menu

Centralna Liga Juniorów: Z Mazowsza błysnęła Escola Varsovia, Legia Warszawa nie obroniła trofeum

1 lipca 2018, 21:00 | Jacek Czaplewski

Dziesięć drużyn reprezentowało okręg mazowiecki w zakończonym niedawno sezonie Centralnej Ligi Juniorów. Tytułu mistrza Polski do lat 19 nie obroniła jednak Legia Warszawa. O włos od złota była natomiast Escola Varsovia w kategorii U-15.

Legia Warszawa dotarła do półfinału w CLJ U-19
fot. Krzysztof Kapica
Escola Varsovia został wicemistrzem Polski w kategorii U-15
fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Legia Warszawa dotarła do półfinału w CLJ U-19
fot. Wojciech Wojtkielewicz
Escola Varsovia został wicemistrzem Polski w kategorii U-15
fot. Wojciech Wojtkielewicz
1 / 4

Wszystko co najlepsze w U-15 wiązało się z drużyną Escoli Varsovia. Klub założony ledwie sześć lat temu ugrał na szczeblu centralnym srebrny medal za co otrzymał od PZPN-u 50 tys. złotych. W finale w Pruszkowie musiał wprawdzie uznać wyższość rówieśników z Zagłębia Lubin, z którymi przegrał 0:3 po hat-tricku Patryka Kusztala, ale to i tak nie przekreśliło ciężkiej i słusznej pracy, którą wcześniej wykonał. W grupie A został w końcu mistrzem zarówno jesienią jak i wiosną, okazując się zespołem zdecydowanie lepszym od Legii Warszawa. Spośród czterech meczów bezpośrednich wygrał trzy (3:0, 1:0, 2:0). W pozostałym padł remis (1:1). Sporo bramek w sezonie zdobyli Tafara Madembo, Gracjan Grot, Artemijus Tutyskinas czy Cezary Polak. Trzej ostatni trafili też w półfinale z Wisłą Kraków. Pomysłu zabrakło im dopiero w decydującym spotkaniu z „Miedziowymi”.

W kategorii U-15 w grupie A obejrzeliśmy również Legię Warszawa, której zabrakło punktu i lepszego bilansu w bezpośrednich meczach z Escolą do awansu do fazy pucharowej. Wiosną do stawki włączyła się jeszcze Polonia Warszawa, a więc drużyna zwycięska z baraży przeciwko Pelikanowi Łowicz (4:1, 1:0). Poradziła sobie całkiem znośnie, ponieważ zajęła miejsce tuż za podium. W meczach z Escolą ugrała cztery punkty; u siebie zremisowała 1:1, z kolei na wyjeździe wygrała 3:1.

W kategorii do lat 17 Mazowsze także miało w rundzie wiosennej trzech przedstawicieli. Najsłabiej wypadł Znicz Pruszków, który w 14 spotkaniach uzbierał ledwie 8 punktów. To okazało się za mało na utrzymanie. W kratkę radziła sobie Legia Warszawa, która jesienią jeszcze starała się dotrzymać kroku, lecz wiosną zgubiła formę i ostatecznie uplasowała się na czwartym miejscu. O fazę pucharową otarła się Escola Varsovia. Po przeciętnej jesieni nic na to nie wskazywało. Wiosną drużyna zaczęła jednak punktować regularnie i z dorobkiem 26 punktów zajęła ostatecznie drugie miejsce. To sprawiedliwe rozstrzygnięcie, ponieważ z późniejszym mistrzem Polski juniorów młodszych, Jagiellonią Białystok, przegrała oba spotkania: 0:3 oraz 0:5.

Największy zawód czują w Legii Warszawa. Od juniorów starszych i trenera Piotra Kobiereckiego oczekiwano w klubie, że będą kontynuować passę trzech zwycięstw w kategorii do lat 19. Tymczasem te marzenia prysły po półfinałowym dwumeczu z Lechem Poznań – dwumeczu, który zaczął się przecież od zwycięstwa 2:1 we Wronkach. W rewanżu gra się jednak totalnie posypała o czym zaświadczył końcowy wynik 2:5. Dzisiaj nikt już nie pamięta, że drużyna w grupie wschodniej potrafiła nie zaznać goryczy porażki, bo sezon rozpatrywany jest głównie przez pryzmat tego feralnego dwumeczu z „Kolejorzem”, który został nowym mistrzem Polski. Z okręgu mazowieckiego w CLJ U-19 mierzyły się jeszcze trzy inne zespoły: Polonia Warszawa, Znicz Pruszków oraz Wisła Płock. Żaden z nich nie zachował jednak bytu. „Czarnym Koszulom” do utrzymania zabrakło 9 punktów.

Wyniki drużyn z okręgu mazowieckiego w CLJ w sezonie 2017/18:


U-19 grupa wschodnia: Legia Warszawa (lider grupy, półfinalista), Polonia Warszawa (9 miejsce, spadek do ligi wojewódzkiej), Znicz Pruszków (10 miejsce, spadek), Wisła Płock (16 miejsce, spadek).
U-17 grupa A: Legia Warszawa (2 miejsce w rundzie jesiennej, 4 miejsce w wiosennej), Escola Varsovia (5 miejsce w rundzie jesiennej, 2 miejsce w wiosennej), Znicz Pruszków (7 miejsce w wiosennej, spadek).
U-15 grupa A: Escola Varsovia (1 miejsce w rundzie jesiennej i wiosennej), Legia Warszawa (2 miejsce w rundzie jesiennej i wiosennej), Polonia Warszawa (4 miejsce w rundzie wiosennej).

Drużyny z okręgu mazowieckiego w CLJ w sezonie 2018/19:


U-15: Escola Varsovia, Legia Warszawa, Polonia Warszawa. UKS Varsovia (awans)
U-17: Escola Varsovia, Legia Warszawa, Polonia Warszawa (awans)
U-18: Legia Warszawa, Escola Varsovia


Polecamy