menu

Roberto Mancini, selekcjoner Włoch: Przetrwać grudzień

27 września 2022, 09:29 | Budapeszt (dpa/PAP)

Trener piłkarskiej reprezentacji Włoch Roberto Mancini przyznał, że awans do turnieju finałowego Ligi Narodów to marna pociecha wobec braku kwalifikacji do mistrzostw świata w Katarze. "Trzeba jakoś przetrwać ten grudzień" - podkreślił.


fot. Karolina Misztal

W 2006 roku "Azzurri" wygrali mundial w Niemczech, ale cztery kolejne podejścia do tej imprezy były kompletnie nieudane. W 2010 i 2014 roku odpadli w fazie grupowej, a to turniejów w 2018 i tegorocznego nie wywalczyli awansu. W tym czasie w mistrzostwach Europy dwukrotnie osiągnęli ćwierćfinał i dwukrotnie finał, w tym w ubiegłym roku, który wygrali z Anglią. W poniedziałek odmłodzona po niepowodzeniu w eliminacjach MŚ drużyna pokonała w Budapeszcie Węgry 2:0 i po raz drugi zameldowała się w Final Four Ligi Narodów.

"Jakbyśmy mieli dwie reprezentacje, jakby ją ktoś podmieniał" - dywagują włoscy komentatorzy, którzy nie potrafią zrozumieć, skąd biorą się ostatnie mundialowe niepowodzenia.

Także Mancini ma świadomość, że sukces w postaci wygrania "grupy śmierci" Ligi Narodów, m.in. z Anglią i Niemcami, ma słodko-gorzki smak.

"Oczywiście, że jesteśmy zadowoleni, bo to krok do przodu, ale wciąż nie możemy zapomnieć o tym, co stało się w marcu w barażu z Macedonią Północną. Wyników kwalifikacji MŚ niestety nie da się wymazać, one zostają, a my musimy z nimi żyć" - powiedział selekcjoner Włochów.

Turniej finałowy LN odbędzie się czerwcu przyszłego roku. Zatem, jaki jest najbliższy cel Manciniego? "Przetrwać grudzień" - podkreślił trener, którego drużyna w tym czasie zamiast walczyć o Puchar Świata rozegra dwa spotkania towarzyskie z Albanią i Austrią.

Mancini myśli jednak nie tylko o finale LN, ale wybiega w działaniu do Euro 2024 w Niemczech. Stąd w sześciu spotkaniach LN wypróbował aż 34 zawodników z pola. Dlatego m.in. w formacji ofensywnej pominął trio z ubiegłorocznych ME z Federico Chiesą, Ciro Immobile i Lorenzo Insigne, a dał szansę młodym i mało znanym graczom, jak Wilfried Gnonto, Giacomo Raspadori czy Gianluca Scamacca.

"Udane występy w Lidze Narodów pozwoliły nam stanąć na nogi jako grupie. Temu służyły też zmiany personalne. Jesteśmy już inną drużyną, ale są w niej piłkarze, którym przyświecają te same wartości, których będziemy się trzymać. Przed nami sporo pracy, jednak wygląda na to, że zmierzamy we właściwym kierunku" - ocenił Mancini.

Poza Włochami, w Final Four Ligi Narodów wystąpią Holandia, która wygrała "polską" grupę, oraz Chorwacja. Ostatniego uczestnika wyłoni wtorkowy mecz Portugalii z Hiszpanią.

Mistrzostwa świata w Katarze rozpoczną się 20 listopada i potrwają do 18 grudnia.(PAP)

pp/ krys/


Polecamy