menu

MŚ 2022. Miasto Lille protestuje przeciwko gospodarzom mundialu

1 października 2022, 17:06 | Paryż (Reuters/PAP)

Władze Lille w północnej Francji w proteście przeciwko organizatorowi piłkarskich mistrzostw świata Katarowi, oskarżanemu o łamanie praw człowieka, zdecydowały, że nie stworzą u siebie specjalnych stref kibica i nie pokażą żadnych meczów na telebimach.


fot. Damian Kosciesza

"Rada Miasta Lille jednogłośnie głosowała za odrzuceniem relacjonowania mundialu w Katarze. Ten turniej będzie nonsensem z punktu widzenia praw człowieka, środowiska i sportu. Nie będziemy transmitować żadnego meczu na telebimach" - napisała na Twitterze mer miasta Martine Aubry.

Katar spotyka się od chwili przyznania organizacji piłkarskich mistrzostw świata z ostrą krytyką ze strony organizacji praw człowieka za traktowanie pracowników migrujących, których zatrudniano przy budowie obiektów sportowych.

Angielski Związek Piłki Nożnej zażądał, aby rodziny pracowników migrujących w Katarze, którzy zostali ranni lub zabici podczas budowy infrastruktury na tegoroczny Puchar Świata, otrzymały wysokie odszkodowania.

Także Amnesty International i Human Rights Watch domagają się, aby partnerzy FIFA i sponsorzy mistrzostw świata 2022 wezwali władze światowego futbolu (FIFA) oraz rząd Kataru do zrekompensowania pracownikom migrującym strat, jakie ponieśli w trakcie prac budowlanych. (PAP)

wha/ af/