FC BarcelonaFC Barcelona
2 : 0
FC PortoFC Porto
22:40

Po niezbyt emocjonującym spotkaniu FC Barcelona pokonała zwycięzce Ligi Europejskiej FC Porto 2:0 i po raz czwarty w historii zdobyło Superpuchar Europy. Tym razem górą był zespół, który triumfował w Lidze Mistrzów. Josep Guardiola dołączył do ekskluzywnego grona trenerów, którzy dwukrotnie zdobyli to trofeum. Za wspólnie spędzony czas dziękuje Krzysztof Zaborowski.

93'

Koniec! Barcelona zdobywa Superpuchar Europy!

90'

Iniesta mógł ustalić wynik spotkania, jednak chybił minimalnie!

90'

Tracą cierpliwość piłkarze FC Porto. Brutalne wejście Guarina w nogi Javiera Mascherano. W 'dziewiątkę' kończy Porto.

89'

Doskonale podanie zza plecy obrońców w wykonaniu Messi'ego! Do piłki dopadł Cesc Fabregas, który mocno strzelił obok interweniującego Heltona. Barcelona blisko kolejnego trofeum!

88'

GOOOOOOOOOOOOOOOL! Fabregas!

87'

Rolando osłabia swój zespół. Obrońca Porto nieprzepisowo powstrzymał Messi'ego, który miał przed sobą tylko Rolando.

83'

Coraz mniej czasu na odwrócenie losów meczu mają piłkarze FC Porto, którzy wydają się jednak bezradni na tle rywali.

82'

Fredy Guarin ukarany żółtą kartką za faul na Cescu Fabregasie.

80'

Pojawia się na murawie Cesc Fabregas.

79'

Wykorzystał limit zmian Vítor Pereira, a za chwilę na murawie powinien pojawić się Cesc Fabregas.

77'

77'

72'

72'

Nieporozumienie w szeregach Barcelony blisko pola karnego. Minął się z piłką Victor Valdes za sprawą Erica Abidala. Nie zdołał wykorzystać tego błędu Hulk.

70'

Zdecydowana przewaga Barcelony jeśli chodzi o ilość podań. Statystyka nijak ma się w kontekście groźnych sytuacji stworzonych przez zawodników Josepa Guardioli.

69'

To była jedna z nielicznych akcji w ostatnich kilku minutach. Zarówno Barcelona jak i Porto nie rozpieszczają kibiców widowiskiem na Stade Louis II.

67'

Gooool dla Barcelony! Ale bramka nie została uznana, bowiem Messi był na pozycji spalonej.

65'

64'

Dwie zmiany w zespole Barcelony. Póki co na korekty w składzie nie decyduje się Vítor Pereira.

63'

61'

60'

Szarża w pole karne Cristiana Rodrigueza zakończona czystym odbiorem piłki przez Seydou Keite.

58'

Zablokowany tym razem Lionel Messi.

56'

W odpowiedzi składna akcja Barcelony. Ustawiony w środku pola Iniesta zagrał na skrzydło, gdzie był ustawiony Villa. Napastnik Barcelony szukał krótkiego rogu bramki Heltona, ale nie dał się zaskoczyć w tym przypadku golkiper Porto.

55'

Fredy Guarin bliski rehabilitacji! Pomocnik Porto miał dużo miejsca w środku pola. Zdecydował się na uderzenie z dystansu. Groźny strzał zdołał sparować Valdes!

52'

Groźne uderzenie João Moutinho! Piłka po rykoszecie wychodzi poza plac gry. Rzut rożny dla Porto.

52'

Wyrównana gra w środku pola od początku drugiej połowy. Oba zespoły nie potrafią stworzyć choćby jednej sytuacji bramkowej.

48'

Próba efektownego zagrania Iniesty do Villi. Zabrakło jednak dokładności.

46'

Rozpoczynamy drugą połowę! Przy piłce FC Porto.

21:47

Piłkarze FC Barcelony i Porto już na murawie. Obie ekipy razem wyszły na boisko.

21:44

Za chwilę początek drugiej połowy.

