menu

Patriotyczne oprawy kibiców: Święto Niepodległości, Powstanie Warszawskie, Żołnierze Wyklęci [ZDJĘCIA]

11 listopada 2020, 08:30 | red

Narodowe Święto Niepodległości - patriotyczne oprawy kibiców. Fani polskich klubów pamiętają o historii kraju i chętnie przypominają o niej w postaci efektownych opraw. Z okazji Święta Niepodległości zebraliśmy najlepsze kibicowskie oprawy w jednym miejscu. Zobacz zdjęcia!

Pamiętna oprawa kibiców Legii Warszawa upamiętniająca ofiary Powstania Warszawskiego przed meczem z FK Astana. Na sektorówce przedstawiono niemieckiego żołnierza trzymającego pistolet na skroni dziecka. Napis po angielsku tłumaczył: "W czasie powstania Niemcy zabili 160 tys. osób w tym tysiące dzieci". Odśpiewany został hymn Polski i hasło: "Cześć i chwała bohaterom". Z głośników puszczono dźwięk syreny.
fot. Bartek Syta / Polska Press
Patriotyczna oprawa kibiców Śląska Wrocław podczas meczu z Legią Warszawa.
fot. kibiceslaska.pl
Danucie Siedzikównej, pseudonim "Inka", fani Lechii oddali hołd w sierpniu 2016 roku, kilka godzin po tym jak jej szczątki uroczyście pochowano na cmentarzu w Gdańsku. Zdania z oprawy streściły jej historię: "Aresztowana za współpracę z antykomunistycznym podziemiem, po pełnym tortur śledztwie została skazana na karę śmierci. W grypsie z więzienia przesłanym siostrom napisała: „powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba".
fot. Lechia Gdańsk
Bez politycznej kłótni, bez moralizowania, oszczędnie w słowach – w taki sposób ultrasi Lecha Poznań w trakcie meczu z Lechią Gdańsk upamiętnili ofiary katastrofy smoleńskiej. Oprawę utworzyła sektorówka przedstawiająca jakby napis na nagrobku, obok niej pojawiły się białe i czerwone kartoniki, a pod nią hasło: "Oszczędźmy słów, niech pozostanie wielkie milczenie".
fot. Lech Poznań
Jest coś niesamowitego w tym, że kibice z innych miast tak szczerze upamiętniają powstańców warszawskich. W sierpniu 2012 roku podczas meczu pucharowego z Helsingborgiem cześć oddali wrocławianie: "Niech mówią, że klęska, że czcić nie należy, Śląsk Wrocław jest dumny z powstańczych żołnierzy" – głosiło hasło oprawy. Pod nim ukazała się data 1944 i wizerunek jednego z bohaterów. Zawyła syrena, po której odśpiewano hymn Polski.
fot. Śląsk Wrocław
Stocznia im. Lenina, a przed nią radzieccy żołnierze na czołgu i reporterka przepytująca "lidera opinii", który zaprzecza krwawym zdarzeniom, o czym stacja informuje z żółtego paska. W takiej konwencji o przedefiniowaniu Grudnia 81 przez niektóre środowiska postanowili opowiedzieć kibice Lechii Gdańsk w trakcie meczu z Wisłą Kraków w 2015 roku.
fot. Lechia Gdańsk
"Przewaga liczebna wroga ich nie obchodziła, Armia Poznań do końca walczyła" – taki transparent ukazał się w poznańskim Kotle podczas meczu z GKS Bełchatów w październiku 2014 roku. W 75. rocznicę walk lechici upamiętnili dzielną Armię Poznań, którą w czasie II wojny światowej kierował generał dywizji Tadeusz Kutrzeba.
fot. Lech Poznań
Kilka dni, na przekór przypuszczeniom i przewadze wroga, żołnierze bohatersko bronili Westerplatte. Ich historię wspaniale opisał Melchior Wańkowicz. Coś godnego uwagi stworzyli również fani Lechii. W sierpniu 2014 roku, w 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej, poświęcili im oprawę; na biało-czerwonym tle jakby z kamienia wyrósł napis "Westerplatte". Nad i pod nim pojawił się transparent: "To ku pamięci tych, co w twej obronie gotowi oddać wszystko. To ku chwale tych, co wiedzieli jak cię kochać, ojczyzno".
fot. Lechia Gdańsk
"Wśród cieniów nocy, w mroku drzew, wezwani na Ojczyzny zew" – takim hasłem ultrasi Legii Warszawa zechcieli przypomnieć historię Żołnierzy Wyklętych. Uczynili to 1 maja 2015 roku podczas meczu z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Wilk, a więc symbol tych żołnierzy, został przedstawiony na biało-czerwonym tle.
fot. Legia Warszawa
Kibice Śląska podczas meczu z Jagiellonią domagali się zmian w nauczaniu historii Polski.
fot. slasknet.com
