Robert Lewandowski i jego wyśrubowane rekordy w Bayernie Monachium. Niemcy naprawdę mają kogo żałować...

19 lipca 2022, 10:18 | JacK

Po przejściu do Barcelony skończyła się era Roberta Lewandowskiego w Bayernie Monachium. Nie jest jeszcze możliwe oszacowanie, ile „Die Roten” będzie brakować po odejściu polskiego snajpera. Światowa gwiazda zdecydowanie zostawia po sobie liczby na wieczność.

Lista tytułów, których nie zdobył, byłaby krótsza: Lewandowski został 10 razy mistrzem Niemiec, w tym 2 razy z Borussią Dortmund. W sezonie 2019/20, kiedy z Bayernem zdobył potrójną koronę po raz pierwszy wygrał Ligę Mistrzów, został wybrany Piłkarzem Roku FIFA w 2020 i w następnym roku, a także triumfował w Klubowych Mistrzostwach Świata. W Polsce od 2011 roku wygrywa głosowanie na Piłkarza Roku. W ciągu 12 lat gry w Bundeslidze ustrzelił 13 tytułów najlepszego strzelca w różnych rozgrywkach. Inne jego trofea to 4 razy Puchar DFB, 6 razy Superpuchar Niemiec, raz Superpuchar UEFA, 2 razy Piłkarz Roku w Niemczech.

Rekord za rekordem

Najwięcej goli w sezonie: Lewandowski okazał się lepszy niż legendarny „Bombardier” – w sezonie 2020/2021 Polakpoprawił 49-letni rekord Gerda Müllera z 1972 roku i strzelił 41 goli w jednym sezonie, o jeden więcej niż „Bomber”.

Najwięcej goli w roku kalendarzowym: W roku kalendarzowym 2021 Polak strzelił w Bundeslidze łącznie 43 razy, ponownie o jedną bramkę więcej od Gerda Müllera 50 lat temu.

Najlepszy strzelec: Lewandowski 7 razy był najlepszym strzelcem Bundesligi, tym razem dzieląc rekord z Gerdem Müllerem. Jednak zdobycie tego tytułu 5 razy z rzędu to kolejny wyjątkowy rekord.

Pięć goli w dziewięć minut

Najszybszy hat-trick, tetratirck i pentatrick: Dzień, w którym zadziwił świat: 22 września 2015 r. międzynarodowy gwiazdor strzelił pięć goli jako rezerwowy, między 51. a 60. minutą w wygranym 5:1 meczu z VfL Wolfsburg. W ciągu 8 minut i 59 sekundach - był to najszybszy pięciopak w historii Bundesligi i pierwszy ustrzelony przez rezerwowego zawodnika. W tym samym czasie Polak osiągnął też najszybszy hat-trick (w 3 minuty i 22 ​​sekundy) oraz najszybszy czteropak (w 5 minut i 42 sekundy).

Najlepszy zagraniczny strzelec: 9 marca 2019 r. zdetronizował Peruwiańczyka Claudio Pizarro jako najlepszego zagranicznego strzelca Bundesligi i zdobył łącznie 312 bramek w Bundeslidze podczas swojego pobytu z Bayernie i Borussii Dortmund. Pizarro strzelił 197 goli do odejścia na emeryturę w 2020 roku.

Najlepszy strzelec we wszystkich rozgrywkach: W sezonie 2019/20 nie tylko osiągnął z Bayernem trofeum pucharowe, mistrzostwo Bundesligi i Ligę Mistrzów, ale był także został najlepszym strzelcem we wszystkich rozgrywkach. Jedynie legendarny „Latający Holender” Johann Cruyff zdołał tego dokonać przed „Lewym”.

Mr Champions League: W swoich pierwszych 100 meczach w Lidze Mistrzów strzelił 81 goli – więcej niż Lionel Messi (77) i Cristiano Ronaldo (64).

Zdecydowanie najdalsze gole

Skuteczny przeciwko Borussii Dortmund: Lewandowski szczególnie lubił strzelać gole swojemu byłemu klubowi – 8 razy ustrzelił dwupaka przeciw BVB. Gerd Müller również miał swoich faworytów: po 7 razy ustrzelił dwupaka przeciw HSV i Rot-Weiss Essen.

Regularny skuteczny starter: Lewandowski w pierwszym meczu sezonu zawsze zdobywał bramki przez 8 lat z rzędu. Strzelał gole także w każdym z 11. meczów na początku sezonu 2019/20, wyprzedzając w tym dokonaniu Pierre-Emericka Aubameyanga i Klausa Allofsa.

Najdłuższe bramkowe serie w kolejnych meczach u siebie i na wyjeździe: Od grudnia 2020 do września 2021 Lewandowski strzelał gole w 13 kolejnych meczach u siebie. Poprzedni rekord: Gerd Müller i Jupp Heynckes (po 12 meczów z rzędu z bramkami). „Lewy” jest także rekordzistą w 8 kolejnych meczach na wyjeździe.

Wyjazdowy strzelec: Polak strzelił 19 goli na wyjeździe w zeszłym sezonie, więcej niż ktokolwiek wcześniej. W sumie jest także rekordzistą pod względem liczby goli na wyjeździe w Bundeslidze: 128 – zdecydowanie wyprzedzając Klausa Fischera z 116 golami.