menu

Mikkel Kirkeskov – miał trafić do Śląska, wybrał Zagłębie Lubin

1 sierpnia 2023, 10:43 | Dawid Foltyniewicz

Nowym zawodnikiem KGHM Zagłębia Lubin został Mikkel Kirkeskov. 31-letni lewy obrońca podpisał z dolnośląskim klubem kontrakt obowiązujący do 30 czerwca 2025 roku.


fot. KGHM Zagłębie Lubin S.A.

Przypomnijmy, że w lipcu Kirkeskov był bliski dołączenia do Śląska Wrocław. WKS zaoferował mu roczny kontrakt z opcją automatycznego przedłużenia o kolejne 12 miesięcy. Kirkeskov był numerem 1 na liście życzeń dyrektora sportowego Davida Baldy, zwolennikiem tego ruchu był także trener Jacek Magiera.

[polecany]25094473[/polecany]

Kirkeskov to wychowanek duńskiego Aarhus GF, gdzie zadebiutował w 2010 roku w drugiej lidze duńskiej. Wspólnie z zespołem rok później awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej w Danii, gdzie w pierwszym sezonie zajęli wysokie piąte miejsce. Rozgrywki 2013/2014 były ostatnimi dla Mikkela Kirkeskova w barwach Aarhus, w którym łącznie zgromadził 101 występów i zaliczył siedem asyst. Następnie w swoje szeregi sprowadziło go Odense BK. Z tą drużyną przez dwa sezony gry plasował się w okolicy środka tabeli. W 2016 roku na transfer zawodnika zdecydował się norweski klub – Aalesunds FK. Przez dwa lata gry w Norwegii zanotował 63 występy, co przełożyło się na dwie bramki i dziewięć asyst.

Do Piasta Gliwice trafił w lutym 2018 roku, a już półtora roku później świętował z tym zespołem mistrzostwo Polski. To jak do tej pory największy sukces Kirkeskova w karierze. We wspomnianym sezonie rozegrał 36 meczów, w których dwukrotnie trafiał do siatki przeciwników i dołożył do tego dwa ostatnie podania. Łącznie spędził w Gliwicach 2,5 roku, a ten czas zapisał się w historii klubu złotymi zgłoskami. W styczniu 2021 roku sięgnął po niego Holstein Kiel, rywalizujący w drugiej Bundeslidze. Jego zespół zajął trzecie miejsce na zapleczu najlepszej ligi niemieckiej i miał możliwość występu w barażach. Tam jednak po wygranej na wyjeździe 1:0 z FC Köln w rewanżu ulegli aż 1:5. Przez ponad dwa sezony w tym klubie zgromadził 50 spotkań, co przełożyło się na 3 asysty.

Kirkeskov w swojej karierze występował w młodzieżowych reprezentacjach Danii, a także ma dwa rozegrane mecze w seniorskiej kadrze. Wówczas w spotkaniach towarzyskich w 2013 roku Dania mierzyła się z Kanadą (4:0) i Meksykiem (1:1). W pierwszym z tych starć lewy defensor zaliczył asystę.

[polecany]25172309[/polecany]

– Mikkel to piłkarz, który ma już doświadczenie w polskiej Ekstraklasie. Szukaliśmy takiego profilu piłkarza po tym, jak kontuzję odniósł Luis Mata. Duńczyk doskonale zna się z trenerem Waldemarem Fornalikiem, bo wspólnie zdobywali przecież mistrzostwo Polski z Piastem Gliwice. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się pozyskać tak klasowego lewego obrońcę. To z pewnością będzie dobre dla rywalizacji w naszym zespole i da większe pole manewru trenerowi – mówi dyrektor pionu sportowego, Piotr Burlikowski.

– Cieszymy się, że Mikkel dołączy do naszego zespołu. Jest to zawodnik sprawdzony na polskich boiskach, a swoją wartość potwierdził również na poziomie 2. Bundesligi. Tym samym udało nam się zwiększyć rywalizację w naszym zespole na pozycji lewego obrońcy. Wierzymy, że Mikkel okaże się wzmocnieniem dla Zagłębia, pomoże drużynie na boisku, a także wesprze swoim doświadczeniem naszych najmłodszych piłkarzy – powiedział prezes Zagłębia, Michał Kielan.

– Jestem bardzo zadowolony z podpisania kontraktu z Zagłębiem. Nie mogę się już doczekać, kiedy rozpocznę treningi z drużyną i jestem podekscytowany nową przygodą w mojej karierze. Wierzę, że wspólnie z zespołem, jak i całą społecznością klubu osiągniemy nasze cele. Ze swojej strony chciałbym tylko powiedzieć, że będę mocno pracował, by tak się stało – powiedział po podpisaniu umowy Kirkeskov.