menu

Gigant Roku Polska Press 2023. Poznaliśmy nominowanych!

20 września 2023, 14:48 | Filip Bares

Po Gali Gigantów Roku (grudzień), Gigantów Biznesu (marzec) oraz Gigantów Kultury (czerwiec) przed nami - już w sobotę, 23 września - Gala Giganci Sportu 2023. To wyjątkowe wydarzenie, na którym docenimy i nagrodzimy sportowców oraz instytucje zaangażowane w rozwój polskiego sportu. Nagrody i wyróżnienia, przyznawane w ośmiu różnych kategoriach, podkreślają znaczenie inicjatyw, osiągnięć i działań, które przyczyniają się do rozwoju sportu w Polsce. Jedną z nich jest kategoria Gigant Roku, w której nagrodzony zostanie najlepszy polski sportowiec 2023 roku.


fot.

Danie główne, crème de la creme wśród kategorii. Określenie, który sportowiec spośród arcymistrzów w swoim fachu zasługuje na najważniejszą, najbardziej prestiżową nagrodę jest zawsze bardzo trudne. Nie sposób bowiem tak naprawdę położyć wszystkich na jednej szali i obiektywnie porównać dokonania w bardzo różnych dyscyplinach. Dlatego – jeśli chodzi o nominacje - jest to najliczniej obsadzona kategoria. Żyjemy w tak bogatym w sukcesy, naprawdę świetnym dla polskiego sportu okresie, że Kapituła, która dokonała wyboru zmuszona była działać dwustopniowo, selekcjonując najpierw 15 najlepszych z najlepszych, w większości mistrzów świata, a dopiero potem wskazać finałową 5. Dlatego nie mamy wątpliwości, że selekcja – choć skala trudności była niebotyczna – została przeprowadzona niezwykle starannie.

Oto najlepsi z najlepszych - naszym zdaniem - polskich sportowców w minionych miesiącach, najbardziej spektakularni, sami giganci:

Natalia Kaczmarek (lekkoatletyka)


Wicemistrzyni świata w biegu na 400 metrów z Budapesztu. 16 lipca 2023 roku w Chorzowie ustanowiła fantastyczny rekord życiowy, który wynosi 49,48 s. To drugi najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki. W ostatnim sezonie mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej trzykrotnie zwyciężyła zawody Diamentowej Ligi.

Robert Lewandowski (piłka nożna)


Piłkarz roku FIFA w 2020 roku oraz 2021 roku zdobywca Ligi Mistrzów z Bayernem Monachium w swym pierwszym sezonie w barwach Barcelony zdobył mistrzostwo Hiszpanii, Superpuchar Hiszpanii oraz sięgnął po koronę króla strzelców LaLiga.

Iga Świątek (tenis)


Tegoroczna mistrzyni French Open. To zwycięstwo było jej trzecim w Paryżu. Triumfowała rok wcześniej oraz w 2020 roku. Była liderka światowego rankingu ma na swoim koncie 15 tytułów WTA, z czego cztery w tym sezonie. Po za Roland Garros w 2022 roku wzięła także inną lewę Wielkiego Szlema – US Open.

Bartosz Zmarzlik (żużel)


Obrońca tytułu indywidualnego mistrza świata na żużlu zmierza po wygraną w Speedway Grand Prix już po raz czwarty. W tegorocznym cyklu z dziewięciu rozegranych rund wygrał cztery, przy czym tylko w dwóch przypadkach nie kwalifikował się do finału. W bieżącym sezonie po raz trzeci z rzędu został mistrzem Polski.

Łukasz Różański (boks)


W kwietniu został mistrzem świata federacji WBC w kategorii bridger (101,6 kg). Kariera mistrza Polski w wadzę ciężkiej trwa od 2015 roku. Od tamtej pory stoczył piętnaście walk, z czego czternaście skończył przed czasem. Do tej pory nie znalazł pogromcy.