21:39

Nie jest to porywające widowisko. Być może wpływ na to ma murawa, która pozostawia wiele do życzenia. Także postawa piłkarzy Josepa Guardioli zaskakuje póki co negatywnie. Na dobre słowo zasługują zwycięzcy Ligi Europejskiej, którzy nie trzymają się kurczowo obrony, ale starają się atakować. Wynik spotkania otworzył niezawodny Lionel Messi. Najlepszy piłkarz Europy zawdzięcza trafienie gapiostwu Fredy'ego Guarina, który fatalnie zachował się przed własnym polem karnym. Podał wprost pod nogi napastnika Barcelony, a ten spokojnie minął bezradnego Heltona. Czekamy na emocje w drugiej połowie.

45'

Koniec pierwszej połowy. Barcelona po bramce Lionela Messi'ego prowadzi ze zwycięzcą Ligi Europejskiej 1:0!

42'

Fatalny błąd Fredy'ego Guarina, który podał do tyłu, wprost pod nogi Messi'ego, a ten nie mógł zmarnować takiego prezentu.

41'

Znakomite wykończenie Lionela Messi'ego, który w sytuacji sam na sam fantastycznym zwodem minął bezradnego Heltona. Barcelona prowadzi 1:0!

39'

Messi otwiera wynik spotkania!

37'

Rajd lewą stroną Adriano zakończony podaniem przed pole karnego do Xavi'ego, który zdecydował się na uderzenie z dystansu. Czujny w bramce Helton.

36'

Póki co faworyt zawodzi, bowiem Barcelona nie prezentuje się najlepiej. Warto podkreślić także dobrą postawę piłkarzy Vítora Pereiry.

34'

Nieudane dośrodkowanie Daniela Alvesa. Piłka trafiła do Pedro, ale dwójkowa akcja z Villą spaliła na panewce.

32'

Tym razem na spalonym Pedro po podaniu Iniesty.

31'

Xavi z rzutu wolnego. Piłkę spokojnie wybijają defensorzy Porto.

30'

28'

Kapitalny rajd Messi'ego! Minął dwóch rywali, zagrał na lewą stronę, ale zbyt lekko. Nie doszedł do piłki Villa, który został wyprzedzony przez Heltona. Dobre wyjście z bramki golkipera Porto.

27'

Po raz trzeci na pozycji spalonej David Villa.

25'

Minął się z piłką Victor Valdes po dośrodkowaniu Cristiana Sapunaru. Na jego szczęście futbolówkę w zamieszaniu wybił Daniel Alves.

24'

Rzut rożny dla Porto. Dośrodkowanie z narożnika boiska piąstkuje Victor Valdes.

21'

Jakość murawy na Stade Louis II pozostawia wiele do życzenia. Piłkarze mają problemy z płynną grą.

19'

Na pozycji spalonej David Villa.

15'

Fredy Guarin tym razem prosto w mur po uderzeniu z rzutu wolnego. Pretensje do arbitra miał Hulk, bowiem jego zdaniem mur Barcelony stał za blisko piłki.

13'

Doskonale zatrzymał w polu karnym Messi'ego Cristian Sapunaru. Rzut rożny dla Barcelony, po którym piłkę przejęli piłkarze mistrza Portugalii.

11'

Błąd defensywy Porto. Do piłki dopadł Pedro, który w doskonałej sytuacji uderzył zbyt mocno. Próbował przelobować wysuniętego przed bramką Heltona.

8'

Bardzo groźny strzał João Moutinho zza pola karnego! Kapitalna interwencja Valdesa, który opuszkami palców zdołał sparować ten strzał.

7'

Do głosu zaczynają dochodzić zwycięzcy Ligi Europejskiej. Niepewnie funkcjonuje defensywa Barcelony.

6'

Hulk z rzutu wolnego! Strzał napastnika Porto jednak nad bramką Victora Valdesa.

5'

Pierwszy strzał na bramkę autorstwa Fredy'ego Guarina. Będzie rzut wolny dla Porto.

3'

Zdecydowana przewaga Barcelony w posiadaniu piłki, ale im bliżej bramki tym niedokładniejsze zagrania piłkarzy Josepa Guardioli.

