menu

MŚ 2022. Argentyna, Meksyk i Arabia Saudyjska. Jest się kogo obawiać? [SYLWETKI]

2 kwietnia 2022, 11:26 | Piotr Szymański

MŚ 2022. Najpierw Meksyk, później Arabia Saudyjska i na sam koniec Argentyna. Tak wygląda rozkład jazdy biało-czerwonych na mundialu w Katarze. Polacy trafili do grupy C, z drużynami spoza Europy. Przyjrzeliśmy się bliżej listopadowym rywalom kadry Czesława Michniewicza. Oto ich sylwetki.

Genialny Lionel Messi na mundialu w Katarze będzie miał już 35 lat na karku
Genialny Lionel Messi na mundialu w Katarze będzie miał już 35 lat na karku
fot. East News

[spis_tresci][/spis_tresci]

Meksyk - zawsze wychodzą z grupy


Na początek przygody w Katarze, reprezentację Polski czeka rywalizacja z Meksykiem. Dla piłkarzy z tego kraju będzie to już 17. występ na mistrzostwach świata. Piłkarze Trójkolorowych już na dobre przyzwyczaili swoich kibiców, że niemal zawsze wychodzą z grupy. Ostatni raz ta sztuka nie udała im się w 1978 roku, gdy musieli uznać wyższość m.in. Polski (przegrali 1:3). Potem Meksykanom wiodło się zdecydowanie lepiej. W 1986 roku doszli do ćwierćfinału, a siedem ostatnich podejść do mundialu kończyło się dla nich na etapie 1/8. W 2018 roku, na rosyjskich boiskach, pokonali Niemców (1:0), Koreę Południową (2:1) i przegrali wyraźnie ze Szwecją (0:3). Po wyjściu z grupy nie poradzili już sobie z Brazylią (0:2).

W kadrze Meksyku nie brakuje gwiazd. Między słupkami stoi szalony Guillermo Ochoa, który na mundialu będzie miał już 37 lat. W obronie pewnymi punktami są Nestor Araujo z Celty Vigo i... gracze klubu Monterrey, na czele z Cesarem Montesem. W środku pola należy obawiać się defensywnego pomocnika z Ajaksu Amsterdam - Edsona Alvareza, czy doświadczonego Hectora Herrery z Atletico Madryt. Natomiast największe gwiazdy Trójkolorowi mają w ataku. Brylują tam Hirving Lozano z SSC Napoli, Raul Jimenez z Wolverhamption, czy Tecatito Corona z Sevilli FC. Trenerem drużyny jest Gerardo Martino, który w przeszłość prowadził m.in. FC Barcelonę.

W eliminacjach do mundialu Meksyk zajął 2. miejsce w grupie 1 strefy CONCACAF. Mimo tylu samu punktów (28), musiał uznać wyższość 28 Kanady. Wyprzedził za to o trzy "oczka" Stany Zjednoczone.

Reprezentacja Polski w starciach z tym rywalem odniosła 3 zwycięstwa, zanotowała 2 remisy i doznała 3 porażek. Bilans bramkowy to 9-13.

[polecany]22796457[/polecany]

Arabia Saudyjska - będą się czuć jak u siebie


W drugim meczu fazy grupowej biało-czerwoni zmierzą się z Arabią Saudyjską. Dla tej drużyny będzie to szósty występ na mistrzostwach świata. Po dwóch nieudanych kwalifikacjach, Saudyjczycy pojechali na ostatni mundial w Rosji, w 2018 roku. Tam na starcie dostali lanie od Rosji (0:5), następnie postawili trudne warunki Urugwajowi (0:1) i rzutem na taśmę pokonali Egipt (2:1). Ze swojego startu w turnieju mogli być więc zadowoleni.

W kadrze Arabii Saudyjskiej próżno szukać nazwisk występujących na europejskich boiskach. Wszyscy piłkarze wywodzą się z kilku klubów rodzimej ligi. Nie ma co dopatrywać się tam wielkich gwiazd, ale kilku graczy robi niezłe wrażenie. Salem Al-Dawsari dał właśnie wspomnianą wyżej wygraną z Rosją. 30-latek jest niezwykle utytułowany w swoim kraju, dostał nawet półroczną szansę w hiszpańskim Villarrealu. Filigranowymi skrzydłowymi na których trzeba uważać są Abdulrahman Ghareeb i Fahad Al-Muwallad. W środku pola najmocniejszym punktem jest Mohamed Kanno. Warto też zwrócić uwagę na solidnego bramkarza Mohammeda Al-Rubaie oraz bocznych obrońców - Yassera Al-Shahrani oraz Mohammeda Al-Burayk.

