menu

Kraków. Koronawirus a imprezy masowe. Co z koncertami, co z meczami? W sobotę gra Wisła, we wtorek derby Krakowa. Wszystko w rękach wojewody

28 lutego 2020, 13:21 | PD

Tematem numer jeden przez ostanie kilka tygodni na całym świecie jest śmiertelny wirus z Wuhan. W Polsce nie odnotowano na razie żadnych potwierdzonych przypadków zarażenia. Jednak mimo to, radykalne środki ostrożności podjęto już w kilku miastach. Odwołane zostały m.in. zawody, koncerty oraz spektakle teatralne. Jakie działania planują podjąć przedstawiciele stolicy małopolski? Wszystko w rękach wojewody małopolskiego: Piotra Ćwika.

Derby Krakowa zostaną rozegrane na stadionie Cracovii we wtorek o godz. 20.30
fot. Anna Kaczmarz
29.09.2019 krakow mecz ekstraklasa pilka nozna wisla krakow - cracovia derby krakowa fot. wojciech matusik / polskapresse
fot. Wojciech Matusik

fot. Wojciech Matusik

fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

fot. Wojciech Matusik

fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

fot.

fot.
Derby Krakowa zostaną rozegrane na stadionie Cracovii we wtorek o godz. 20.30
fot.
1 / 9

[przycisk_galeria]

[xlink]fac82d08-41fa-9872-90e8-360220bd52ad,acafc38b-7592-d26c-9e9c-cda86c80f4e8[/xlink]

Precedensy w Polsce już są. Profilaktycznie postanowił zadziałać m.in. wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek, który wydał zakaz uczestnictwa publiczności w Intel Extreme Masters 2020. Wydarzeniu, które rok rocznie przyciąga do katowickiego spodka setki tysięcy miłośników komputerowych rozgrywek z całego świata. Podczas mających się odbyć w ten weekend zmagań, organizatorzy liczyli na 170 tys. widzów. Na zimne woli dmuchać również prezydent Rzeszowa, który ze względu bezpieczeństwa bezterminowo zawiesił wszystkie miejskie imprezy.

Pod Wawelem na taki krok zdecydowali się organizatorzy badmintonowego turnieju Polsih Cup. Międzynarodowe zawody miały zostać rozegrane w Krakowie 26–29 marca. Niestety ze względu na dużą liczbę zgłoszeń zawodników z części świata bezpośrednio zagrożonych wirusem, by nie powodować ryzyka rozprzestrzenienia się choroby, organizatorzy podjęli decyzję o jego odwołaniu. Wpływ na nią miało również ograniczenie ruchu lotniczego z krajów Azji, a także nasilająca się panika w społeczeństwie, którą krakowskie zawody mogłyby jedynie niepotrzebnie spotęgować. Podobnie postąpił tarnowski magistrat, który odwołał zaplanowane na 6 marca "Słodkie urodziny Tarnowa".

Z apelem do biur podróży i innych organizatorów wyjazdów o rezygnację z przyjazdów osób z regionów u których stwierdzono zakażenia, zwróciło się także Muzeum Auschwitz-Birkenau. Co roku miejsce to odwiedza blisko 2 mln turystów.

Znaki zapytania pojawiły się więc również w odniesieniu do innych imprez, mających się odbyć w grodzie Kraka.

[polecane] 19794355[/polecane]

Co z meczami Wisły i Cracovii?


Na ten moment wszystko wskazuje jednak na to, że żadne z wydarzeń nie jest zagrożone.

- Z naszej strony oraz ze strony służb sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Środki profilaktyczne będą wdrażane stosownie do jej oceny i zgodnie z rekomendacjami właściwych podmiotów. Na tę chwilę takich rekomendacji dotyczących najbliższych imprez masowych nie mamy, choć oczywiście może się to zmienić – informuje Joanna Paździo, rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego.
[polecane]19823073[/polecane]
Kibice piłkarscy szczególnie obawiali się, że mający się odbyć jutro mecz w ramach 24. kolejki ligowych zmagań Wisły Kraków z jej imienniczką z Płocka, może rozegrać się bez udziału publiczności. Te same obawy powielano w stosunku do wtorkowych derbów miasta.

