menu

Liga francuska. PSG w ogniu krytyki za podróż samolotem

6 września 2022, 12:46 | Jakub Maj

We Francji nie milknie fala krytyki pod adresem zespołu piłkarskiego Paris Saint-Germain. Mistrzowie kraju nie widzą nic zdrożnego w tym, że na ostatni mecz ligowy do Nantes wybrali się prywatnym odrzutowcem. Trener Christophe Galtier i napastnik Kylian Mbappe zostali bohaterami memów.


fot. Eleven Sports

Obaj jeszcze w poniedziałek na konferencji prasowej, pytani dlaczego wybrali taki środek podróży, wybuchnęli śmiechem. "Rozmawialiśmy o tym z firmą, która organizuje nasze wyjazdy i zastanawiamy się nad podróżowaniem na piaskowych bojerach" - z przekąsem odparł szkoleniowiec.

„Czy mówisz poważnie, odpowiadasz w ten sposób???” – napisała na Twitterze burmistrz Paryża Anne Hidalgo. "Obudźcie się chłopaki???" - dodała.

Nagrania wideo z ich komentarzami natychmiast stały się hitem internetu, wywołując szybko gniewne reakcje użytkowników mediów społecznościowych, ekologów i ministrów. W sieci pojawiły się memy przedstawiające Mbappe i Galtiera podróżujących na piaskowych bojerach.

We wtorek ten temat stał się jednym z ważniejszych do komentowania we Francji. "Uwielbiam Mbappe, wszyscy możemy chichotać w najmniej odpowiednim momencie i to naprawdę był najmniej odpowiedni moment” – powiedział we wtorek minister finansów Bruno Le Maire dla telewizji BFM. „Ale wszyscy musimy poważnie traktować zmiany klimatyczne” - dodając, że ironia Galtiera była „nie na miejscu”.

Nantes położone jest około dwóch godzin jazdy pociągiem dużych prędkości z Paryża. Korzystanie z prywatnych odrzutowców było tego lata szeroko dyskutowanym tematem zarówno we Francji, jak i na całym świecie. Użytkownicy mediów społecznościowych śledzą – i krytykują – ich użycie w czasie fal upałów, susz i powodzi wywołanych zmianami klimatycznymi.

Prezydent Emmanuel Macron powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że „każdy musi coś zrobić”, aby walczyć ze zmianami klimatu.(PAP)

mask/ co/