menu

UEFA ukarze dwa francuskie kluby za złamanie zasad finansowego fair play - ujawania „L'Equipe”

20 sierpnia 2022, 11:43 | Filip Stachowski

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) ukarze francuskie kluby Paris Saint-Germain i Olympique Marsylia za naruszanie reguł finansowego fair play, poinformował dziennik „L'Equipe”.

Trójka gwiazdorów PSG - Neymar, Lionel Messi i Kylian Mbappe
Trójka gwiazdorów PSG - Neymar, Lionel Messi i Kylian Mbappe
fot. EPA/PAP

Dziennik podaje, że kary dla obu klubów Ligue 1 będą miały charakter finansowy, a naruszenia muszą zostać skorygowane w ciągu najbliższych trzech sezonów, aby uniknąć poważniejszych sankcji.

PSG i OM, które przez kilka tygodni były przedmiotem wzmożonego nadzoru ze strony UEFA z powodu ich deficytów, są teraz bezpośrednio objęte sankcjami. Według informacji „L'Equipe” organ kontroli finansowej klubów UEFA wysłał kilka dni temu „umowę ugodową” do dwóch francuskich klubów biorących udział w tym sezonie w Lidze Mistrzów. W rzeczywistości sankcje będę stopniowo rozłożone w czasie.

Kontrola wykazała, że straty finansowe paryskiego klubu za ostatnie trzy lata przekroczyły 30 milionów euro. Jak podkreśla gazeta straty Olympique nie są aż tak znaczące.

PSG w ubiegłym sezonie zostało mistrzem Francji, a zespół z Marsylii zajął drugie miejsce.

Finansowe fair play zostało zatwierdzone przez UEFA w 2010 roku i obowiązuje od 2011 roku. W jego ramach kluby, które kwalifikują się do udziału w turniejach pod auspicjami UEFA, muszą udowodnić, że nie mają zaległych zobowiązań finansowych wobec innych klubów, swoich zawodników, usług socjalnych i podatkowych.(PAP)


Polecamy