menu

Chiny odmówiły zorganizowania piłkarskich mistrzostw Azji w 2023 roku

14 maja, 12:14 | JacK

Chiny nie będą gospodarzem mistrzostw Azji w 2023 roku ze względu na sytuację epidemiologiczną w tym kraju – powiadomiła oficjalna strona Azjatyckiej Konfederacji Piłki Nożnej (AFC).

W Chinach nastąpił nawrót pandemii koronawirusa
W Chinach nastąpił nawrót pandemii koronawirusa
fot. Andrzej Banaś

Zawody, które odbywają się co cztery lata z udziałem 24 drużyn z całego kontynentu azjatyckiego, miały odbyć się w dziesięciu chińskich miastach od 16 czerwca do 16 lipca przyszłego roku.

„Azjatycka Konfederacja Piłki Nożnej dostrzega wyjątkowe okoliczności spowodowane pandemią COVID-19, które doprowadziły do zrzeczenia się przez Chiny praw do organizacji turnieju” – oświadczyła AFC.

„Dotknięty pandemią, chiński komitet organizacyjny ma obecnie trudności z zaangażowaniem się w zorganizowanie przyszłorocznego Pucharu Azji w trybie całkowicie otwartym” – wyjaśnił komitet organizacyjny.

Nowy gospodarz turnieju zostanie ogłoszony w późniejszym terminie.

Mistrzostwa Azji odbyły się ostatnio w 2019 roku. Obrońcą tytułu jest reprezentacja Kataru, która w 19. edycji Asian Cup rozegranej drugi raz w historii w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pokonała w finale Japonię 3:1. Najbardziej utytułowaną drużyną Pucharu Azji jest reprezentacja Japonii, która ma na koncie cztery trofea.

Wcześniej informowano, że pełniący obowiązki prezesa Międzynarodowej Federacji Sportu Uniwersyteckiego (FISU), Leonz Eder powiedział, że Światowa Letnia Uniwersjada w Chengdu w Chinach nie odbędzie się w tym roku z powodu kolejnego wybuchu COVID-19.