Kluby PKO Ekstraklasy i Fortuna 1 Ligi z licencjami na nowy sezon. Kto może grać w najwyższej klasie rozgrywkowej?
Na posiedzeniu Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN, która odbyła się 29 maja, rozpatrzono wnioski klubów Ekstraklasy o przyznanie licencji na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej oraz europejskich pucharach. Zajęto się także klubami Fortuna 1 Ligi. Kto może występować w Ekstraklasie w kolejnym sezonie?
fot. Krzysztof Kłusek
Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN podjęła następujące decyzje:
Kluby PKO Ekstraklasy
Arka Gdynia, Cracovia, Górnik Zabrze, Jagiellonia Białystok, Korona Kielce, Lech Poznań, Legia Warszawa, Piast Gliwice, Śląsk Wrocław, Wisła Płock, Zagłębie Lubin
– przyznać licencję uprawniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy;
– przyznać licencję uprawniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach klubowych UEFA.
Lechia Gdańsk
– przyznać licencję uprawniającą do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy;
– przyznać licencję uprawniającą do uczestnictwa w rozgrywkach klubowych UEFA;
– zobowiązać Klub do zapłaty kwoty 10.000 zł w związku z niekompletną dokumentacją finansową z zakresu kryterium F.05 (prognoza finansowa);
– zobowiązać Klub do realizacji ugód zawartych z zawodnikami, w terminach wskazanych w przedmiotowych ugodach bez możliwości ich dalszego odraczania.
ŁKS Łódź
– przyznać licencję uprawniającą do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy.
Pogoń Szczecin
– przyznać licencję uprawniającą do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy z nadzorem infrastrukturalnym.
– przyznać licencję uprawniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach klubowych UEFA
Raków Częstochowa
– przyznać licencję uprawniającą do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy na stadionie w Bełchatowie przy ul. Sportowej 1 z nadzorem infrastrukturalnym;
– zobowiązać Klub do zapłaty, jako środek nadzoru, kwoty po 30.000 PLN za każdy mecz rozegrany w rundzie wiosennej w roli gospodarza na innym obiekcie niż znajdujący się przy ul. Limanowskiego 83 w Częstochowie.
Wisła Kraków
– przyznać licencję uprawniającą do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy;
– przyznać licencję uprawniającą do uczestnictwa w rozgrywkach Klubowych UEFA;
– zobowiązać Klub do realizacji ugód zawartych z zawodnikami, w terminach wskazanych w przedmiotowych ugodach bez możliwości ich dalszego odraczania.
Kluby Fortuna 1 Ligi
Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Zagłębie Sosnowiec, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Miedź Legnica, GKS Tychy
– przyznać licencję uprawniającą do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy.
Warta Poznań
– przyznać licencję uprawniającą do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim z nadzorem infrastrukturalnym.
GKS Jastrzębie
– nie przyznać licencji uprawniającej do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w związku z niespełnieniem kryterium I.16 Podręcznika (brak podgrzewanej murawy).
Stal Mielec
– nie przyznać licencji uprawniającej do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w związku z niespełnieniem kryteriów F.01, F.03 oraz F.04 Podręcznika.
Klub nie przedstawił zbadanego sprawozdania finansowego wraz z raportem biegłego rewidenta oraz nie przedstawił raportów biegłego rewidenta ze spostrzeżeniami na temat stanu faktycznego zobowiązań w ramach kryterium F.03 i F.04.
Stomil Olsztyn
– nie przyznać licencji uprawniającej do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w związku z niespełnieniem kryteriów F.03 oraz F.04 Podręcznika.
Klub nie przedstawił raportów biegłego rewidenta ze spostrzeżeniami na temat stanu faktycznego zobowiązań w ramach kryterium F.03 i F.04.
Olimpia Grudziądz
– nie przyznać licencji uprawniającej do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w związku z niespełnieniem kryteriów F.02, F.03 oraz F.04 Podręcznika.
Klub nie przedstawił śródrocznego sprawozdania finansowego na dzień 31 grudnia 2019 roku wraz z raportem biegłego rewidenta z przeglądu tego sprawozdania, raportów biegłego rewidenta ze spostrzeżeniami na temat stanu faktycznego zobowiązań w ramach kryterium F.03 i F.04.
Radomiak Radom
– nie przyznać licencji uprawniającej do uczestnictwa w rozgrywkach Ekstraklasy w związku z niespełnieniem kryteriów F.01, F.03, F.04, F.05 oraz licznych kryteriów Infrastrukturalnych Podręcznika.
Klub nie przedstawił zbadanego sprawozdania finansowego wraz z raportem biegłego rewidenta, raportów biegłego rewidenta ze spostrzeżeniami na temat stanu faktycznego zobowiązań w ramach kryterium F.03 i F.04 oraz prognozy finansowej.
W związku z przedłużającym się stanem epidemii wynikającym z rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-C0V2, którego skutków ekonomicznych nie da się dokładnie przewidzieć, wszystkie Kluby biorące udział w procesie licencyjnym na sezon 2020/2021 zostały objęte nadzorem finansowym. Zdaniem Komisji koniecznym jest w najbliższych miesiącach szczegółowa kontrola i analiza sytuacji finansowej Klubów.
Klubom od powyższych decyzji przysługuje odwołanie do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych w terminie 5 dni od doręczenia decyzji.
źródło: PZPN