menu

Liga hiszpańska. Barcelona ogłosiła raport finansowy

20 września 2022, 11:43 | Jakub Maj

FC Barcelona opublikowała raport, w którym odnotowano zysk w wysokości 98 mln euro w roku finansowym 2021/22. Prognozy szacują, że klub piłkarskiej ekstraklasy hiszpańskiej zarobi 274 mln euro w tym sezonie.


fot. PAP/EPA/Quique Garcia

Barcelona zajmuje drugie miejsce na liście wycen drużyn piłkarskich magazynu "Forbes" z aktualną wartością 5 mld dolarów, tuż za najgroźniejszym rywalem - Realem Madryt, wycenianym na 5,1 mld dolarów.

Kataloński klub poinformował w poniedziałek, że zamknął rok finansowy obrotami w wysokości 1,017 miliarda euro i zatwierdził budżet dochodów operacyjnych w wysokości 1,255 miliarda euro na ten sezon.

Wcześniej w tym miesiącu LaLiga podniosła limit wydatków Barcelony o 800 milionów euro, wyprowadzając klub z deficytu wydatków po tym, jak Barca sprzedała część aktywów, aby naprawić swoje finanse.

Aby zrekompensować straty i zachować zgodność z zasadami finansowego fair play w LaLiga, Barcelona sprzedała 25 procent swoich krajowych praw telewizyjnych amerykańskiej firmie inwestycyjnej Sixth Street na następne 25 lat w dwóch transakcjach o wartości 537,5 mln euro.

Klub pozyskał dodatkowe 200 mln euro ze sprzedaży łącznie 49 procent udziałów w Barca Studios w dwóch oddzielnych transakcjach, podpisując jednocześnie długoterminową umowę sponsorską z gigantem streamingowym Spotify w marcu.

To pozwoliło Barcelonie wydać w okienku transferowym ponad 150 milionów euro na Roberta Lewandowskiego, Raphinę i Julesa Kounde, podczas gdy Andreas Christensen, Franck Kessie, Hector Bellerin i Marcos Alonso przybyli na zasadzie wolnych transferów.

Barcelona jest druga w tabeli LaLiga z 16 punktami po sześciu kolejkach. Prowadzi stołeczny Real, który ma dwa punkty więcej.(PAP)

mask/ cegl/


Polecamy