Derby Trójmiasta. Gdzie kibicują Lechii, a gdzie Arce? [MAPA POMORSKIEGO]
Derby Trójmiasta. Przed najważniejszym meczem w województwie pomorskim sprawdziliśmy, w których miastach dopinguje się Lechię Gdańsk, a w których Arkę Gdynia i w jaki sposób przekłada się to na konkretne powiaty.
Województwo pomorskie nie jest aż tak duże, jak choćby wielkopolskie (pod względem powierzchni czy wreszcie populacji). Istnieje w nim jednak wybór jeśli chodzi o piłkę na poziomie Ekstraklasy. Sympatię może wzbudzić Arka bądź Lechia. W przypadku wielkopolskiego każdy zainteresowany futbolem czuje się związany z Lechem Poznań i na jego stadion kieruje swoje kroki. Dlatego gdyby stworzyć mapę tego województwa to właściwie w całości nabrałaby ona koloru niebiesko-białego. Pomorskie jednoznacznie nie jest i nigdy pewnie nie będzie. Przypomina trochę województwo małopolskie (albo Wisła, albo Cracovia, ostatnio marginalnie Termalica). Natomiast stopniem zróżnicowania odstaje wyraźnie od śląskiego, gdzie wybór jest najszerszy w całej Polsce. Jak zatem rozkładają się akcenty między Arką a Lechią?
Zanim do tego przejdziemy, najpierw dwa słowa o tym, na jakiej podstawie obliczyliśmy kto i gdzie przeważa. Otóż poniższe rezultaty są przede wszystkim wypadkową: własnych doświadczeń, zebranych przez nas opinii w środowisku, wcześniejszych publikacji na ten temat oraz danych przekazywanych przez fankluby i przez stowarzyszenia. Zdajemy sobie sprawę, że wyniki są pewnym uproszczeniem. Jeżeli np. podajemy, że w Gdańsku serca biją tylko dla Lechii, a w Gdyni tylko dla Arki, to oczywiście nie mamy do końca racji; w Gdańsku znajdziemy garść osób kibicujących Arce, a w Gdyni Lechii (mają nawet flagę „Gdynia”). Nie są to jednak grupy na tyle szerokie, zorganizowane i jawne, by móc zaważyć na procentowej ocenie. Krótko mówiąc, nasze wyliczenia mniej lub bardziej oddają rzeczywistość. Ale jej nie zakłamują.
Tutaj rządzi Arka
Przyjęło się, że Półwysep Helski i spora część Kaszub darzy Arkę sympatią. To właśnie z tych obszarów na mecze zjeżdżają się kibice. Niemalże każda grupa wywiesza swoją flagę czy też transparent z wzmianką, skąd pochodzi. Fani z oddalonych obszarów często na mecz przyjeżdżają specjalnymi autokarami lub pociągami. Najsilniejszymi bastionami Arki są zdecydowanie Kościerzyna oraz tzw. „Małe Trójmiasto Kaszubskie” (Reda, Rumia, Wejherowo).
Kościerzyna, uznawana za stolicę Kaszub, przybywa na każdy mecz. Przechadzając się po tym mieście, zauważyć można wiele różnego rodzaju graffiti czy też murali poświęconych Arce. Flaga tego fanklubu widnieje zawsze na stadionie przy Olimpijskiej.
Bardzo ciekawym miejscem pod względem kibicowskim jest Tczew. Kibice z tego miasta niejednokrotnie organizowali na Arce oprawę , na wyjazdach też zaznaczają swą obecność. W mieście otoczonym przez kibiców gdańskiej Lechii, większość wrzutek na murach i transparentów jest ku czci Arki. Lechiści podobnie ciężki żywot mają w Człuchowie.
Prabuty to z kolei największy wysunięty na wschód teren należący do arkowców. Arka Gdynia Prabuty, bo tak przedstawiają swoją organizację tamtejsi kibice, jest też rozpoznawalna i miło goszczona i na trybunach. Nawet na ulicach Trójmiasta możemy natknąć się na jej wlepki, czy transparenty. 127 kilometrów dzieli to miasto od Gdyni, ale dla sympatyków nie stanowi to żadnego problemu. Flaga z Prabut jest jedną z częściej widywanych na stadionie.
Do kibicowskiej mapy kibiców Arki dopisujemy jeszcze takie miejsca jak: Puck, Hel, Władysławowo oraz praktycznie cały Półwysep. Na pojedynkach drużyny z Gdyni prawie zawsze dostrzec można kibiców z odzieżą sygnowaną specjalnie dla tego obszaru.
