menu

Najgorsze stadiony w Polsce [TOP 10]

16 marca 2017, 15:34 | red

W ostatnich latach w Polsce rzeczywiście powstało wiele pięknych, funkcjonalnych stadionów. Wciąż na piłkarskiej mapie jest jednak sporo czarnych punktów, które odstraszają. Zobaczcie, jakie obiekty dawno nie widziały już łopaty i szpachli. Oto TOP 10 najgorszych aren w Ekstraklasie, 1 lidze i 2 lidze. Są aż trzy, na których na co dzień grają kluby w najwyższej klasie rozgrywkowej!


fot. Dziennik Zachodni
Jeszcze kilka lat temu grała na nim reprezentacja Polski, a gole strzelał oklaskiwany przez wszystkich fanów Samuel Eto'o z Kamerunu. Teraz PZPN nawet nie myśli, żeby Szczecinowi dać jakikolwiek mecz kadry. Stadion, na którym gra Pogoń jest w stanie dalekim od oczekiwanego. Ile jeszcze to potrwa? Jest koncepcja budowy czterech trybun (obecnie trzy). Kibice na czwartą właśnie zbierają 1 mln złotych w akcji crowdfundingowej „W Pogoni za stadionem”. Na razie jest 206 tys. Zostało 21 dni zbiórki.
fot. Sebastian Wolosz/ Glos Szczecinski/Polska Press
Stadion, na którym gra Wisła ma wspaniałego patrona – Kazimierza Górskiego. I to jedyny powód do dumy. Trybuny są już wysłużone. Wizualizacja zmian jest, lecz brakuje źródła finansowa inwestycji. A potrzeba od 80 do 100 mln złotych. Miasto nie chce wszystkiego przyjąć na swoje barki. Kiedy poznamy konkrety i kiedy przede wszystkim koparki wjadą na obiekt? Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski przewiduje, że nie nastąpi to wcześniej niż w 2018 roku.
fot. YT
Przydałby się dalszy lifting dla stadionu, który jest domem pierwszoligowej Olimpii. Na razie zainwestowano w trybunę krytą i w monitoring, by poprawić bezpieczeństwo. Co z modernizacją wysłużonych trybun? Wedle komunikatów płynących z ratusza sektor gości i sektor dla tzw. młynu (trybuna C) zostanie poddany renowacji. Dla Grudziądza priorytetem pozostaje jednak stadion żużlowy, którego przebudowa skończy się w 2018 roku.
fot. UM/Grudziądz
Drugi obiekt w Katowicach potrzebuje odpowiedniego dofinansowania. To przez brak oświetlenia i spełnienia pozostałych wymogów Rozwój musiał grać mecze domowe w 1 lidze na GieKS-ie. Obecnie jest szczebel niżej i tak restrykcyjne przepisy go nie obowiązują, ale to nie oznacza, że frajdę sprawia gra przy bardzo skromnych trybunach, które zostały utworzone lata temu na nasypie. Rozwój zasługuje na... rozwój stadionu.
fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Miejscowa Odra jest liderem 2 ligi i pewnie zmierza na zaplecze Ekstraklasy. Zapewne pochwali się niezłą drużyną, ale na pewno nie stadionem. Zresztą ten na razie nawet nie spełnia wymogów licencyjnych. Zmodernizowano wprawdzie budynek klubowy, lecz brakuje oświetlenia z prawdziwego zdarzenia czy nowoczesnych trybun. Miasto na te cele przeznaczyło w tym roku 1 mln złotych. To ciągle kropla w morzu potrzeb.
fot.
Sporych nakładów finansowych wymaga również stadion innego kandydata do gry w 1 lidze – Rakowa. Zbudowano go w 1955 roku. Ostatnio modernizowany był jedynie doraźnie. Nie ma oświetlenia i zadaszenia, o co dopraszali się ostatnio kibice. Jeżeli miasto nie podejmie ważnych kroków, to w przypadku awansu Raków będzie grać np. w Sosnowcu. A więc w gościach i też na bardzo wysłużonym stadionie...
fot. Krzysztof Klusek/Dziennik Zachodni
Walczące o Ekstraklasę Zagłębie gra na bardzo wysłużonym obiekcie. Stadion Ludowy w Sosnowcu, bo tak się nazywa, został zbudowany w 1956 roku. Ma wprawdzie oświetlenie i niezłą murawę, ale trybuny nie były od dawna modernizowane („to kamienny krąg, a nie trybuny” - żartują dziennikarze z Sosnowca). Jest na szczęście nadzieja, że i to miasto doczeka niebawem pięknego stadionu. Na początku marca radni powołali spółkę, która ma zająć się budową na Górsce Środulskiej. Przewidywany koszt to 150 mln złotych.
fot. Dziennik Zachodni
Niektórzy mówią, że obiekt przy „Cichej” posiada swój klimat, urok, atmosferę. Może i mają odrobinę racji. Ale dziury w trybunie, trzęsące się rzędy podczas euforii po strzelonym golu, brud, niewielkie zadaszenie, kiepskie zaplecze i barak dla dziennikarzy to jednak nie są standardy Ekstraklasy czy stale poprawiającej się 1 ligi. Ruch – niestety! - gra na stadionie, który strasznie odbiega od reszty. Jest szansa na jego gruntowną modernizację, jest opcja by go porzucić i grać na wciąż powstającym Stadionie Śląskim, tylko kiedy to nastąpi i czy w ogóle?
fot. Archiwum
Do niedawna mianem „Estadio da Gruz” określano w Polsce dwa stadiony: ŁKS-u w Łodzi i Stomilu w Olsztynie. Ten pierwszy został już częściowo zmodernizowane, dlatego niechlubny przydomek przywarł do drugiego. I niestety zupełnie zasłużenie. Obiekt jest zniszczony i nie zachęca do odwiedzin. - To sterta gruzu – mówią zgodnie kibice. Ile będą musieli czekać na jego renowację? Na razie sporządzono dokumentację projektową. Miasto szuka kogoś, kto pomógłby sfinansować budowę. Ma powstać 12-tysięcznik.
fot. Bartosz Urban
Polonia Bytom znalazła się na skraju przepaści – walczy o byt w 2 lidze. Na domiar złego stadion, na którym występuje od dawna jest w opłakanym stanie... W okresie letnim trybuny zarastają chwastami. Wszędzie wałają się butelki i śmieci. Pęka beton. Gdyby chociaż ktoś zajął się jego uporządkowaniem, to wyglądałby odrobinę lepiej. Na gruntowną renowację trzeba będzie długo poczekać. Planowana modernizacja budzi wielkie emocje. Miasto chce bowiem zaciągnąć na tę inwestycję duży kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego – ma on opiewać na kwotę 100 mln złotych (prócz stadionu będą też dwa lodowiska oraz basen).
fot. Dziennik Zachodni
1 / 11