Rewolucja w piłkarskiej ekstraklasie od nowego sezonu! Trener Korony krytykuje jeden zapis [WIDEO]
Polski Związek Piłki Nożnej na swoim ostatnim posiedzeniu zarządu, przegłosował rewolucyjne zmiany, które wejdą w życie już od sezonu 2019/2020. Został zniesiony limit obcokrajowców, ale w meczu ekstraklasy będzie grać musiał polski młodzieżowiec.
fot. Paweł Jańczyk
PZPN zniósł limit dwóch obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, którzy musieli grać w meczu ekstraklasy. W ten sposób nasz związek dostosował się do przepisów obowiązujących w większości krajów europejskich. Przepis ten otworzy dla polskich klubów nowe kierunki pozyskiwania większej grupy wartościowych zawodników, nie tylko ze wschodu, ale też z Ameryki Południowej i Afryki. Teraz to się nie opłaciło, skoro w meczu mogło grać tylko dwóch.
Przepis o zniesieniu limitu obcokrajowców ucieszył władze polskich ekstraklasowych klubów, znacznie więcej kontrowersji wzbudził natomiast zapis o grze w każdym meczu ekstraklasy młodzieżowca, a więc zawodnika który nie ukończył 21 roku życia. W przyszłym sezonie każdy zespół ekstraklasy będzie więc musiał mieć na boisku zawodnika urodzonego w 1999 roku lub młodszego. Musi to być piłkarz, który posiada obywatelstwo polskie lub jest szkolony w klubie zrzeszonym w Polskim Związku Piłki Nożnej. Piłkarz szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN to taki, który bez względu na swoją narodowość lub wiek, jest zarejestrowany w klubie lub klubach zrzeszonych w PZPN, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy.
Jeśli młodzieżowiec dozna kontuzji, to musi zostać zmieniony przez innego młodzieżowca. Jeśli takiego nie ma, to drużyna musi kontynuować grę w osłabieniu. Wyjątkiem jest pozycja bramkarza, gdzie za młodzieżowca nie musi wchodzić młodzieżowiec. Jeśli natomiast młodzieżowiec dostanie czerwoną kartkę, to zespół gra w osłabieniu i nie musi wprowadzać do końca meczu innego młodzieżowca i uzupełniać składu takim zawodnikiem (zdejmować seniora i wprowadzić innego zawodnika do 21 lat). Brak młodzieżowca w meczu, z wyjątkiem przypadków które opisaliśmy powyżej, będzie traktowany jako wystawienie do gry nieuprawnionego zawodnika. W takim przypadku zespół będzie ukarany walkowerem.
PZPN wprowadzając obowiązek gry młodzieżowców, chce dać szansę młodym Polakom i niejako zmuszać kluby do ogrywania ich w ekstraklasie. To w perspektywie ma podnieść poziom wyszkolenia młodych piłkarzy, którzy będą mieli ułatwiony start w najwyższej lidze.
Takie postawienie sprawy nie podoba się trenerowi Korony Kielce Gino Lettieriemu. Kielecki klub jest jedynym w całej ekstraklasie, w którym w tym sezonie nie zagrał nawet piłkarz do 21 lat…
- Gdzie jest w tym sens. Nie lubię, gdy narzuca się jakieś regulaminy, bo grać powinni po prostu najlepsi, bez względu na wiek. Nie znam trenera, który nie dałby szansy dobremu młodzieżowcowi, gdy go ma. Są kluby w ekstraklasie, które takich piłkarzy mają, więc oni grają – twierdzi Lettieri. Sugeruje, że w Koronie nie ma obecnie zawodnika mogącego regularnie grać w najwyższej lidze.
Lettieri uważa też, że ten przepis będzie problemem dla polskich klubów.
- Trzeba będzie mieć nie jednego, ale kilku takich piłkarzy. Trzech, może czterech. Jak to się skończy? Bogatsze kluby w Polsce będą kupować takich zawodników, a biedniejsze będą miały problem, bo na takie transfery nie będzie ich stać. Młodzi Polacy dużo kosztują –ocenia Lettieri.
Szkoleniowiec Korony widzi szanse dla swojej drużyny w zespole Centralnej Ligi Juniorów do lat 18. Korona jest liderem tych rozgrywek.
- Może uda nam się wziąć z tego zespołu dwóch, trzech zawodników i przygotować ich pod kątem ekstraklasy, ale jeszcze raz powtórzę, że takie przepisy i tworzenie takich regulaminów jest problemem i nie zawsze daje dobry skutek – twierdzi Lettieri.
[B]POLECAMY RÓWNIEŻ:[/B]
ZOBACZ TAKŻE: TOP SPORTOWY. Które gwiazdy sportu mają najwięcej dzieci?
(Źródło: vivi24)
ZOBACZ TEŻ: Top 5 Wag's kierowców F1
NAJWIĘCEJ INFORMACJI O ŚWIĘTOKRZYSKIM SPORCIE NA:
Sport Echo Dnia
NAJWIĘCEJ INFORMACJI O KORONIE KIELCE NA:
Korona Kielce - Echo Dnia