1'

Pierwszy gwizdek arbitra! Zaczęli piłkarze Barcelony.

20:42

Rozpoczyna się ceremonia poprzedzająca spotkanie i za chwilę pierwszy gwizdek arbitra.

20:40

Piłkarze już na murawie. Kapitanowie trzymają w rękach okazałe puchary. Xavi Hernandez dzierży w dłoniach Puchar Europy, a Helton oczywiście okazałe trofeum za zwycięstwo w Lidze Europejskiej.

20:38

Trwa w Monako skromny wyreżyserowany spektakl na murawie, który zapowiada dzisiejsze spotkanie. Piłkarze obu zespołów już w tunelu i za chwilę wyjdą na boisko wyprowadzeni przez holenderskich arbitrów na czele z Björnem Kuipersem.

20:33

Josep Guardiola może zostać szóstym trenerem (pierwszym Hiszpanem), który będzie miał w dorobku dwa Superpuchary Europy. Jako piłkarz również zdobył to trofeum. Barcelona w latach 1992/93 okazała się lepsza w dwumeczu od Werderu Brema.

20:32

Leo Messi przystępuje do dzisiejszego spotkania jako Najlepszy Piłkarz UEFA w Europie. Wyboru dokonało 53 dziennikarzy akredytowanym przez UEFA. Wyniki głosowania ogłoszono przy okazji ceremonii czwartkowego losowania grup Ligi Mistrzów w Monako. W plebiscycie UEFA na najlepszego piłkarza grającego w Europie Messi wyprzedził klubowego kolegę Hiszpana Xaviego Hernandeza. Trzecie miejsce zajął Portugalczyk Cristiano Ronaldo z Realu Madryt.

20:30

Ostatni raz FC Barcelona zdobyła Superpuchar Europy w 2009 roku. Wówczas Barca okazała się lepsza od Szachtara Donieck. Zwycięską bramkę zdobył Pedro. Pierwszy i jedyny triumf Porto w tych rozgrywkach miał miejsce w 1987 roku. Wówczas zespół z Portugalii dwukrotnie okazał się lepszy od Ajaksu Amsterdam (oba spotkania po 1:0). Podobnie jak w 1987 oraz 2004 roku Porto przystąpi do tego spotkania z innym trenerem niż ten, z którym zapewniło sobie prawo gry o Superpuchar. W 1987 Artur Jorge doprowadził "Smoki" do triumfu w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych, ale w Superpucharze Europy UEFA prowadził ich Tomislav Ivić. Z kolei w 2004 roku przed spotkaniem o Superpuchar Europy odszedł José Mourinho. Víctor Fernández prowadził Porto w przegranym spotkaniu z Valencią przed siedmioma laty. Tym razem drużyna zagra pod wodzą Vítora Pereiry, bowiem zespół opuścił André Villas-Boas (odszedł do Chelsea).

20:27

Porto rozegrało 36 meczów z hiszpańskimi drużynami w klubowych rozgrywkach UEFA. Bilans to: 12 zwycięstw, 5 remisów oraz 19 porażek.

20:26

Po raz pierwszy los skojarzył obie ekipy w pierwszej rundzie Pucharu UEFA 1973/74. Porto zwyciężyło u siebie 3:1. Na wyjeździe również górą był zespół z Portugalii, który wygrał 1:0. To jedyna porażka Barcelony u siebie z rywalem z Portugalii.

20:25

W rozgrywkach UEFA oba zespoły zmierzą się po raz ósmy (pierwszy raz na neutralnym terenie). Barcelona zwyciężała czterokrotnie, a Porto trzy z poprzednich siedmiu spotkań. Ostatnie trzy batalie kończyły się triumfem Barcelony.

