menu

11 piłkarzy z Dolnego Śląska wyjechało na zgrupowania kadr młodzieżowych

20 marca 2017, 14:44 | Piotr Janas

Przerwa na reprezentacje dotyczy nie tylko rozgrywek wśród seniorów, ale i wśród młodzieżowców. Z Dolnego Śląska na zgrupowania kadr młodzieżowych wyjechało 11 piłkarzy.

Adam Buksa
Adam Buksa
fot. FOT. Paweł Skraba

Największą kolonię oddelegowano z Lubina. W zgrupowaniach polskich reprezentacji młodzieżowych uczestniczy aż siedmiu piłkarzy "Miedziowych". Dla porównania Śląsk Wrocław "oddał" tylko jednego zawodnika, a pierwszoligowe Miedź Legnica i Chrobry Głogów odpowiednio dwóch i jednego.

Selekcjoner kadry U-21 Marcin Dorna na mecze z Włochami w Krakowie i z Czechami w Kielcach powołał Jarosława Kubickiego i Adama Buksę z Zagłębia oraz wypożyczonego ze Śląska Wrocław do Olimpii Grudziądz bramkarza – Jakuba Wrąbla.

To właśnie ta reprezentacja w ostatnim czasie znajduje się na ustach kibiców niemal tak często, jak zespół prowadzony przez Adama Nawałkę. Wszystko przez rozpoczynające się w wakacje mistrzostwa Europy U-21, których Polska będzie gospodarzem.

Pewne miejsce w tej kadrze ma zwykle stoper Zagłębia Lubin Jarosław Jach, ale tym razem został pominięty przy powołaniach ze względu na kontuzję.

Największa ilość zawodników związana z dolnośląskimi klubami spotka się na zgrupowaniu kadry U-20. Trener Maciej Stolarczyk na mecze z Włochami i Grecją zabrał Kamila Dankowskiego ze Śląska, Filipa Jagiełłę z Zagłębia, Michała Bartkowiaka i Damiana Rasaka z Miedzi Legnica oraz wypożyczonego z Legii Warszawa do Chrobrego Głogów Mateusza Wieteskę.

Niestety żaden zawodnik z naszego regionu nie znalazł uznania u selekcjonera reprezentacji Polski do lat 19 Dariusza Dźwigały. Jego kadra przygotowuje się do turnieju eliminacyjnego mistrzostw Europy, w którym zmierzy się z Turcją, Chorwacją i Portugalią.

Ten sam trener prowadzi także o rok młodszą reprezentację. W niej znalazł się sprowadzony niedawno przez Zagłębie Lubin z ROW-u Rybnik Bartosz Slisz. Ta kadra rozegra towarzyski dwumecz z Węgrami w miejscowości Gyor.

Za sobą turniej eliminacji do mistrzostw Europy mają już reprezentanci Polski do lat 17. Uznanie w oczach selekcjonera Roberta Wójcika znalazł Jakub Brzeżowski z Zagłębia Lubin, lecz wychowanek akademii KGHM-u nie zagrał w żadnym z trzech spotkań. Polacy kolejno przegrali z Hiszpanią 1:3, zremisowali z Portugalią 3:3 i pokonali swoich rówieśników z Grecji 3:0. Niestety 4 ptk. nie zapewniły im awansu do turnieju finałowego.

Zgrupowanie mają przed sobą także kadrowicze do lat 16. Trener Bartłomiej Zalewski na zgrupowanie szkoleniowe i dwumecz z Francją powołał Jakuba Sypka i Michała Bogacza z Zagłębia Lubin.


Polecamy