menu

Nowy trener Pogoni ma być sensacją! Pracował w La Liga i Bundeslidze

28 kwietnia 2022, 11:23 | DW

Rozstanie Kosty Runjaicia z Pogonią Szczecin jest nieuniknione. Klub nie zdradził, kto zastąpi szkoleniowca w nowym sezonie, ale pojawiły się już pewne przesłanki. Jeśli rzeczywistość pokryje się z nimi, to Portowcy mogą mieć świetnego, jak na warunki Ekstraklasy, trenera. To Nestor El Maestro, który pracował m.in. w Valencii i Schalke.


fot. Andrzej Szkocki/Polskapress

Według informacji Meczyki.pl El Maestro jest bardzo wysoko na liście życzeń Pogoni Szczecin. Miał już pojawić się na rozmowach, ale ostatecznie jeszcze do nich nie doszło. Oficjalnie nazwisko nowego trenera poznamy dopiero po zakończeniu tego sezonu. Pozostały nam cztery kolejki.

Nieoficjalnie mówi się, że kandydatura Macieja Stolarczyka to za mało, aby kontynuować wizję Runjaicia. Nie da się ukryć, że aktualny jeszcze opiekun Portowców dokonał dużego postępu drużyny. Za jego kadencji w Szczecinie są tylko dwie lepsze drużyny w Ekstraklasie i jest to Legia oraz Lech. Trudno o lepsze potwierdzenie procesu, jaki cały czas w Pogoni przebiega.

Kim jest Nestor El Maestro?
El Maestro urodził się jako Nestor Jevtić w Belgradzie w 1983 roku. Zakochał się w piłce nożnej, gdy ojciec zabrał go na mecze Crveny Zvezdy. Kiedy miał osiem lat, jego rodzina uciekła do Wielkiej Brytanii z powodu wojny w byłej Jugosławii. "- Mieszkałem w Belgradzie, chodziłem do szkoły podstawowej i bawiłem się z kolegami na ulicy, a za miesiąc byłem już uczniem w West Sussex. Nie znałem ani słowa po angielsku" - opowiadał w 2018 roku na łamach Guardiana.

Jevtic zdobył licencję UEFA B, gdy miał około 16 lat. "- Nie miałem wtedy jeszcze jasnego pojęcia, co chcę robić i jak potoczy się moja kariera. Wiedziałem tylko dwie rzeczy: że kocham piłkę nożną i że nie jestem wystarczająco dobry, by grać w nią profesjonalnie".

Mimo młodego jak na szkoleniowca wieku, ma już ogromne doświadczenie w świetnych klubach Zachodniej Europy. Jego marzeniem była wtedy praca w akademii klubu Premier League. Robił analizy wideo meczów, pisał plany treningowe i wysyłał je do klubów w całej Europie. Niektóre z nich spotkały się z odzewem, w tym ówczesnego dyrektora akademii West Hamu, Tony'ego Carra. W ekipie Młotów nie otrzymał jednak stałej posady, ale docenili go włodarze Austrii Wiedeń.

Po pewnym czasie spędzonym w Austrii El Maestro przeszedł do trenowania drużyn młodzieżowych Valencii, a w 2006 roku rozpoczął pracę jako asystent trenera Schalke, stając się najmłodszym asystentem trenera w niemieckiej Bundeslidze. "To było bardzo dziwne: nie było trenerów poniżej 35 roku życia. Teraz nie byłoby w tym nic dziwnego, zwłaszcza w Niemczech" - opowiadał. Nestor ma w CV jeszcze Hannover i HSV.

Nie brakuje mu również doświadczenie w roli samodzielnego trenera. W maju 2017 roku przejął zespół Spartaka Trnava. Doprowadził zespół do mistrzostwa Słowacji, które z kolei pozwoliło Radoslavowi Latalowi na pokonanie Legii Warszawa w eliminacjach do Ligi Mistrzów. W czerwcu 2018 roku El Maestro pracował już w CSKA Sofii. Następnie trenował w Sturm Graz, Al-Taawoun i Goztepe.

PKO EKSTRAKLASA w GOL24


Więcej o EKSTRAKLASIE - newsy, wyniki, terminarz, tabela, strzelcy