Mocny przekazał miała oprawa Lechii Gdańsk w trakcie meczu z Zagłębiem Lubin w grudniu 2012 roku. "Za naród sprzedany piekło cię pochłonie" – głosił bowiem napis pod ogromną sektorówką, na której widniała podobizna generała Wojciecha Jaruzelskiego. Postać odpowiedzialną za wprowadzenie stanu wojennego ultrasi umieścili w czeluściach piekła – obok szatana smyrającego kosą i już spętanych w ogniu czaszek.
fot. Lechia Gdańsk
Kibice Śląska Wrocław uczcili Dzień Niepodległości
fot. Angelika Wiatr
Z okazji Święta Niepodległości zebraliśmy najlepsze kibicowskie oprawy w jednym miejscu. Zobacz zdjęcia!
fot.
Trudno opisać nastroje, jakie panują w szatni Wisły Kraków i na trybunach stadionu im. Henryka Reymana. Biała Gwiazda przegrała siódmy mecz z rzędu i została czerwoną latarnią ligi. Należy wyróżnić jednak postawę kibiców Białej Gwiazdy, którzy pamiętali o Święcie Niepodległości.
fot. Ryszard Kotowski
W meczu 15. kolejki PKO Ekstraklasy Legia Warszawa pokonała przed własną publicznością Górnika Zabrze (9.11.2019). Spotkanie przy Łazienkowskiej obejrzało około 18 tys. kibiców. Narodowe Święto Niepodległości upamiętnili kibice obu zespołów.
fot. Sylwester Wojtas
Na mecz Legia - Górnik wygrany przez warszawian 5:1 wybrało się blisko 900 zabrzańskich kibiców. Fani gości zaraz na początku spotkania odpalili w swoim sektorze race powodując spore zadymienie boiska. W efekcie czego spotkanie na chwilę musiało zostać przerwane, bo niewiele było widać na murawie. Kibice Górnika wywiesili w swoim sektorze flagę Patrioci. W ten sposób fani spod znaku Torcidy uczcili przypadające w poniedziałek Święto Niepodległości.
fot. Sylwester Wojtas
Fani Kolejorza podczas meczu Lech Poznań - Legia Warszawa (23.02.2019) zaprezentowali niezwykłą oprawę. Nawiązywała ona do 100. rocznicy zakończenia Powstania Wielkopolskiego. Na trybunach w sobotę miało zameldować się około 30 tysięcy widzów. Frekwencja była jednak niższa, bo na stadionie przy ulicy Bułgarskiej pojawiło się niecałe 25 tysięcy fanów. Wśród nich grupa około 1500 kibiców Legii.
fot.
Podczas meczu Lotto Ekstraklasy pomiędzy Koroną Kielce i Zagłębiem Sosnowiec (24.09.2018) kibice z sektora Młyn przygotowali wspaniałą, patriotyczną oprawę, poświęconą Wojciechowi Szczepaniakowi. Najpierw pojawiły się słowa: Mamusiu powiedzieli mi, że jeśli wydam swoich albo będę konfidentem, to zaraz mnie wypuszczą. Ale jak odmówiłem i oświadczyłem, że nigdy tego nie zrobię, wtedy grozili rozstrzelaniem. Po kilku minutach pojawił się napis: "Wojciech Szczepaniak 30.06.1927 - 21.09.1944". Wszystko to w biało-czerwonych barwach robiło wrażenie. A kibice z Młyna skandowali: Cześć i chwała bohaterom.
fot. Dorota Kułaga
Dokładnie 14 366 widzów na INEA Stadionie obejrzało porażkę Lecha Poznań z Jagiellonią Białystok (0:2), który odbył się 28 lutego 2016 roku. Kibice Kolejorza zaprezentowali patriotyczną oprawę "Śmierć wrogom ojczyzny".
fot. Monika Wantoła
Każdego roku możemy być pewni, że Nieznani Sprawcy z Łazienkowskiej przygotują na sierpień bądź wrzesień oprawę o i dla Powstańców Warszawskich. Tak też było w 2014 roku podczas meczu z Lechem Poznań. Wielkiej kartoniadzie z wizerunkiem trzech żołnierzy towarzyszyło hasło: "Ziemia, po której chodzisz, to marzenie tych, którzy odeszli za młodzi".
fot.
Nie możemy zapomnieć i o oprawie kibiców Legii Warszawa z września 2013 roku podczas spotkania ze Śląskiem Wrocław. Ogromny napis WARSAW podzielony na WAR i Saw przykrył całą Żyletę. Jakże wymowny okazały się twarze powstańców wpisane w te litery oraz hasło towarzyszące: "The City that survived its own death” („Miasto, które przeżyło własną śmierć”).
fot.
O Żołnierzach Wyklętych kibice Śląska Wrocław zaprezentowali niejedną oprawę. Tę z marca 2016 roku, z derbów z Zagłębiem Lubin, zapamiętamy na długo. Przejrzysta sektorówka z podobizną Mieczysława Dziemieszkiewicza, pseudonim„Rój”, zakryła niemal cały sektor dla dopingujących. "Historia Roja. W nas trwa waleczność Twoja" – ogłosił napis, który stanowił też zachętę, by przejść się do kina na pierwszy film o bohaterze i jego losach.
fot.
1 / 22