fot. Pxabay
W 13 kolejkach najwięcej zwycięstw odniosły Wieczysta Kraków, Skawinka Skawina (na zdjęciu kadr z meczu między nimi) i Garbarnia II Kraków - po 9. Na drugim biegunie są Iskra Radwanowice i Prokocim Kraków - tylko 1 wygrana.
Prokocim ma także najwięcej remisów, aż 7. Z kolei Nadwiślan ani razu nie podzielił się punktami z rywalami.
Najmniej porażek doznała Wieczysta - tylko jedną. Z kolei Iskra Radwanowice przegrała aż 11 z 13 spotkań.
fot. Anna Kaczmarz
Na swoim stadionie jako jedyna w tej rundzie nie przegrała Skawinka Skawina. W dodatku była niemal bezbłędna, wygrała 5 z 6 spotkań, raz zremisowała (tracąc gola w doliczonym czasie gry). Na wyjeździe najlepiej spisywała się Wieczysta, która zdobyła 17 pkt, za 5 zwycięstw i 2 remisy (ani jednej porażki!).
W "delegacji" najgorzej radziła sobie Iskra Radwanowice - przegrała wszystkie 7 spotkań. Niewiele lepszy jest Hutnik II - punkt w 6 spotkaniach.
U siebie tylko jedna drużyna nie wygrała jesienią - Prokocim (4 remisy, 3 porażki).
fot. Anna Kaczmarz
Sędziowie pokazali piłkarzom 22 czerwone kartki. Najczęściej - po 4 razy - karani nimi byli piłkarze TS Węgrzce, Iskry Radwanowice i Nadwiślana Kraków. Indywidualnie "wyróżnili" się gracze tej ostatniej ekipy, Arkadiusz Fornalczyk oraz Ismailla M'Bodj, a także Mateusz Mirek (Świt Krzeszowice), którzy dwukrotnie przedwcześnie musieli opuścić boisko.
Jurij Pietuchow (Bronowianka Kraków) i Maciej Morawski (Wiślanie II Jaśkowice) do szatni wrócili już w 20 min. Co ciekawe, w obu przypadkach rywalem byli Błękitni Modlnica.
fot. Pixabay
Najdłuższą serię meczów bez porażki zanotowała jesienią Wieczysta Kraków - 11. Siedmiu kolejnych spotkań nie przegrała Skawinka Skawina, a 6 - Błękitni Modlnica i Węgrzce.
Wieczysta miała też najlepszą zwycięską serię - 6 meczów, na pięciu zatrzymał się licznik Skawinki.
Przez 10 pierwszych spotkań jesieni wygrać nie potrafiła Iskra Radwanowice. Siedem kolejnych meczów bez zwycięstwa ma na koncie Prokocim Kraków, a 6 - Bronowianka Kraków.
Iskra również prowadzi w innej negatywnej klasyfikacji - kolejne porażki, przegrała 8-krotnie. Do pięciu dobili jesienią Wiślanie II Jaśkowice.
Jeśli chodzi o serię remisów, to wyróżnił się Prokocim Kraków - 3 z rzędu.
fot. Anna Kaczmarz
Bramkowa średnia z jesieni to 4,27 gola na mecz. Z zastrzeżeniem, że wyniki dwóch spotkań zostały zweryfikowane jako walkowery: Błękitni Modlnica - Hutnik II Kraków z 6:2 na 6:0, Garbarnia II Kraków - Węgrzce 3:0 (przerwany w I połowie przy stanie 0:1).
Najwięcej goli padało w meczach Hutnika II - 86 (43-43; a i tak zespół stracił po walkowerze dwa trafienia). Druga w tym rankingu jest Garbarnia II - "tylko" 65 (47-18). Ten pierwszy zespół aż 4 razy zdobył 7 goli w jednym meczu! Przynajmniej 5 w danym spotkaniu miała 5-krotnie Garbarnia II, a 4-krotnie - Węgrzce i Błękitni Modlnica.
Najwyższe zwycięstwa odnosił właśnie Hutnik II, który pokonał u siebie 8:1 Wiślan II Jaśkowice i 7:0 Bronowiankę Kraków. Na wyjeździe najlepsze wrażenie zrobili Błękitni, którzy pokonali w Radwanowicach Iskrę 6:1.
fot.
Statystycznie najlepszy atak mają rezerwy Garbarni - 47 goli (w tym 3 za walkower), Hutnik II - 43 (2 gole odebrane po walkowerze) i Skawinka Skawina (39).
Najgorzej w ofensywie spisywały się: Iskra Radwanowice i Prokocim Kraków - 16 goli, Bronowianka Kraków - 17.
