Pierwszoligowy ból głowy z oświetleniem
W sezonie 2015/16 wszystkie kluby 1. ligi zobligowane są do posiadania oświetlenia o natężeniu wynoszącym 1600 lux. Obecnie takiego wymogu nie spełnia kilka drużyn: Olimpia Grudziądz, Dolcan Ząbki, Rozwój Katowice, MKS Kluczbork, Bytovia Bytów, Pogoń Siedlce oraz Chojniczanka Chojnice. Jak kluby oraz włodarze miast, gmin radzą sobie z tym wyzwaniem?
fot. Maciej Gapiński / Polska Press
W sezonie 2015/2016 każdy zespół 1. ligi zobowiązany jest do posiadania sztucznego oświetlenia. Spowodowane jest to faktem, że prawa telewizyjne przejmuje od nowego sezonu Polsat, który chce transmitować spotkania w jakości HD. PZPN zadbał o wytyczne dotyczące budowy oświetlenia: termin zakończenia prac, minimalne natężenie światła, wynoszące 1600 lux. Zmiany maja przede wszystkim poprawić rozwój infrastrukturalny pierwszoligowych obiektów.
Olimpia Grudziądz
Obiekt biało-zielonych nie należy do najnowocześniejszych. Warto jednak zwrócić uwagę, że od 2009 roku stadion w Grudziądzu jest modernizowany regularnie. Obiekt został wyposażony w podgrzewaną murawę, monitoring oraz zadaszoną trybunę, która liczy dwa tysiące miejsc. Włodarze Grudziądza oraz pierwszoligowej drużyny dosyć szybko wzięły się do pracy w kwestii oświetlenia. Już pod koniec 2014 roku miasto ogłosiło przetarg na wykonanie sztucznego światła na stadionie przy ul. Piłsudskiego 14 w Grudziądzu. Prace na obiekcie biało-zielonych rozpoczęły się w kwietniu, a mają się skończyć w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Wydatki budżetowe na rok 2015 związane z modernizacją obiektu Olimpii wynoszą 3,3 mln złotych, natomiast 75% tej kwoty stanowią koszty związane z instalacją oświetlenia. Zatem kibice biało-zielonych od początku sezonu 2015/16 będą mogli na grudziądzkim obiekcie podziwiać jupitery.
Dolcan Ząbki
Stadion w Ząbkach powstał w 2009 roku, jednak Dolcan Arena jeszcze przez trzy kolejne lata przechodziła następne modernizacje. Pojawiła się między innymi kryta trybuna dla 1783 osób, zaplecze biurowe, a także sportowe. Jedyne, czego brakuje na stadionie w Ząbkach to oświetlenia. We wtorek rozstrzygnięto przetarg na budowę instalacji oświetleniowej. Koszt inwestycji wyniesie 2,263 200 mln złotych, a prace na ząbkowskim obiekcie mają być ukończone w sierpniu. Decyzja o dopuszczeniu Dolcan Areny do pierwszoligowych rozgrywek ma być wydana we wrześniu. Zatem ząbkowianie pierwsze mecze w roli gospodarza rozgrywać będą w oddalonym o nieco ponad 30 km Pruszkowie. Inwestycja będzie realizowana za sprawą MOSiR-u, który jest właścicielem obiektu, a prace na obiekcie wykona firma Ada-Light.
Rozwój Katowice
Beniaminek 1. ligi swoje mecze rozgrywał na obiekcie przy ul. Zgody 28. Stadion Rozwoju wyposażony jest między innymi w 2422 miejsca siedzące, co daje dosyć średni wynik jeśli chodzi o pierwszoligowe standardy. Ponadto obiekt Rozwoju nie posiada oświetlenia. Miasto Katowice nie zamierza jednak inwestować dalej w obiekt przy ul. Zgody 28. Tym samym wszystko wskazuje na to, że Rozwój będzie podobnie jak GiekSa korzystać ze stadiony przy ul. Bukowej 1.
MKS Kluczbork
Kolejny beniaminek- MKS Kluczbork również na swoim stadionie nie posiada oświetlenia. Tym samym włodarze miasta z województwa opolskiego również walczą z wyzwaniem, jakim jest instalacja oświetlenia na Stadionie Miejskim. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 1,5 mln złotych, z czego gmina Kluczbork przeznaczyć ma około 700 tysięcy złotych, a resztę środków włodarze Kluczborka chcą pozyskać z Ministerstwa Sportu. Czasu nie ma zbyt wiele, w Kluczborku są jednak świadomi, że ekipa z województwa opolskiego będzie objęta półrocznym okresem przejściowym. Burmistrz Kluczborka, Jarosław Kielar zapewnił, że do końca pierwszego kwartału 2016 roku oświetlenie na kluczborskim stadionie powstanie.
Bytovia Bytów
Stadion w Bytowie jest najmniejszym obiektem na pierwszoligowej mapie Polski. Pojemność bytowskiego obiektu wynosi 1500 miejsc siedzących. Kameralny stadion również musi być zmodernizowany pod względem oświetlenia. Prace w Bytowie rozpoczęły się dwa tygodnie temu. Inwestycja wykonywana jest przez firmę, która odpowiada za budowę oświetlenia na Dolcan Arenie. Budowa kompleksu oświetleniowego będzie kosztować 2,214 mln złotych. Prace zostaną zakończone na początku września, tym samym klub z Bytowa będzie starał się rozegrać cztery pierwsze mecze sezonu 2015/16 na wyjazdach.
Pogoń Siedlce
Siedlczanie w ostatniej chwili uniknęli degradacji do 2. ligi. Tym samym wymóg oświetlenia na stadionie w Siedlcach również musi zostać spełniony. Obiekt biało-niebieskich jest jedną z najnowszych budowli na pierwszoligowej mapie Polski. Kompleks treningowy wyposażony jest w sztuczne oświetlenie, czego nie da się powiedzieć o płycie głównej. Agencja Rozwoju Miasta Siedlce zobowiązała się, że do końca lipca wykona taką inwestycję. Jednak dziś wiemy, iż jest to niemożliwe. Tym bardziej, że organizacja nie posiada wystarczających środków, aby wykonać projekt. Inwestycję ma wykonać firma Valmont, która szacuje, że prace będą trwały sześć tygodni. Tym samym biało-niebiescy pierwsze mecze domowe będą musieli rozegrać na innym obiekcie. W grę wchodzi Pruszków, Płock lub nawet Lublin.
Chojniczanka Chojnice
Obiekt w Chojnicach również obecnie jest przebudowywany. Informacje o planach budowy jupiterów na chojnickim stadionie pojawiały się już pod koniec 2014 roku. Jednak ze względu na unieważnienie jednego z przetargów (brak środków), termin prac został przesunięty. Na szczęście dla kibiców żółto-biało-czerwonych, na początku maja w siedzibie Urzędu Miasta w Chojnicach podpisano umowę na modernizację obiektu. Inwestycja pochłonie 4,5 miliona złotych, a wraz jupiterami pojawić się ma centrum dowodzenia na stadionie w Chojnicach. Całość prac ma być zakończona na początku września, więc najprawdopodobniej Chojniczanka będzie musiała pierwsze mecze w roli gospodarza rozgrywać na innym obiekcie.