Gdynia – 100% Arka
powiat wejherowski: Wejherowo 100% Arka, Rumia 100% Arka, Reda 100% Arka
powiat pucki: Puck 100% Arka, Władysławowo 100% Arka, Jastarnia 100% Arka, Hel 100% Arka
powiat kościerski: Kościerzyna 80% Arka, 20% Lechia
powiat człuchowski: Człuchów 100% Arka, Czarne (nieokreślone), Debrzno (nieokreślone)
Dokument o podzielonym ruchu kibicowskim w Tczewie:
Tutaj rządzi Lechia
Lechia ma przewagę i w Trójmieście, i w całym województwie pomorskim, co widać po frekwencji, flagach, liczbach wyjazdowych. Graniczny dotąd Sopot definitywnie przejęła. To na Monciaku, a nie np. na Targu Węglowym kibice zbiorą się w niedzielę, by stamtąd ruszyć do Gdyni na mecz. To na Kamiennym Potoku czy na Wyścigach spacerują na co dzień z szalikami, śpiewają głośno przyśpiewki (przed meczem, po meczu, podczas… domówek), malują mury. Ci z Arki też tam są, lecz w mniejszości i na ogół anonimowo – nawet w dni meczowe.
Są jeszcze mocniejsze bastiony w województwie. Przede wszystkim to Pruszcz Gdański, Słupsk, Chojnice, Starogard Gdański oraz Malbork. Tamtejsze kluby (Gryf, Chojniczanka, Pomezania) wydają się być niemal jak satelickie dla Lechii, która to docenia, wysyłając np. pierwszą drużynę na sparingi, turnieje (Amber Cup). Zresztą kilkanaście lat temu zaczynała tam (prócz Słupska) przygodę od A-klasy do Ekstraklasy. Może popularność w regionach wzięła się właśnie z tego? Jak raz kibic zasmakuje poważnej piłki, to potem go korci, żeby przejechać się do Gdańska na mecz…
Jeżeli chodzi o powiaty to Lechii wiernie kibicuje: powiat tczewski (samo miasto Tczew jest wyraźnie podzielone – przeważa Arka), starogardzki, gdański, słupski, chojnicki, bytowski, malborski, sztumski. Na szesnaście powiatów przeszło połowa jest więc za Lechią, a tylko cztery za Arką (pozostałe cztery są dość zróżnicowane lub/i nie do końca zaangażowane). Biało-zielona dominacja nie podlega zatem wątpliwości.
Gdańsk – 100% Lechia
Słupsk – 100% Lechia
Sopot – 80% Lechia, 20% Arka
powiat tczewski: Tczew 60% Arka, 40% Lechia, Pelplin 100% Lechia, Gniew 100% Lechia
powiat starogardzki: Starogard Gdański 100% Lechia, Skarszewy 100% Lechia, Czarna Woda (nieokreślone), Skórcz 100% Lechia
powiat gdański: Pruszcz Gdański 100% Lechia
powiat słupski: Ustka 100% Lechia, Kępice (nieokreślone)
powiat chojnicki: Chojnice 100% Lechia, Czersk 80% Lechia, 20% Arka, Brusy 100% Lechia
powiat bytowski: Bytów 100% Lechia, Miastko (nieokreślone)
powiat malborski: Malbork 100% Lechia, Nowy Staw 100% Lechia
powiat nowodworski: Nowy Dwór Gdański 100% Lechia
powiat sztumski: Sztum 100% Lechia, Dzierzgoń 100% Lechia
Bogusław Kaczmarek: Arka – Lechia to 3600 piłkarskich woltów [WYWIAD]
Kibice Lechii rozszarpali… oprawę Arki [ZDJĘCIA]
Tutaj trzeba dzielić teren
Niektóre powiaty niespecjalnie interesuje Lechia czy Arka. Kibicuje się tam głównie lokalnym drużynom. Przykładem choćby jest powiat lęborski, gdzie na pierwszym miejscu jest Pogoń Lębork, a dopiero potem dla niewielkiej grupy Lechia (w Lęborku właśnie) czy Arka (Łeba). Nie ma szczególnego ciśnienia również w powiecie kwidzyńskim. Tam więcej uwagi poświęca się… Legii Warszawa lub Widzewowi Łódź.
Spośród podzielonych miast oddzielnie należy napisać o Tczewie. Geograficznie bliżej mu do Gdańska. Kibicowsko jednak do Arki. To jej prawdopodobnie najmocniejszy fanklub – kiedyś na co dzień dopingujący Wisłę Tczew (Unia była za Lechią). Na murach gęsto od wpisów typu TPAG (Tczewska Patologia Arka Gdynia). Za Lechią jest mniej osób, chociaż i one starają się o uwagę. W zeszłym roku zorganizowały barwny przemarsz ulicami miasta pod hasłem: „Tczew wierny Lechii”. Było to preludium do wyjazdu na Legię Warszawa.
powiat kartuski: Kartuzy 70% Lechia, 30 % Arka, Żukowo 50/50%
powiat kwidzyński: Kwidzyn 100% Lechia, Prabuty 100% Arka
powiat lęborski: Lębork 100% Lechia, Łeba 100% Arka
Uwaga: na mapie celowo zostały pominięte pozostałe drużyny z pomorskiego, jak np. Chojniczanka Chojnice czy Drutex-Bytovia Bytów.
Współpraca: MB
EKSTRAKLASA w GOL24
Więcej o EKSTRAKLASIE - newsy, wyniki, terminarz, tabela, strzelcy
Zgody i kosy w Polsce. Kto z kim trzyma, a kogo nienawidzi?