Najmniej bramek straciły: Garbarnia II - 18, Węgrzce - 19 (w tym 3 walkowerem), Wieczysta Kraków - 20. Najwięcej dali sobie strzelić gracze Hutnika II - 43, Iskry Radwanowice - 39 i Wiślan II - 38.
fot.
Jesienią było aż 8 meczów, w których padło przynajmniej 8 bramek. Najwięcej - 10 - obejrzeli kibice w ostatniej kolejce w spotkaniu Garbarnia II Kraków - Skawinka Skawina, który zakończył się rezultatem 7:3.
9 bramek padło trzykrotnie, a co ciekawe, w zwycięskich spotkaniach Hutnika II: 8:1 z Wiślanami II, po 7:2 z Nadwiślanem Kraków i Piastem Wołowice.
8 bramek: Węgrzce - Świt Krzeszowice 6:2, Garbarnia II - Iskra Radwanowice 7:1, Węgrzce - Hutnik II 5:3, Iskra Radwanowice - Wieczysta Kraków 3:5.
fot. Artur Bogacki
Tylko dwóm drużyn udało się zdobyć gola w każdej kolejce: walczącej o awans Skawince Skawina i broniącemu się przed spadkiem Świtowi Krzeszowice. W tym gronie mogła też być Wieczysta Kraków, ale na zakończenie jesieni zremisowała 0:0 z Węgrzcami.
Pięć spotkań bez zdobycia bramki mieli piłkarze Iskry Radwanowice i Prokocimia, a 4 - Borku Kraków.
fot.
Najmłodszymi (rocznikowo) zdobywcami bramek w tej rundzie byli Kacper Tatar (Borek Kraków), Piotr Kawaler (Wiślanie II Jaśkowice) i Grzegorz Cebula (Prokocim Kraków), urodzeni w 2001 r.
Najstarszym zdobywca gola jest Marcin Morawski, rocznik 1977. Niewiele młodsi są inni strzelcy: Łukasz Kubik z Bronowianki Kraków (1978), Krzysztof Szumiec z Błękitnych Modlnica (1979) i Wojciech Ankowski (1979) z Wiślan II Jaśkowice.
fot. Szymon Starnawski
Najszybciej strzelona bramka jesienią, według protokołów sędziowskich, padła w 3 min, a takie sytuacji zdarzyły się trzykrotnie: Mateusz Kapusta dla Bronowianki w meczu z Borkiem, Kasjusz Piwowarczyk (na zdjęciu) dla Skawinki w meczu z Piastem Wołowice i Mateusz Węsierski dla Garbarni II w spotkaniu z Wiślanami II.
Najpóźniej odnotowane trafienie to 90+5 min - strzał Bartłomieja Cebuli dał Prokocimowi remis (3:3) w meczu z Hutnikiem II. Z kolei najpóźniejszy gol dający zwycięstwo to zasługa Jacka Mili - w 90+3 min na 2:1 w wyjazdowym meczu Nadwiślanu Kraków ze Świtem Krzeszowice.
fot. Anna Kaczmarz
Mecz Garbarnia II Kraków - Węgrzce zostanie na dłużej zapamiętany, ale nie ze względów sportowych. Spotkanie zostało przerwane po 24 min (przy stanie 0:1), ponieważ piłkarz gości Mateusz Kubiak uderzył arbitra głównego. Sędzia postanowił zakończyć spotkanie, a wynik zweryfikowano jako walkower dla krakowian. Węgrzce szybko zareagowały na niestosowne zachowanie zawodnika, tego samego dnia został wyrzucony z klubu.
fot. Polska Press
W klasyfikacji strzelców po I rundzie prowadzi Michał Guja (na zdjęciu). Grający trener Wieczystej Kraków po 13 kolejkach ma na koncie 15 goli. O trzy mniej uzbierali: Tomasz Grzesiak (Skawinka Skawina) i Mateusz Ząbczyk (Garbarnia II Kraków).
[b][a]https://gazetakrakowska.pl/klasa-okregowa-krakow-grupa-ii-klasyfikacja-strzelcow-po-rundzie-jesiennej-top-16/ar/13672534;SZCZEGÓŁY TU: KLASA OKRĘGOWA KRAKÓW II - TOP 20 strzelców[/a][/b]
Najlepszą passę zanotował Grzesiak, który trafił w pięciu kolejnych spotkaniach. Serię 4 meczów ma kilku piłkarzy: Guja, Kamil Gęśla (Skawinka Skawina), Krzysztof Szumiec (Błękitni Modlnica), Mirosław Rudenko i Sławomir Zeszczuk (obaj Nadwiślan Kraków).
