Lotto Ekstraklasa. Wisła Płock albo Miedź Legnica - kto spadnie do 1 ligi? Scenariusze na 37. kolejkę Ekstraklasy
Lotto Ekstraklasa. W sobotę (18 maja) około godziny 17:30 poznamy oficjalnie drugiego spadkowicza i zarazem ostatnią czternastą drużynę, która zapewni sobie byt na najwyższym szczeblu. Jakie role przypadną w tym rozdaniu Wiśle Płock i Miedzi Legnica?
fot. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
W 36. kolejce utrzymanie zapewniły sobie Arka Gdynia i Śląsk Wrocław. W grze o ostatnie miejsce pozostały więc drużyny Wisły Płock, która we wtorek wygrała w Zabrzu z Górnikiem 1:0 i Miedzi Legnica, która uległa Śląskowi u siebie, przegrywając 0:2.
Większe szanse na utrzymanie ma zdecydowanie Wisła. To ona przystąpi do 37. kolejki z przewagą trzech punktów nad przedostatnią Miedzią (40>37). To ona zagra też u siebie z zamykającym stawkę Zagłębiem Sosnowiec. Miedź czeka z kolei wyjazd do Krakowa na spotkanie z tamtejszą Wisłą.
Tak naprawdę istnieje tylko jeden scenariusz, który zakłada pozostanie Miedzi w Ekstraklasie. Pomóc mu jej jednak Zagłębie Sosnowiec.
Wisła Płock zapewni sobie utrzymanie jeśli:
- nie przegra z Zagłębiem Sosnowiec
albo:
- przegra z Zagłębiem, a Miedź nie wygra z Wisłą Kraków
Miedź Legnica zapewni sobie utrzymanie jeśli:
- wygra z Wisłą Kraków, a Wisła Płock przegra z Zagłębiem Sosnowiec
Przypomnijmy, że w przypadku równej liczby punktów po 37. kolejkach wyżej w tabeli znajdzie się Miedź Legnica, która w sezonie zasadniczym zajęła wyższe miejsce i zgromadziła dwa punkty więcej od Wisły Płock.
Wyciąg z regulaminu rozgrywek (za ekstraklasa.org):
5.4. W przypadku uzyskania w tej samej grupie równej liczby punktów przez dwa lub więcej Klubów, o zajętym miejscu decydują, w kolejności:
5.4.1. przy dwóch Klubach:
a) liczba zdobytych punktów w rundzie zasadniczej,
b) liczba zdobytych punktów w meczach między tymi Klubami, rozegranych w rundzie zasadniczej,
c) przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w meczach między tymi Klubami w rundzie zasadniczej,
d) przy dalszej równości, według obowiązującej reguły UEFA, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są „podwójnie,” korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w meczach między tymi Klubami w rundzie zasadniczej,
e) przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy,
f) przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy,
g) przy dalszej równości, większa liczba zwycięstw we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy,
h) przy dalszej równości, większa liczba zwycięstw na wyjeździe w rundzie zasadniczej,
i) przy dalszej równości, mniejsza liczba punktów, określających liczbę żółtych i czerwonych kartek we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy, liczonych według punktacji czerwona kartka = 3 punkty, żółta kartka = 1 punkt, wykluczenie na skutek dwóch żółtych kartek = 3 punkty (uwzględniające 1 punkt za pierwszą żółtą kartkę).
j) przy dalszej równości, wyższe miejsce w klasyfikacji Fair Play w całym sezonie Rozgrywek Ekstraklasy,
k) przy dalszej równości, w przypadku, gdy dwoma Klubami o jednakowej liczbie punktów są Kluby zajmujące pierwsze i drugie miejsce w tabeli Rozgrywek Ekstraklasy, Kluby rywalizujące o miejsce w rozgrywkach UEFA, a także Kluby których kolejność decyduje o spadku, zarządza się mecz barażowy na neutralnym, wyznaczonym przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A., boisku. W przypadku remisowego wyniku meczu w regulaminowym czasie zarządzona będzie dogrywka 2 x 15 minut, a w przypadku dalszej równości sędzia meczu zarządza wykonanie rzutów karnych według obowiązujących przepisów.
EKSTRAKLASA w GOL24
Więcej o EKSTRAKLASIE - newsy, wyniki, terminarz, tabela, strzelcy