20:23

Porto w poprzednim sezonie było bezsprzecznie najlepszym zespołem w Portugalii. W lidze Porto zwyciężyło w cuglach nie ponosząc żadnej porażki. Do tego zespół z Estadio de Dragao dołożył Puchar Portugalii oraz zwycięstwo w Lidze Europejskiej. Barcelona również triumfowała w lidze, ale dwukrotnie musiała uznać wyższość rywali. Nie udało się zdobyć Pucharu Króla, jednak piłkarze Josepa Guardioli zdobyli najcenniejsze klubowe trofeum w Europie. Oba zespoły zgodnie wygrały w swoich krajach Superpuchar. Barca pokonała Real Madryt (5-4 w dwumeczu), a Porto okazało się lepsze od Vitorii SC (2-1).

20:21

FC Barcelona w finale Ligi Mistrzów na Wembley pokonała Manchester United 3:1 i zdobyła czwarty w swojej historii Puchar Europy. Bramki dla zwycięzców zdobyli: Pedro, Leo Messi oraz David Villa. FC Porto prowadzone przez Andre Villasa-Boasa wygrało w Dublinie z Bragą 1:0. Bramkę na wagę triumfu zdobył Radamel Falcao (najlepszy snajper rozgrywek – 17 goli). Zespół z Estadio de Dragao powtórzył wyczyn z sezonu 2002/03 i po raz drugi triumfował w tych rozgrywkach.

20:20

FC Barcelona jako triumfator Ligi Mistrzów po raz ósmy zagra o Superpuchar Europy, co jest rekordem. Barcelona będzie miała na koncie o jeden występ w tych rozgrywkach więcej od AC Milan. Dotąd piłkarze Blaugrany zwyciężali trzykrotnie w walce o to trofeum. FC Porto, zwycięzca Ligi Europejskiej w czwartym starciu o Superpuchar Europy liczy na drugi tytuł.

20:18

38-letni Kuipers z Oldenzaal jest arbitrem międzynarodowym od 2006 roku. W trakcie kariery prowadził 43 spotkania w rozgrywkach UEFA. W poprzednim sezonie w Lidze Mistrzów UEFA prowadził jeden mecz w barażach, dwa w fazie grupowej oraz jeden w 1/8 finału. Kuipers sędziował także trzy mecze Ligi Europejskiej UEFA w sezonie 2010/11, w tym w pierwsze spotkanie półfinałowe pomiędzy Porto i Villarreal.

20:18

Björn Kuipers z Holandii jako sędzia główny poprowadzi dzisiejsze spotkanie. W zespole sędziowskim znaleźli się również asystenci Erwin Zeinstra i Berry Simons, a także Bas Nijhuis jako czwarty sędzia. Skład uzupełniają Richard Liesveld i Danny Makkelie jako dodatkowi asystenci sędziego.

20:15

Jedyny jak na razie pojedynek o Superpuchar Europy między zespołami z Hiszpanii i Portugalii odbył się w 2004 roku. Wówczas zwycięzca Ligi Mistrzów FC Porto przegrało z Valencią. Triumfator Pucharu UEFA zwyciężył 2:1.

20:14

W ciągu jedenastu lat, od rozwiązania rozgrywek o Puchar Zdobywców Pucharów UEFA, triumfatorzy Pucharu UEFA/Ligi Europejskiej UEFA wygrywali ze zwycięzcami Ligi Mistrzów UEFA sześć razy.

20:13

Będzie to czternasty Superpuchar Europy UEFA od kiedy została zmieniona jego formuła z dwumeczu na jeden pojedynek w Monako. Za rok w sierpniu zostanie rozegrany piętnasty mecz na stadionie Louisa II (lub szesnasty, jeśli liczyć pojedynek w 1986 roku pomiędzy Steauą Bukareszt i Dynamem Kijów). Następnie, edycja 2013 odbędzie się na Stadionie Eden w Pradze, po decyzji Komitetu Wykonawczego UEFA z 16 czerwca 2011 roku.

20:10

Spotkanie o Superpuchar Europy otwiera sezon klubowy w Europie. W dzisiejszym meczu zmierzą się FC Barcelona, czyli triumfator Ligi Mistrzów oraz FC Porto, zwycięzca Ligi Europejskiej. Areną pojedynku tradycyjnie jest Stade Louis II w Monako. Na relację z tego spotkania zaprasza Krzysztof Zaborowski.