menu

150 mln złotych dla klubów Ekstraklasy i 1 ligi z rządowego Programu Wsparcia Mistrzów. To inwestycja w infrastrukturę

14 stycznia, 16:39 | red

Jeszcze w tym roku kluby z Ekstraklasy otrzymają średnio po 6 mln złotych, a kluby z 1 ligi nawet po 2 mln jednorazowej dotacji. Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało bowiem o uruchomieniu dodatkowych środków na potrzeby rozwoju infrastruktury sportowej.


fot. Adam Jankowski
Baza Legia Training Center została dofinansowana przez Ministerstwo Sportu kwotą blisko 23 mln zł w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu
fot. Szymon Starnawski /Polska Press
1 / 2

Dzięki rządowemu Programowi Wsparcia Mistrzów, którego budżet na lata 2022-25 wyniesie łącznie 700 mln zlotych, powstaną kolejne nowoczesne centra treningowe czy ośrodki badawczo-rozwojowe, jak w podwarszawskich Książenicach czy Białymstoku. Znaczna część środków (550 mln) zostanie rozdysponowana na potrzeby klubów reprezentujących Polskę w europejskich pucharach. Skorzystają nie tylko drużyny piłki nożnej, ale i koszykówki, piłki ręcznej, siatkówki czy hokeja.

- Punktem wyjścia stał się dla nas Plan dla Piłki, ogłoszony w 2019 roku przez Premiera Mateusza Morawieckiego. Wtedy przedstawiliśmy wstępny pomysł na dofinansowanie klubów osiągających sukcesy w lidze i cieszę się, że dzisiaj możemy ogłosić wypracowaną koncepcję będącą skutkiem naszych wspólnych działań. Program ma na celu wzmocnienie polskich klubów, tak by mogły szybciej się rozwijać infrastrukturalnie, organizacyjnie oraz sportowo i w efekcie skuteczniej konkurować na europejskich arenach, podnosząc tym samym międzynarodową pozycję naszej ligi. Jestem przekonany, że będzie to realny wkład w rozwój polskiej piłki nożnej, na którym skorzystają wszystkie zespoły z Ekstraklasy i 1. Ligi. Bardzo dziękuję prezesowi PZPN Cezaremu Kuleszy za zaangażowanie i wspólną pracę nad Programem, a Panu Premierowi Morawieckiemu oraz Ministrowi Kamilowi Bortniczukowi za przychylność, wsparcie i umożliwienie jego realizacji – mówi Dariusz Mioduski, przewodniczący Rady Nadzorczej Ekstraklasy SA i zarazem prezes Legii Warszawa.

- Widzimy po ostatnich transferach wychodzących z ligi, że młodzi Polacy grający w Ekstraklasie są coraz bardziej doceniani w Europie. Dzięki nowemu programowi kluby będą mogły realizować kolejne inwestycje i podnosić poziom szkolenia, zaś system premiowania za znalezienie się na podium naszych rozgrywek pomoże najlepszym drużynom w podjęciu skutecznej rywalizacji międzynarodowej – uważa prezes Ekstraklasy SA Marcin Animucki.

- Chcę podziękować panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za determinację i wsparcie, dzięki któremu możemy dziś zaprezentować założenia tego absolutnie nowego programu. Słowa uznania kieruję także w stronę prezesa PZPN pana Cezarego Kuleszy oraz wszystkich przedstawicieli klubów piłkarskich za ich profesjonalne podejście i zaangażowanie w inicjatywę. Wierzę, że dobrze zdiagnozowane potrzeby środowiska piłkarskiego oraz sprawnie wypracowane i zaimplementowane rozwiązania wzmocnią kluby piłkarskiej Ekstraklasy i 1 Ligi w procesie szkolenia i rozwoju infrastruktury sportowej – powiedział minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

[twitter]https://twitter.com/SPORT_GOV_PL/status/1482013444316479489[/twitter]

Źródło: ekstraklasa.org/gov.pl