198. derby Krakowa. Gdzie kibicują Wiśle? A gdzie Cracovii? [MAPA]
Kraków jest jedynym miastem w Polsce, które obecnie ma dwie drużyny występujące w najwyższej klasie rozgrywkowej. Nic dziwnego, że w mieście liczącym ponad 750 tysięcy ludzi kibice w dużej mierze dzielą się na dwa obozy – w jednym rządzi Wisła, w drugim Cracovia.
Historia derbowych pojedynków pomiędzy Wisłą a Cracovią sięga początku XX wieku. Zanim wybudowano dwie piękne areny po obu stronach słynnych krakowskich Błoń obie drużyny spotkały się… w połowie drogi. Właśnie krakowskie Błonia były historycznym terenem, na którym rozegrano pierwszą „Świętą Wojnę”. W 1908 roku, czyli dwa lata po założeniu obu zespołów, kibice w Krakowie byli świadkami historycznego spotkania. Według informacji, do jakich dotarł portal HistoriaWisły.pl, w meczu nie wyłoniono zwycięzcy i zakończony został remisem. Idealnie, jak na pierwszy raz. Krakowianie mieli więcej czasu do namysłu, czy identyfikować się z koszulami w pasy, czy czerwony strój z białą gwiazdą na piersi. Chociaż odległość między stadionami należy do jednej z najkrótszych w Europie, to proporcjonalnie daleka jest miłość między sympatykami obu klubów.
Często słyszy się pytania: „Dlaczego Wisła?”, „Dlaczego Cracovia?”. Badania psychologiczne dowodzą, że największy wpływ na sympatię z danym klubem mają najbliżsi znajomi lub rodzina. Nie wzięto jednak pod uwagę przy ich okazji jednego czynnika. Urodzenie w konkretnej dzielnicy, a w przypadku Krakowa należy jeszcze zawęzić obszar do osiedla, choć i w tym przypadku często mogą być z tym problemy.
Od autora: Podział kibicowskich sympatii w Krakowie jest niezwykle skomplikowany i na każdym osiedlu znajdzie się blok czy chociażby niewielka grupa osób, która nie idzie z głównym nurtem i kibicuje przeciwko reszcie. Niemniej można wskazać dzielnice, na których przeważa jedna z grup. I właśnie tego dotyczy ten artykuł.
Tu rządzi Wisła
Pół roku temu doszło do największego w najnowszej historii rozłamu na scenie kibicowskiej. Zgoda między Wisłą, Lechią Gdańsk i Śląskiem Wrocław została zerwana ze względu na układ „Białej Gwiazdy” z Ruchem Chorzów, Widzewem Łódź oraz Elaną Toruń. Niewiele osób wie, ale zgoda Wisły z Widzewem to jedna z najstarszych porozumień łódzkiej ekipy, której początki według niektórych źródeł mogą sięgać nawet lat 70. XX wieku.
Niemniej ze ścian zaczęły znikać graffiti na murach dzielnic, gdzie dominują Wiślacy, a które są jednocześnie oznaczeniem „terenu” danej drużyny. Patrząc przez ten pryzmat oraz konsultacje z kibicami Wisły (przyjmując, że linię graniczną stanowi rzeka, nomen omen, Wisła) można stwierdzić, że Wisła dominuje szczególnie w południowej części Krakowa, czyli na dzielnicach Podgórze, Dębniki, Swoszowice, czy Łagiewniki. Nie brakuje jednak jej reprezentacji na północy – Prądnik Czerwony, Krowodrza, Bronowice, a także Bieńczyce to dzielnice, gdzie przeważają sympatycy „Białej Gwiazdy”.
Wiślacy mają też dużą grupę kibiców poza granicami Krakowa. Fan Cluby z Myślenic, Olkusza, Bochni, Piekar, Jaworzna, czy Chrzanowa, znacznie wzmacniają doping i są często obecne na trybunach podczas spotkań przy Reymonta.
Tu rządzi Cracovia
Nietrudno wskazać zatem, które obszary zostały zdominowane przez Cracovię. W dużej mierze jest to północ miasta i dzielnice, które przede wszystkim kojarzą się z turystyką – Stare Miasto czy Grzegórzki przez które rozciąga się malownicze osiedle Kazimierz, oznakowane zresztą przez sympatyków „Pasów”.
Pozostając w górnej części Krakowa, zespół z ul. Kałuży ma swoich kibiców także na tych terenach. Poza wspomnianymi dwoma dzielnicami można ich odnaleźć na Zwierzyńcu, Mistrzejowicach, czy Wzgórzach Krzesławickich bezpośrednio graniczących z Nową Hutą. W wysuniętej najbardziej na wschód dzielnicy Krakowa również występuje nieliczna reprezentacja Cracovii, choć przede wszystkim można tam odnaleźć fanów Wisły oraz Hutnika. Przechodząc na przeciwną stronę rzeki „Pasom” kibicują jeszcze fani Podgórza Duchackiego. Ciekawie za to wygląda sytuacja w dzielnicy dwunastej. Na Bieżanowie dominuje Wisła, z kolei w sąsiadującym Prokocimie kibicuje się Cracovii.
Dużo słabiej wygląda sytuacja Cracovii jeżeli chodzi o okoliczne miasta, porównując ją na tle Wisły. W Małopolsce trudno jednoznacznie wskazać miejscowość, która w zdecydowanej większości wspiera „Pasy”. W tej klasyfikacji pewnie wygrywa Wisła.
EKSTRAKLASA w GOL24
Więcej o EKSTRAKLASIE - newsy, wyniki, terminarz, tabela, strzelcy
Zgody i kosy w Polsce. Kto z kim trzyma, a kogo nienawidzi?
[xlink]788d4774-a993-6b67-51d5-6fdb22a3c15e,6426dc67-3c16-87b5-afe7-3169740e4b26[/xlink]