Liga Europy. M(ę)czester United w finale, szalona pogoń Lyonu

11 maja 2017, 08:05 | HZ

Grający bez kontuzjowanego Zlatana Ibrahimovicia Manchester United zremisował 1:1 s Celtą Vigo i awansował do finału Ligi Europy. Zaliczką z pierwszego meczu się jednak nie zadowolił. W rewanżu strzelił Celcie Vigo jeszcze jednego gola. W końcówce pozwolił jej wyrównać, wobec czego nerwowo wyczekiwał ostatniego gwizdka. Obie drużyny kończyły w dziesiątkę. W finale rywalem Czerwonych Diabłów będzie Olympique Lyon.

Zlatan Ibrahimović (z prawej)  już nie pomoże Czerwonym Diabłom
Zlatan Ibrahimović (z prawej) już nie pomoże Czerwonym Diabłom

W cieniu półfinałów Ligi Mistrzów toczyła się walka o udział w kolejnej edycji tych rozgrywek. Zapewnia je zwycięstwo w Lidze Europy, której półfinały odbędą się w czwartek.

Tu również (tak jak w LM) niemal wszystko rozstrzygnęło się w pierwszych meczach, bo Manchester w pierwszym meczu pokonał na wyjeździe 1:0 Celtę Vigo, po bramce Markusa Rashforda.

O tym jak ważna jest dla Czerwonych Diabłów Liga Europy najlepiej świadczy fakt, że zaczynają odpuszczać w Premier League. W dwóch ostatnich kolejkach ekipa Jose Mourinho najpierw zremisowała 1:1 ze Swansea, a potem przegrała 0:2 mecz z Arsenalem. Portugalczyk przyznał jednak po niedzielnym meczu, że on i piłkarze myślami byli już przy innych rozgrywkach.

– To dla nas priorytet – powiedział, a że nie były to słowa rzucane na wiatr najlepiej świadczy fakt, że wymienił w tym spotkaniu aż ośmiu zawodników w wyjściowym składzie, w porównaniu do meczu z Celtą.

Plany Mourinho krzyżowały tylko kontuzje, bo do końca sezonu jego zespół musi radzić sobie bez Zlatana Ibrahimovicia. Urazy leczą również Marcus Rojo, i Luke Shaw.

Rewanż rozpoczął się jednak po myśli gospodarzy, bo po fantastycznej asyście Rashforda bramkę dla swojego zespołu w 17 minucie gry zdobył Marouanne Fellaini. Tuż przed przerwą zespół Celty mógł doprowadzić do remisu, ale po efektownym uderzeniu"szczupakiem" przez Daniela Wassa, piłka nieznacznie minęła bramkę Czerwonych Diabłów.

Druga część gry także lepiej rozpoczęli przyjezdni. Daley Blind z linii bramkowej wybił piłkę po wrzutce z linii końcowej autorstwa Hugo Mallo. Chwilę później zawodnicy z Manchesteru odpowiedzili. Henrikh Mkhitaryan odpalił petardę z linii pola karnego, ale na posterunku był Sergio Alvarez, który popisał się genialną interwencją. Większość kibiców zgromadzonych na Old Trafford i przed telewizorami widziała piłkę w siatce! Z każdą kolejną minutą spotkanie stawało się coraz bardziej otwarte. Po ponad godzinie gry bohater pierwszego meczu, Marcus Rashford, znalazł się w sytuacji sam na sam z Sergio Alvarazem, próbował podcinki lecz ona trafiła prosto w bramkarza.

Celta się nie poddała. W 74. minucie do remisu mógł doprowadzić strzałem głową John Guidetti, niestety piłka minęła bramkę Sergio Romero! Gorącą końcówkę meczu zapewnił wszystkim Facundo Roncaglia, który wykorzystał świetne dośrodkowanie rezerwowego Claudio Beauvue. Dwie minuty później sędzia Ovidiu Hategan pokazał dwie czerwone kartki! Otrzymali je Facundo Roncaglia, strzelec gola dającego remis, a także defensor Czerwonych Diabłów, Eric Bailly. Jose Mourinho tym samym zmuszony został do wpuszczenia na plac gry Chrisa Smallinga kosztem młodego napastnika - Marcusa Rashforda. Doliczony czas gry nie przyniósł już bramek i spotkanie zakończyło się remisem 1:1.

Ostatecznie w dwumeczu Manchester United wygrał 2:1 z Celtą Vigo i awansował do finału Ligi Europy. Zmierzy się w nim z Ajaksem Amsterdam, który awansował mimo porażki 1:3 z Olympique Lyon (w pierwszym meczu niedawny rywal Legii Warszawa wygrał 4:1). Finał Ligi Europy odbędzie się 24 maja 2017 roku. Gospodarzem będzie stadion Friends Arena w Solnie w Szwecji.