Pogoń Szczecin zmagania w European Conference League rozpocznie od II rundy
Pogoń Szczecin zapewniła sobie już start w kwalifikacjach do Europa Conference League (nowym europejskim pucharze). 16 czerwca pozna swojego pierwszego przeciwnika, a rywalizację rozpocznie od II rundy.
fot. Andrzej Szkocki/Polska Press
Gdyby Puchar Polski zdobyła Arka Gdynia, a Raków Częstochowa wyprzedziłby Portowców w PKO Ekstraklasie, to Pogoń zmagania w ECL zaczynałaby od I rundy. Ale już wiemy, że nastąpi to od II rundy.
Jak to będzie z zespołami z innych państw? Według schematu ogólnego kluby będą zaczynać od następujących rund (w zależności od miejsca ich federacji w rankingu klubowym UEFA za sezony 2015/16-2019/20).
- Hiszpania, Anglia, Niemcy, Włochy – szóste drużyny lig tych krajów rozpoczną od IV rundy eliminacji
- Francja - piąta drużyna ligi rozpocznie od IV rundy eliminacji
- Portugalia - czwarta drużyna ligi rozpocznie od III rundy eliminacji, piąta drużyna ligi rozpocznie od II rundy eliminacji
- Rosja, Belgia, Ukraina, Holandia, Turcja, Austria – trzecie drużyny lig rozpoczną od III rundy eliminacji, IV drużyny lig rozpocznie od II rundy eliminacji
- Dania, Szkocja, Czechy – trzecie i czwarte drużyny lig rozpoczną od II rundy eliminacji
- Cypr, Szwajcaria, Grecja, Serbia, Chorwacja, Szwecja, Norwegia, Izrael, Kazachstan, Białoruś, Azerbejdżan, Bułgaria, Rumunia - zdobywca pucharu oraz drugie i trzecie drużyny lig rozpoczną od II rundy eliminacji
- Słowacja, Liechtenstein, Słowenia, Węgry, Luksemburg, Litwa, Armenia, Łotwa, Albania, Macedonia Północna, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Irlandia, Finlandia, Gruzja, Malta, Islandia, Walia, Irlandia Północna, Gibraltar, Czarnogóra - zdobywca pucharu oraz drugie i trzecie drużyny lig rozpoczną od I rundy eliminacji
- Estonia, Kosowo, Wyspy Owcze, Andora, San Marino - zdobywca pucharu i drugie drużyny lig rozpoczną od I rundy eliminacji
W przypadku Liechtensteinu w europejskich pucharach wystąpi jedynie zdobywca pucharu, gdyż w Liechtensteinie nie są organizowane rozgrywki ligowe (kluby grają w ligach szwajcarskich).
Do IV rundy eliminacji ECL dołączą też drużyny, które przegrają w III rundzie eliminacji Ligi Europy. Kto może znaleźć się w tym gronie? Na początku sześć drużyn z drugich miejsc z Holandii, Turcji, Austrii, Danii, Szkocji i Czech rywalizuje między sobą w eliminacjach Ligi Mistrzów. Przegrani z tych meczów oraz zdobywcy pucharów z Danii, Szkocji i Czech stworzą trzy pary w trzeciej rundzie eliminacji Ligi Europy. Przegrani tych meczów trafią do czwartej rundy eliminacji Europa Conference League.
W eliminacjach występują też mistrzowie, którzy odpadli z rywalizacji o Ligę Mistrzów, jednak te zespoły grają w eliminacjach ECL wyłącznie między sobą. W II rundzie eliminacji ECL zagrają zespoły, które przegrały w rundzie wstępnej i I rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. W III rundzie zagrają zwycięzcy z rundy drugiej. W rundzie czwartej: pięciu zwycięzców z rundy trzeciej zagra z pięcioma drużynami, które przegrały w drugiej rundzie eliminacji LM, a następnie przegrały w III rundzie eliminacji Ligi Europy.
Przesunięcia
W powyższym schemacie mogą nastąpić pewne przesunięcia zależne od zwycięzców europejskich pucharów w sezonie 2020/21. W sezonie 2021/22 od II rundy zmagania rozpoczną zdobywcy pucharu na Słowacji i w Liechtensteinie, a do tego grona mogą dołączyć również zdobywcy pucharów ze Słowenii i Węgier. Od III rundy zacznie na pewno trzecia drużyna ligi duńskiej, a przesunięta może być też trzecia drużyna ligi szkockiej. Od IV rundy z kolei zacznie czwarta drużyna ligi portugalskiej, a przesunięta może być też trzecia drużyna ligi rosyjskiej.
Przesunięcia dotyczyć będą również drużyn, które „spadną” do ECL z eliminacji Ligi Europy. Zdobywcy pucharów z Danii i Szkocji rozpoczną grę w pucharach rundę później, więc nie będą mogły trafić do eliminacji Europa Conference League. Jest też możliwe, że do kolejnych rund będą przesunięci zdobywca pucharu Czech oraz drugie drużyny z Turcji i Holandii, a w tym przypadku do Europa Conference League trafi tylko jeden zespół spośród wicemistrzów Austrii, Danii, Szkocji i Czech.
Rozstawienia
O rozstawieniu decydować będzie ranking klubowy, który jest sumą punktów rankingowych zdobytych przez drużynę w europejskich pucharach w sezonach 2016/17-2020/21. Jeżeli jednak suma ta wynosi mniej niż 20 procent rankingu krajowego (tak jest w przypadku Pogoni, która w tych pięciu sezonach nie występowała w pucharach, więc zdobyła 0 punktów rankingowych), to klub otrzymuje współczynnik równy 20 proc. rankingu krajowego (w tym przypadku: 3,025).
Pogoń – jak już wiemy – rozpocznie zmagania od II rundy i nie będzie rozstawiona. A to oznacza, że szczeciński zespół może trafić na wyżej notowanego rywala.
Rywale
Rozgrywki w europejskich ligach są na finiszu. Jakie kluby są już pewne gry w Europa Conference League? (gwiazdką zaznaczono zespoły, które mają wyższy współczynnik klubowy niż Pogoń):
I runda eliminacji:
Wyspy Owcze: NSI Runavik, KI Klaksvik*
Estonia: Paide Linnameeskond
Walia: Bala Town
Islandia: FH Hafnarfjardar*, Stjarnan FC*, Breidablik
Malta: Hibernians Paola*, Gzira United, Birkirkara
Gruzja: Gagra Tbilisi, Dinamo Batumi, Dila Gori
Finlandia: Inter Turku, KuPS Kuopio*, Honka Espoo
Irlandia: Dundalk*, Bohemians Dublin, Sligo Rovers
Łotwa: FK Lipawa*, Riga FS, Valmiera FC
Litwa: FK Poniewież, Suduva Mariampol*, Żalgiris Kowno
Węgry: Puskas Akademia*
II runda eliminacji:
Polska: Pogoń Szczecin, Raków Częstochowa
Białoruś: BATE Borysow*, Torpieda Żodzino*
Kazachstan: Toboł Kustanaj*, FK Astana*, Szachtior Karaganda*
Norwegia: Molde FK*, Valerenga Oslo*, Rosenborg Trondheim*
Szwecja: Elfsborg*, Hacken*
Serbia: Partizan Belgrad*, Cukaricki Belgrad*, Vojvodina Nowy Sad*
Cypr: AEL Limassol*
Szkocja: Aberdeen*