menu

Zieliński czy Milik, a może Glik? Kto będzie tym najdroższym? [wideo]

16 maja 2016, 16:43 | Hubert Zdankiewicz (AIP)

Piotr Zieliński podpisze w tym tygodniu kontrakt z Liverpoolem, ma kosztować ok 15 mln euro. 15 mln oferuje również Lazio za Arkadiusza Milika, tyle nie kosztował jeszcze żaden Polak.

Piotr Zieliński (w środku) był w tym sezonie kluczowym graczem Empoli. Polak znalazł się również w szerokiej kadrze na Euro 2016
Piotr Zieliński (w środku) był w tym sezonie kluczowym graczem Empoli. Polak znalazł się również w szerokiej kadrze na Euro 2016
fot. Fabio Muzzi

Sezon dopiero się skończył, a już zaczyna się transferowa karuzela. W dodatku z Polakami w głównych rolach. O tym, że FC Liverpool interesuje się Piotrem Zielińskim wiadomo od dawna, pierwsze medialne doniesienia na ten temat pojawiły się w styczniu. W marcu informację o możliwym transferze pomocnika Empoli podał angielski „Daily Mail”, wówczas jednak nie doszło jeszcze do konkretów.

Według innych źródeł „The Reds” oferowali 10 mln euro, ale działacze Udinese (Zieliński jest piłkarzem tego klubu, a do Empoli jest tylko wypożyczony) uznali, że to zbyt mało.

Jak twierdzą włoskie media, tym razem oferta opiewa na 12 mln funtów (czyli ok 15 mln euro). Informację potwierdzili dziennikarze Canal+ Andrzej Twarowski i Tomasz Smokowski w niedzielnym programie Liga+Extra. Dużo...

Reprezentant Polski był jednak w tym sezonie kluczowym graczem Empoli. Strzelił w nim m.in. pięć goli (jednego w niedzielnym meczu ligowym z Torino). Na jego transfer miał mocno nalegać Jürgen Klopp, którego zdaniem 21-letni pomocnik ma zadatki na naprawdę wielkiego gracza.

Obecny trener Liverpoolu ma dobre doświadczenia ze współpracy z Polakami. W Borussii Dortmund, którą wcześniej trenował, jego podopiecznymi byli przecież Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek.

Zieliński może zostać drugim Polakiem, który założył koszulkę Liverpoolu. W latach 2001-2007 grał tu Jerzy Dudek. Nie zawsze były to udane występy, ale wszystkie błędy polskiego bramkarza poszły w niepamięć po tym, jak w 2005 roku pomógł „The Reds” wygrać Ligę Mistrzów, po pamiętnym finale z AC Milan (obronił wówczas dwa strzały w kończącej go serii rzutów karnych).

Teoretycznie podopieczni Kloppa mogą zagrać w Lidze Mistrzów już w najbliższym sezonie. Rozgrywki ligowe zakończyli co prawda dopiero na ósmym miejscu, ale zakwalifikują się do Champions League, jeśli pokonają w środę Sevillę (z Grzegorzem Krychowiakiem w składzie) w finale Ligi Europy.

Jeśli Zieliński trafi do Liverpoolu, pobije transferowy rekord i zostanie najdrożej sprzedanym Polakiem w historii.
Nie wiadomo jednak, czy jego osiągnięcia nie wyrówna Arkadiusz Milik, którego z kolei chce pozyskać Lazio. Tak przynajmniej twierdzi hiszpański dziennik „Estadio Deportivo”. Rzymianie są ponoć gotowi zapłacić za Polaka Ajaksowi Amsterdam 15 mln euro. W stolicy Włoch Milik miałby zastąpić odchodzącego latem do MLS Miroslava Klosego.

Polak ma co prawda jeszcze trzy lata ważnej umowy z Ajaksem, ale wicemistrz Holandii raczej nie będzie próbował zatrzymać do na siłę (24 gole i 12 asyst w ostatnim sezonie zrobiło swoje, podobnie, jak sześć bramek w eliminacjach Euro 2016). Tym bardziej, że Lazio nie jest jedynym zespołem, który interesuje się reprezentantem Polski. Wcześniej mówiło się i pisało się o tym, że Milik miałby zastąpić w Sevilli Fernando Llorente, a w Interze Mediolan Mauro Icardiego.

Zainteresowany jest nim również Leicester City. Szukający wzmocnień na rywalizację w Lidze Mistrzów nowy mistrz Anglii ma na liście życzeń także Kamila Glika. W tym wypadku suma transferu również może wynieść ok 15 mln euro, bo tylko dwa mniej oferuje Torino za Polaka Zenit Sankt Petersburg.

Teoretycznie Glik może jeszcze trafić do Bundesligi. Do Borussiii Dortmund, szukającej następcy odchodzącego do Bayernu Monachium Matsa Hummelsa. Na Signal Iduna Park Polak spotkałby się z grającym tu nieprzerwanie od 2010 roku Łukaszem Piszczkiem i wracającym z rocznego wypożyczenia do Fiorentiny Jakubem Błaszczykowskim.


Najwyższe polskie transfery

1. Jerzy Dudek: z Feyenoordu Rotterdam do Liverpoolu za 7,4 mln euro (2001 rok).
2. Grzegorz Krychowiak: ze Stade Reims do Sevilli za 5,5 mln (2014 ).
3. Adrian Mierzejewski: z Polonii Warszawa do Trabzonsporu za 5,25 mln (2011).
4. Robert Lewandowski: z Lecha Poznań do Borussii Dortmund za 4,75 mln w (2010).
5. Euzebiusz Smolarek: z Borussii Dortmund do Racingu Santander za 4,5 mln euro (2007).
6. Łukasz Fabiański: z Legii Warszawa do Arsenalu Londyn za 4,35 mln (2007).
7. Tomasz Kuszczak: zWest Bromwich Albion do Manchesteru United za 4,3 mln (2007).
8. Jacek Bąk: z Olympique’u Lyon do RC Lens za 4,3 mln (2001).
9. Dawid Janczyk: z Legii Warszawa do CSKA Moskwa za 4,2 mln (2007)
10. Tomasz Iwan: z Rody Kerkrade do Feyenoordu za 3,7 mln (1995).