Najdłuższą listę strzelców ma Garbarnia II - 19 graczy, a najkrótszą Iskra Radwanowice - 7
fot. Anna Kaczmarz
Aż 16 razy zdarzyła się sytuacja, że jeden zawodnik zdobył przynajmniej trzy gole. Najwięcej razy na listę strzelów w jednym spotkaniu wpisał się Hubert Pachowicz (na zdjęciu), który wbił Nadwiślanowi Kraków 5 goli. Ten gracz też potrzebował najmniej czasu na skompletowani hat-tricka - 12 min (36-48 min).
Po cztery gole w jednym meczu zdobyli: Paweł Słonina (6:1 z Wiślanami II Jaśkowice) i Mateusz Ząbczyk (6:0 z Bronowianką Kraków). Tych trzech piłkarzy ma na koncie po dwa hat tricki, podobnie jak Krzysztof Koselak (Węgrzce) i Bartłomiej Cebula (Prokocim Kraków). Dwaj ostatni dokonali tego w dwóch kolejnych meczach!
W klasyfikacji "drużynowej" zwyciężyła ekipa z Węgrzc, która w swych szeregach ma trzech zdobywców hat-tricków.
Pozostali zdobywcy hat tricków:
- Tomasz Grzesiak (Skawinka Skawina)
- Mateusz Trędota (Iskra Radwanowice)
- Szymon Budziaszek (Piast Wołowice)
- Paweł Wojdała (Węgrzce)
- Mateusz Kubiak (Węgrzce)
- Grzegorz Krzysiak (Świt Krzeszowice)
- Michał Guja (Wieczysta Kraków)
- Damian Buras (Wieczysta Kraków)
fot. Andrzej Wiśniewski
W grupie II klasy okręgowej Kraków nie zabrakło zawodników z doświadczeniem z dwóch najwyższych klas rozgrywkowych.
Maciej Bębenek (Wiślanie II Jaśkowice) - grał w ekstraklasowych klubach: Widzewie Łódź, Polonii Bytom, Górniku Zabrze (ostatnio w sezonie 2012/13; łącznie 13 spotkań), a także na zapleczu elity, w: Kmicie Zabierzów, Sandecji Nowy Sącz, GKS-ie Katowice
Wojciech Ankowski (Wiślanie II Jaśkowice) - trener pierwszej drużyny Wiślan występował na zapleczu ekstraklasy w Kmicie Zabierzów (2007/08).
Łukasz Kubik (Bronowianka Kraków; na zdjęciu) - grał w II-ligowej (drugi poziom) Cracovii, a także w lidze belgijskiej (ponad 100 spotkań w latach 1998-2003, Harelbeke, Mechelen, Mouscron), greckiej (Levadioakos, Ierepetras) i rumuńskiej (Arges Pitesti)
Marcin Makuch (Wieczysta Kraków) - 9 sezonów grał na zapleczu ekstraklasy: w Kmicie Zabierzów (2007-09), później w Sandecji Nowy Sącz - łącznie 200 spotkań; w barwach Cracovii w sezonie 2004/05 zaliczył dwa występy w ekstraklasie
Damian Buras (Wieczysta Kraków) - w barwach Okocimskiego Brzesko zagrał 11 spotkań w I lidze, był w kadrze ekstraklasowej Wisły Kraków, ale na najwyższym szczeblu nie wystąpił
Mateusz Niechciał (Wieczysta Kraków) - lewy obrońca przez 6 sezonów grał w I lidze (2009-2014); zaliczył 91 spotkań w barwach GKS-u Katowice, Sandecji i Okocimskiego Brzesko
Kamil Gęśla (Skawinka Skawina) - w latach 2007-10 rozegrał w barwach Wisły Płock i Stali Stalowa Wola 77 meczów na zapleczu ekstraklasy
Krzysztof Szumiec (Błękitni Modlnica) - w 1998 r. zadebiutował w II-ligowym (wówczas drugi poziom) Wawelu Kraków
fot. Artur Bogacki
W trakcie rundzie jesiennej w jednym klubie zmienił się szkoleniowiec. W połowie rundy z pracy w Prokocimiu zrezygnował Grzegorz Kmita, a zastąpił go dotychczasowy II trener i opiekun młodzieży Robert Oczkoś.
Miesiąc po zakończeniu rozgrywek z pracy w Iskrze Radwanowice zrezygnował Paweł Gawęcki.
fot. Aneta Żurek
W kilku drużynach byli obcokrajowcy. Wyróżnić trzeba dwie ekipy, gdzie grali piłkarze z krajów, których piłkarzy rzadko są na tak niskim szczeblu. W Świcie Krzeszowice występuje Hiszpan Raul Gimenez Carillo, a Błękitnych Modlnica - Turek Beytullah Bicen.
fot. Pixabay