menu

UOKiK wyjaśnia sprawę zrywanych transmisji. Trwa postępowanie w sprawie Viaplay, sprawdzany jest również Cyfrowy Polsat i Canal Plus

2 listopada 2022, 10:15 | red. / UOKiK

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie serwisu streamingowego Viaplay i wystąpił o wyjaśnienia do Cyfrowego Polsatu i Canal+ Polska. Powód? Kilkadziesiąt skarg na zrywane transmisje meczowe.

UOKiK wyjaśnia sprawę zrywany transmisji meczowych. Trwa postępowanie w sprawie Viaplay, sprawdzany jest również Cyfrowy Polsat i Canal Plus.
UOKiK wyjaśnia sprawę zrywany transmisji meczowych. Trwa postępowanie w sprawie Viaplay, sprawdzany jest również Cyfrowy Polsat i Canal Plus.
fot. zdjęcie ilustracyjne / Pixabay

Zerwana transmisja meczu? UOKiK wszczął postępowanie w sprawie platformy Viaplay

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło w 2022 roku ponad 40 skarg na serwis streamingowy Viaplay. Skandynawska platforma ma w swojej ofercie filmy, seriale i programy telewizyjne, ale tym, co ją charakteryzuje,są transmitowane na żywo wydarzenia sportowe, m.in. mecze Bundesligi i Premier League czy gale KSW.

Jak informuje UOKiK w swoim komunikacie, to właśnie fani sportowych rozgrywek są szczególnie niezadowoleni z działania serwisu i wskazują na przerwy w dostępie do usługi, buforowanie transmisji, problemy z dźwiękiem i przycinanie obrazu.

[polecane]23914887[/polecane]

Po sygnałach od konsumentów dotyczących powtarzalnych problemów technicznych utrudniających lub uniemożliwiających korzystanie z opłaconych usług Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie Viaplay Group International AB.

czytamy w komunikacie UOKiK.[/b]"]

- Transmisje wydarzeń sportowych cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów - mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Spółka, która w swoich przekazach twierdzi, że posiada „wysoką jakość streamingu” i „zapewnia najlepsze wrażenia” musi dysponować infrastrukturą, która sprosta popularności oferowanych treści. W razie wystąpienia problemów technicznych spółka powinna zrekompensować konsumentom powstałe utrudnienia. To na przedsiębiorcy spoczywa odpowiedzialność za wykonanie opłaconej przez konsumenta usługi.

Platform streamingowa viaplay odrzucała skargi konsumentów?

Jak informuje UOKiK, ze skarg, które wpłynęły, wynika, że reklamacje mogły być odrzucane przez Viaplay, a ciężar odpowiedzialności za problemy ze streamingiem mógł być przerzucany na konsumenta poprzez sugerowanie słabego łącza internetowego, nieodpowiedniej przeglądarki czy niespełniającego wymagań urządzenia. Jeżeli spółka przyjęła skargę, to miała oferować jedynie rabat w wysokości 25 proc. opłaty za subskrypcję na kolejny miesiąc korzystania z platformy.

[polecane]23900177[/polecane]

"- napisał:
dodaje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.[/b] - Forma naprawienia szkody powinna być ustalona stosownie do jej wartości, w sposób zaspokajający interes konsumenta i uzgodniony z nim, nie zaś arbitralnie narzucony przez spółkę."]

Z czym wiąże się wszczęcie postępowania? Jak tłumaczy prezes UOKiK, postępowanie wyjaśniające w sprawie Viaplay może skutkować postawieniem zarzutów i nałożeniem kary w wysokości do 10 proc. obrotu.

Kibice nie mogli oglądać meczu z udziałem Roberta Lewandowskiego. Sprawę również wyjaśni UOKiK

Do UOKiK dotarły również skargi konsumenckie w związku z zakłóceniami transmisji meczu Bayern-Barcelona na platformie Polsat Box Go rozgrywanego 13 września 2022 roku. Ze względu na to konkretne wydarzenie sportowe wielu konsumentów zdecydowało się na wykupienie dostępu do usługi serwisu streamingowego, jednak w dniu meczu okazywało się, że „serwer napotkał niespodziewane problemy” i nie można było odtworzyć przekazu.

Jak dodaje w komunikacie UOKiK, problemy techniczne zgłaszano też wobec udostępnianych na żywo meczów angielskiej Premier League, hiszpańskiej La Ligi i europejskiej Ligii Mistrzów na platformie Canal+ online.

Prezes Urzędu zażądał wyjaśnień w tych sprawach od Cyfrowego Polsatu i Canal+ Polska.

"- napisał:
dodał Tomasz Chróstny.[/b]"]

Zerwana transmisja? Rady dla konsumentów od UOKiK

Europejskie Centrum Konsumenckie.;nf[/url]""]

Pomoc dla konsumentów:

  • Tel. 801 440 220 lub 222 66 76 76 – infolinia konsumencka
  • E-mail: porady@dlakonsumentow.pl
  • Rzecznicy konsumentów – w twoim mieście lub powiecie
  • Europejskie Centrum Konsumenckie

CZYTAJ TEŻ: Handel zbożem. UOKiK prowadzi postępowanie w sprawie przeładunku zboża w portach w Gdańsku i Gdyni.;nf