Piast Gliwice odwoła się od kary Komisji Ligi po derbach z Górnikiem Zabrze. Znamy bilans strat po zadymie

12 marca 2018, 16:35 | Tomasz Kuczyński

Piast Gliwice zdecydował, że odwoła się od kar Komisji Ligi po przerwanych derbach z Górnikiem Zabrze. Klub z Gliwic postanowił, że bilety na piątkowy mecz z Zagłębiem Lubin będą kosztowały symboliczną złotówkę.

Piast - Górnik, 2 marca 2018 r. piast gliwice gornik zabrze mecz esktraklasa pilka nozna rozroba mecz zostal przerwany w 80 minucie kibole piasta gliwice zaczeli wylamywac ogrodzeni.kibole gornika zabrze spalili flage fot. marzena bugala- azarko /dziennik zachodni/ polska press
1 / 13

Mecz Piasta z Górnikiem w Lotto Ekstraklasie przerwano w 81. minucie przy stanie 1:0 dla gospodarzy. Kibice Górnika najpierw wywiesili skradzioną wcześniej flagę fanów Piasta, a gdy ci drudzy wyłamali ogrodzenia przy boisku, flaga została podpalona. Interweniowała policja.

Komisji Ligi, zdecydowała, że:

Zgodnie z par. 7.6.17. przepisów PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną zawody zostały zweryfikowane jako walkower 0:3 na niekorzyść klubu Piast Gliwice w związku z zachowaniem kibiców, którzy spowodowali przerwanie meczu. Z tego powodu zawody zostały zakończone przez sędziego przed upływem ustalonego czasu gry. Komisja oparła swoje orzeczenie na podstawie oficjalnego raportu sędziego zawodów oraz delegata meczowego PZPN oraz po wysłuchaniu przedstawicieli obydwu stron.

Piast Gliwice poinformował Komisję Ligi o podjętych działaniach, w wyniku których zidentyfikowano już kilkadziesiąt osób biorących udział w zajściu. Dodatkowo dopuściły się one zniszczenia mienia na stadionie. Na osoby te zostaną nałożone klubowe zakazy wstępu na imprezy masowe oraz będą wobec nich złożone pozwy o naprawienie szkód. Klub podjął decyzję, że do zakończenia sezonu 2017/2018 zamknięte zostaną znajdujące się za bramką sektory O, P, R, S. Z kolei osoby, które zajmowały miejsca w sektorach P i R na meczu z Górnikiem Zabrze, nie będą mogły zakupić biletu do zakończenia rundy zasadniczej na żadną trybunę.

Komisja Ligi postanowiła wymierzyć karę uwzględniającą działania i publiczne deklaracje klubu. Dodatkowo na Piast Gliwice nałożono karę zakazu organizacji wyjazdu grupy kibiców na sześć kolejnych meczów oraz na dwa kolejne mecze z Górnikiem w Zabrzu, a także karę finansową w wysokości 80 tysięcy złotych.

Jednocześnie klub Górnik Zabrze został ukarany zakazem organizacji wyjazdu grupy kibiców gości na sześć kolejnych meczów i na dwa kolejne mecze z Piastem w Gliwicach oraz karą finansową w wysokości 40 tysięcy złotych. Kibice, którzy podczas meczu z Piastem znajdowali się w sektorze gości, nie będą mogli wejść na trzy kolejne mecze domowe Górnika. Dodatkowo klub Górnik Zabrze został ukarany odjęciem trzech punktów.

Pisemne uzasadnienia decyzji Komisji Ligi trafiły do klubów w czwartek. Górnik od początku zapowiadał odwołanie. W poniedziałek rzecznik Piasta Maciej Smolewski przekazał: - Nasz klub będzie się odwoływał do Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN od orzeczenia Komisji Ligi.

Gliwiczanie w miniony weekend wygrali 3:0 w Niecieszy z Sandecją Nowy Sącz. Piast postanowił, że bilety na piątkowy mecz z Zagłębiem Lubin kosztują złotówkę. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.

Przy Okrzei podsumowano już straty jakie wyrządzili na stadionie kibole obu klubów. W sumie to 16 tys. zł, wliczając też koszt napraw. Uszkodzeniu uległy m.in. dwa przęsła ogrodzenia przy boisku (od strony "młyna" Piasta było wyłamane, a od strony sektora Górnika prawie wyrwane). 1/4 tej kwoty, to szkody, które wyrządzili kibice gości. Do Górnika będzie wysłana faktura.