menu

Górnik Zabrze znowu jak po swoje. Młodzieżowcy na boisku: 1. kolejka Lotto Ekstraklasy [RAPORT]

23 lipca 2018, 21:57 | Jacek Czaplewski

Lotto Ekstraklasa. Dobra wiadomość jest taka, że program Pro Junior System został utrzymany. Górnik Zabrze już na starcie zgłosił akces po główną nagrodę. W meczu z Koroną Kielce (1:1) trener Marcin Brosz wystawił bowiem aż pięciu młodzieżowców, a średnia wieku wyniosła 20,27.

Daniel Liszka w walce o piłkę
Daniel Liszka w walce o piłkę
fot. Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse

Występy młodzieżowców w 1. kolejce Lotto Ekstraklasy

Cracovia – Kamil Pestka (rocznik 1998) – Dane mu było rozegrać od 23 minuty ze Śląskiem Wrocław. Wtedy to zmienił Adriana Danka, który doznał urazu ręki.

Górnik Zabrze – Kacper Michalski (2000) – Oto kolejny nastolatek, który zaliczył debiut w Ekstraklasie za kadencji trenera Marcina Brosza. Przeciwko Koronie Kielce rozegrał pełne 90 minut na prawym boku defensywy.
Przemysław Wiśniewski (1998) – Cały mecz na środku obrony. Dostał żółtą kartkę. Warto zwrócić na jego warunki fizyczne; ma już 195 centymetrów wzrostu i 88 kilogramów wagi. Słowem, jest w czym rzeźbić!
Adrian Gryszkiewicz (1999) – Pozostaje pierwszym wyborem na lewym boku. Rozegrał cały mecz.
Daniel Liszka (2000) – To kolejny junior, którego mogliśmy obserwować od pierwszego do ostatniego gwizdka.
Maciej Ambrosiewicz (1998) – W tym gronie to już… stary wyga. Tak jak w meczach poprzedniego sezonu dopisał kolejne pełne spotkanie.

Rekordowo młoda wyjściowa jedenastka Górnika. pic.twitter.com/YZ1GV4Saf3— Górnik Zabrze (@GornikZabrzeSSA) 22 lipca 2018


Legia Warszawa – Mateusz Żyro (1998) – Debiut w Ekstraklasie. Mało kto się spodziewał jego występu z Zagłębiem Lubin. Brat Michała został ciepło przyjęty przez kibiców, ale trochę błędów jednak popełnił. Otrzymał też żółtą kartkę.
Sebastian Szymański (1999) – Rozegrał cały mecz w środku pola. Niczym specjalnym się nie wyróżnił.

Bardzo fajne piłki rzuca Mateusz Żyro. Jeśli poprawi lewą nogę i chyba też szybkość, mogą być z niego ludzie.— Tomasz Cwiakala (@cwiakala) 21 lipca 2018


Piast Gliwice – Patryk Dziczek (1998) – Miał okazję wybiegać 90 minut na Ludowym w Sosnowcu. Przeciwko Zagłębiu niczym szczególnym się jednak nie odznaczył.

Pogoń Szczecin – Jakub Bursztyn (1998) – Pierwszy raz w tym sezonie, ale już czwarty w ogóle w Ekstraklasie. Dosłownie chwili zabrakło mu do zachowania czystego konta przeciwko Miedzi Legnica. Pięknym uderzeniem pokonał go dopiero Petteri Forsell.
Sebastian Walukiewicz (2000) – Od początku do samego końca na środku obrony. Było to możliwe, ponieważ nie w pełni sił jest jeszcze Jarosław Fojut.
Sebastian Kowalczyk (1998) – Zaczął w pierwszym składzie, lecz na drugą połowę nie wyszedł. W 46 minucie zmienił go debiutant Zvonimir Kozulj.

W klasyfikacji InStat najlepszy Walukiewicz:- najwięcej wygranych pojedynków 15- najwięcej odzyskanych piłek 17- 2 strzały ( 1 celny)- odkrycie meczu— Wojciech Parada (@WojciechPar) 21 lipca 2018


Osiemnastoletni Walukiewicz bierze piłkę na czterdziestym metrze i urządza sobie rajd na połowę Miedzi. Mija dwóch, ostatecznie traci, ale pewności siebie chłopakowi odmówić nie można— Leszek Milewski (@leszekmilewski) 20 lipca 2018


Śląsk Wrocław – Maciej Pałaszewski (1998) – Cały mecz z Cracovią. Zagrał na tyle dobrze, że umieściliśmy go w jedenastce kolejki.

Śląsk – Cracovia, najwyższy Index @InStatFootballAugusto 339, Cholewiak 318, Pałaszewski 288. Śląsk średnio 253.— Filip Podolski (@FilipPodolski) 23 lipca 2018


Wisła Kraków – Kamil Wojtkowski (1998) – W meczu z Arką Gdynia pojawił się na boisku dopiero w 80 minucie. Zmienił Rafała Boguskiego.

Zagłębie Sosnowiec – Tymoteusz Puchacz (1999) – Obrońca wypożyczony z Lecha Poznań rozegrał całe spotkanie przeciwko Piastowi Gliwice. Był to jego drugi występ w Ekstraklasie (debiutował w maju 2017 roku).
Sebastian Milewski (1998) – Debiutant. Również zagrał cały mecz.

Drużyny bez młodzieżowca w 1. kolejce:
Arka Gdynia, Jagiellonia Białystok, Korona Kielce, Lech Poznań, Lechia Gdańsk, Miedź Legnica, Zagłębie Lubin, Wisła Płock.

Klasyfikacja kanadyjska młodzieżowców po 1. kolejce:


- - -

Tabela Pro Junior System PZPN sezon 2017/18:


- - -
zobacz więcej;nf

Kto jest młodzieżowcem?
Młodzieżowiec to zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21. rok życia oraz zawodnik młodszy. W sezonie 2018/2019 są to zawodnicy urodzeni w 1998 roku i młodsi. Wykładnia za Łączy Nas Piłka/PZPN

Nagrody w Pro Junior System
Tak samo jak w zeszłym sezonie w puli nagród są 4 mln złotych (2 mln złotych wyłożył PZPN, 2 kolejne Ekstraklasa). Zwycięzca otrzyma 1,4 mln. Za drugie miejsce w klasyfikacji przysługuje 1 mln, natomiast za trzecie 400 tys.

EKSTRAKLASA w GOL24


Więcej o EKSTRAKLASIE - newsy, wyniki, terminarz, tabela, strzelcy

Największe kompromitacje polskich klubów w pucharach


Polecamy