menu

Paweł Jabłoński: Przekazaliśmy zdecydowany protest przeciw temu, co się działo w Alkmaar

7 października 2023, 11:04 | PAP

- Przekazaliśmy zdecydowany protest przeciw temu, co się działo w Alkmaar. Zwróciłem się z prośbą, aby sprawa została bardzo dokładnie wyjaśniona - poinformował w sobotę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński po spotkaniu z Daphne Bergsmą, ambasador Holandii w Polsce.

Po zakończonym późnym wieczorem w czwartek meczu w Alkmaar na terenie obiektu klubowego doszło do przepychanek
Po zakończonym późnym wieczorem w czwartek meczu w Alkmaar na terenie obiektu klubowego doszło do przepychanek
fot. Fot: twitter.com/sport_tvppl
– Mamy do czynienia z bardzo poważnymi podejrzeniami, że doszło do systemowych działań funkcjonariuszy państwa holenderskiego i miasta Alkmaar przeciwko obywatelom polskim. Zwróciłem się do pani ambasador z protestem przeciw tym działaniom, ale też z prośbą, aby sprawa została bardzo dokładnie wyjaśniona – mówił dziennikarzom wiceminister Jabłoński po tym spotkaniu. napisał:

Jak dodał, chodzi też o to, aby "osoby, które są odpowiedzialne za tego typu działania, poniosły za to konsekwencje, aby po prostu wymiar sprawiedliwości odpowiednie działania podjął".

Holenderska ambasador: Trzeba ustalić fakty

Jak poinformował, holenderska ambasador powiedziała, że "całkowicie zgadza się, iż w tej sprawie trzeba ustalić fakty".

– Zadeklarowała pełną gotowość do współpracy w tym zakresie. Liczymy, że ta gotowość przełoży się na dobrą współpracę między służbami polskimi i holenderskimi, a dowody w sprawie zostaną szybko zebrane i jeśli rzeczywiście potwierdzi się, iż te działania nie były jakimiś incydentalnymi przypadkami, tylko miały systemowy charakter, to winni zostaną szybko ukarani – przekazał Jabłoński. napisał:

Po zakończonym późnym wieczorem w czwartek meczu w Alkmaar przegranym przez warszawski zespół 0:1, na terenie obiektu klubowego doszło do przepychanek, naruszono nietykalność cielesną;nf kilku członków polskiej ekipy. Portugalczyk Josue i Serb Radovan Pankov zostali przez holenderską policję wyprowadzeni z autokaru i przewiezieni na komisariat. W sprawę zaangażował się właściciel i prezes stołecznego klubu Dariusz Mioduski, który - jak widać na nagraniach z nocnych zajść - był mocno szarpany i popychany przez funkcjonariuszy.

[twitter]https://twitter.com/sport_tvppl/status/1710142842994405798?s=20[/twitter]

[polecany]25443201[/polecany]

– Jestem naprawdę oburzony, w jaki sposób strona polska została potraktowana. Oczekuję od strony holenderskiej bardzo jasnego raportu – mówił w opublikowanym piątek nagraniu premier Mateusz Morawiecki. napisał:

Zapowiedział, że ambasador Królestwa Niderlandów zostanie wezwana do polskiego MSZ z żądaniem wyjaśnień.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!