu Grassroots PZPN, który w swoich działaniach komunikacyjnych i promocyjnych pokazuje i udowadnia, że piłka nożna jest dla wszystkich.
Obserwuj kanały PZPN „Piłka dla wszystkich”:
- na YouTube – LINK;nf
- na Instagramie – LINK;nf
- na Facebooku – LINK;nf
- na Twitterze – LINK;nf