Paździo zaznacza jednak, że organizatorzy wydarzeń mogą samodzielnie podjąć decyzję by dane wydarzenie zostało odwołane. Zapytaliśmy więc przedstawicieli Wisły Kraków oraz Cracovii, czy mają takie plany. Oba kluby kategorycznie zaprzeczyły.

- Planowany na jutro mecz jest niezagrożony. Odbędzie się zgodnie z planem - wyjaśnia Karolina Biedrzycka, rzeczniczka prasowa Wisły Kraków.

Podobną decyzję podjęły władze Cracovii w odniesieniu do mających się odbyć 3 marca Derbów Krakowa.

- Dopóki Główny Inspektorat Sanitarny nie podejmie decyzji o wprowadzeniu dodatkowych środków ostrożności, my również nie planujemy wprowadzać żadnych ograniczeń - uspokaja Przemysław Staniek, rzecznik prasowy Cracovii.


Na temat przygotowań pod kątem ewentualnego wystąpienia przypadków koronawirusa dyskutują niemal wszystkie samorządy Małopolski na specjalnie zwołanych sztabach kryzysowych. W Krakowie podczas takiego spotkania uzgodniono, że wszystkie działania będą podejmowane dopiero po decyzjach Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

- Wszystko po to, by nie wprowadzać niepotrzebnego chaosu - tłumaczy Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.

Nowak zaznacza również, że procedura na wypadek wystąpienia przypadków zachorowań jest przygotowana i dobrze znana wszystkim służbom oraz podległym miastu jednostkom. Kraków posiada również rezerwy finansowe w razie wystąpienia epidemii.

Maski na wagę złota

Ludzie nie wierzą jednak w zapewnienia władz. Strach przed koronawirusem dotarł już do wszystkich zakątków regionu. Masowo wykupowane są maseczki ochronne. Brakuje ich już nie tylko w Krakowie, ale i w Nowym Sączu, na Podhalu, Oświęcimiu, Olkuszu i Tranowie. Hurtownie i apteki świecą pustkami.

- Dodatkowo ceny wzrosły o tysiąc procent. Do niedawna za 10 sztuk trzeba było zapłacić 5,50 zł a teraz trzeba wydać 55 zł - przyznaje Marta Michałowska, z Apteki Całodobowej przy Lwowskiej w Tarnowie.

Gdy chiński wirus pojawił się we Włoszech, mieszkańcy ruszyli szturmem również na sklepy budowlane - po maseczki przeciwpyłowe. W Internecie ich ceny sięgają nawet 400 zł! Czy jednak w naszym kraju jest potrzeba chodzenia w maskach? - Jak na razie, nie. Ważne jest przestrzeganie zasad higieny. Pamiętajmy o dokładnym myciu rąk! – apeluje lek. Lidia Stopyra specjalista chorób zakaźnych i pediatrii, ze szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Z drogerii masowo znikają także żele antybakteryjne do dezynfekcji rąk.

Odwołane loty


Z powodu dużego ryzyka zarażenia koronawirusem, wiele linii lotniczych odwołało loty z Polski do Chin aż do 28 marca. Na ograniczenia zdecydowały się również tanie linie Wizz Air, które od połowy marca do początku kwietnia ograniczają loty do Włoch. Z ich systemu rezerwacyjnego wynika, że z Krakowa pozostawiono bez zmian tylko trzy z siedmiu połączeń do Bari, trzy z trzynastu do Rzymu Fiumicino oraz trzy z sześciu do Katanii. Osoby, które mają zarezerwowane bilety na odwołane rejsy dostaną propozycję bezpłatnej zmiany rezerwacji. Ci, którzy się na to nie zgodzą, otrzymają zwrot pieniędzy.

Koronawirus. Gdzie odnotowano przypadki zarażenia wirusem z Wuhan? Interaktywna mapa zachorowań online

Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

  • wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszności
  • problemy z oddychaniem

[polecane]19702583[/polecane]

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Follow @sportmalopolska

Sportowy24.pl w Małopolsce