menu

MŚ 2022 - koszulka Maradony będzie eksponowana w Katarze

1 października 2022, 13:02 | af/ mask/

Koszulka legendy argentyńskiego futbolu Diego Maradony, w której wystąpił przeciwko Anglii w ćwierćfinale mistrzostw świata w 1986 roku, będzie eksponowana podczas mundialu w Katarze.


fot. Karolina Misztal

Koszulkę kupił pięć miesięcy temu anonimowy nabywca za rekordową sumę 9,3 mln dolarów. Pamiątkę wypożyczono do Muzeum Sportu, mieszczącego się na stadionie Chalifa, jednej z ośmiu aren zbliżających się mistrzostw świata, gdzie będzie można ją oglądać do 1 kwietnia przyszłego roku.

W meczu z Anglią Maradona strzelił dwa gole, które przeszły do historii futbolu. Pierwszego zdobył ręką, czego nie zauważyli sędziowie, pokonując spóźnionego z interwencją bramkarza Petera Shiltona. Mówiąc o tej bramce, Maradona wypowiedział słynną frazę: "Ręka Boga". Gol na 2:0 był kwintesencją talentu Argentyńczyka, który przedryblował kilku rywali, minął też bramkarza i skierował piłkę do pustej bramki.

Po meczu koszulkę dostał reprezentant Anglii Steve Hodge w zamian za swoją. W następnych spotkaniach mundialu w Meksyku Argentyńczycy wygrali także z Belgią i Niemcami, zdobywając tytuł mistrzów świata.

Diego Armando Maradona zmarł 25 listopada 2020 roku w swoim domu na przedmieściach Buenos Aires. Przyczyną śmierci był zawał serca. Miał 60 lat. (PAP)


Polecamy