Szkoleniowcem zespołu jest Francuz Herve Renard, którego dziadkowie pochodzą z Polski. 53-latek w przeszłości prowadził Zambię, Angolę, Wybrzeże Kości Słoniowej i Maroko. Dwa razy triumfował w Pucharze Narodów Afryki. Z Marokiem awansował na poprzedni mundial.

Saudyjczycy przeszli długą drogę w eliminacjach. W pierwszej fazie w pokonanym polu zostawili Uzbekistan, Palestynę, Singapur i Jemen. W drugiej fazie grupowej ograli Oman, Chiny, Wietnam i - uwaga - Japonię oraz Australię. Ich bezpośredni awans nie był zatem przypadkowy.

Biało-czerwoni zawsze wygrywali z Arabią Saudyjską. Polacy mają na koncie trzy zwycięstwa i bilans bramkowy 5:2.

Argentyna - Messi i kto jeszcze?


Na zakończenie fazy grupowej zagramy z najmocniejszym, w teorii, zespołem, czyli Argentyną. Zapewne będzie to mecz o wszystko lub o honor. Albicelestes to dwukrotni mistrzowie i wicemistrzowie świata. Mundial w Katarze będzie dla nich 18. takim turniejem. O ile w 2014 roku w Brazylii zdobyli srebrne medale, tak cztery lata temu w Rosji kompletnie zawiedli. W grupie męczyli się niemiłosiernie - zremisowali 1:1 z Islandią, przegrali z Chorwacją 0:3 i dopiero w ostatnim meczu, z Nigerią (2:1), wymęczyli awans. W 1/8 finału Argentyńczycy stworzyli kapitalne widowisko z przyszłym mistrzem świata - Francją. Ostatecznie Trójkolorowi pokonali ekipę Lionela Messiego 4:3, chociaż na początku drugiej połowy przegrywali 1:2. Różnicę zrobił jednak Kylian Mbappe.

Argentyna to oczywiście futbolowa potęga. W reprezentacji nie brakuje dużych europejskich nazwisk, ale największymi gwiazdami są Messi oraz Lautaro Martinez z Interu Mediolan. Genialny Argentyńczyk na mundialu w Katarze będzie miał już 35 lat na karku i będzie to dla niego zapewne ostatnia taka impreza. Z tego też powodu postara się stanąć na głowie (jak w ostatnim Copa America), by zajść jak najdalej. Piłkarz PSG może liczyć na wsparcie duetu z Interu, czyli wspomnianego Martineza i Joaquina Correi. Pomagać też będzie jego klubowy kolega - Angel Di Maria. Linia pomocy wygląda solidnie, ale bez błysku. Jej czołowymi postaciami są Rodrigo de Paul z Atletico Madryt oraz Leandro Paredes z PSG. Argentyńczycy mają też dwóch pewnych stoperów - doświadczonego Nicolas Otamendiego z Benfiki Lizbona i Lisandro Martineza z Ajaksu Amsterdam. Na bokach obrony również jest w kim wybierać.

W eliminacjach do MŚ Argentyna nie doznała smaku porażki. Wygrała 11 meczów, a 6 zremisowała. W tabeli musiała ustąpić miejsca jedynie Brazylii.

Trenerem drużyny jest Lionel Scaloni, były piłkarz m.in. Deportivo La Coruna i Lazio Rzym. 43-latek był asystentem w Sevilli i pierwszej kadrze Albicelestes, potem samodzielnie prowadził zespół U-20, aż wreszcie od sierpnia 2018 roku dostał poważną szansę, którą do tej pory wykorzystuje.

Reprezentacja Polski z Argentyną wygrała 3 mecze, 2 zremisowała i 6 przegrała. Bilans bramek to 12-18.

[twitter]https://twitter.com/LaczyNasPilka/status/1509954096215867398[/twitter]

Grupy MŚ 2022 w Katarze:

  • Grupa A: Katar, Ekwador, Senegal, Holandia
  • Grupa B: Anglia, Iran, USA, zwycięzca barażu Walia/Szkocja/Ukraina
  • Grupa C: Argentyna, Arabia Saudyjska, Meksyk, Polska
  • Grupa D: Francja, zwycięzca barażu ZEA/Australia - Peru, Dania, Tunezja
  • Grupa E: Hiszpania, zwycięzca barażu Kostaryka - Nowa Zelandia, Niemcy, Japonia
  • Grupa F: Belgia, Kanada, Maroko, Chorwacja
  • Grupa G: Brazylia, Serbia, Szwajcaria, Kamerun
  • Grupa H: Portugalia, Ghana, Urugwaj, Korea Południowa

[twitter]https://twitter.com/GOL24pl/status/1509947073101185029[/twitter]