Gol Łukasza Poręby, znowu czyste konto Radosława Majeckiego. Młodzieżowcy na boisku: 18. kolejka Ekstraklasy [RAPORT]

10 grudnia 2018, 21:03 | Jacek Czaplewski

Lotto Ekstraklasa. Gdyby przepis o młodzieżowcu w składzie obowiązywał od 18. kolejki to dziesięć drużyn kwalifikowałoby się na walkowera.

[przycisk_galeria]

Arka Gdynia - Mateusz Młyński (rocznik 2001) - Piąty występ w lidze. Od 64 minuty biegał przeciwko Cracovii (zamiast Nabila Aankoura). W przerwie podczas wywiadu dla Eurosport 1 odniósł się do obowiązku gry młodzieżowcem w nowym sezonie. Stwierdził mianowicie, że wolałby wygrywać miejsce w składzie dzięki umiejętnościom, a nie odgórnemu nakazowi.

Cracovia - Sebastian Stróżik (1999) - Tydzień temu od 89 minuty, dzisiaj od 82. W końcówce z Arką Gdynia zmienił Mateusza Wdowiaka.

Jagiellonia Białystok - Patryk Klimala (1998) - Wszedł dosłownie na chwilę. W 90 minucie spotkania z Wisłą Kraków zmienił Karola Świderskiego. Ciekawe czy na wiosnę zostanie gdzieś wypożyczony, by złapać rytm.

Lech Poznań - Robert Gumny (1998) - No i zagrał pierwszy raz u byłego selekcjonera. Zaliczył pełne 90 minut na prawym boku obrony przeciw Śląskowi Wrocław.
Kamil Jóźwiak (1998) - Po godzinie gry zmienił go Mihai Radut. Z konieczności. Podczas walki o piłkę "Józio" bardzo niefortunnie upadł bowiem na murawę. Całe szczęście, że nie zerwał więzadeł. Trener nie wyklucza jego obecności w następnym albo ostatnim spotkaniu tego roku.
Tymoteusz Klupś (2000) - Jest i on! Junior dawno niewidziany na boiskach Ekstraklasy. W 56 minucie wszedł za Macieja Makuszewskiego. Był to jego pierwszy ligowy występ od 8. kolejki.

Lechia Gdańsk - Tomasz Makowski (1999) - Zdał egzamin w meczu jesieni. Przeciwko Legii Warszawa zaliczył bowiem solidne 90 minut. Choć był to jego już piąty raz w środku pomocy to dopiero po raz pierwszy został ukarany żółtą kartką.

Nie wyglądał dobrze ten przeprost w kolanie Jóźwiaka. Oby więzadła były całe. Murawa, jak widać, niestety miała w tym wszystkim niemały udział :/ #LPOŚLĄ pic.twitter.com/jQ0d7VsDBs— Maciej Sypuła (@MaciejSypula) 7 grudnia 2018

Legia Warszawa - Radosław Majecki (1999) - Idzie na jakiś rekord czystych kont? To z Lechią Gdańsk było czwartym w lidze, a piątym w sezonie. Nieźle poradził sobie ze strzałami w pierwszej połowie. A próbowali Joao Nunes z Danielem Łukasikiem.
Sebastian Szymański (1999) - Cały mecz w środku pola. Miał jeden przebłysk kiedy napędził kontrę (zepsutą przez Michała Kucharczyka - dodajmy).
Sandro Kulenović (1999) - W 65 minucie zmienił bezproduktywnego Carlitosa. Sam też niewiele dał.

Obejrzałem całą rozgrzewkę Majeckiego przed meczem z Lechią. Napewno jest potencjał. Technika, chwyt,poruszanie się, dynamika. Jeden zły nawyk z prawym kolanem. W meczu widać jeszcze młodość. Słabiej dystrybucja nogami, ustawienie względem dośrodkowań. Zobaczymy jak się rozwinie— Mateusz Bąk (@baczek83x1) 9 grudnia 2018

Piast Gliwice - Patryk Dziczek (1998) - Tym razem bez szału. Już w 56 minucie spotkania z Zagłębiem Lubin został zawrócony do bazy. Za niego wszedł Aleksander Jagiełło, który zapisał asystę.

Pogoń Szczecin - Jakub Bursztyn (1998) - W meczu z Zagłębiem Sosnowiec zastąpił nieobecnego Łukasza Załuskę. Nie dał się pokonać. To jego trzeci występ w sezonie, ale pierwszy z czystym kontem.
Sebastian Walukiewicz (2000) - W 90 minucie został zmieniony przez Sebastiana Rudola. Wcześniej ślad korkiem na klatce piersiowej zrobił mu Alexandre Cristovao. Konsekwencje dla Angolczyka? Bardzo bolesne? Czerwona kartka, zesłanie do rezerw, wystawienie na listę transferową. Fajnie zachował się za to jego pracodawca, który do poszkodowanego wysłał list z przeprosinami.
Sebastian Kowalczyk (1998) - W 65 minucie zmienił Radosława Majewskiego.

Alexandre Cristovao przesunięty do drużyny rezerw @zaglebie_eu Ponadto czeka go regulaminowa kara klubowa i wystawienie na listę transferową. https://t.co/El5UQ3HkvJ@_Ekstraklasa_ pic.twitter.com/cEy6ot2ASt— Zagłębie Sosnowiec (@zaglebie_eu) 10 grudnia 2018

Wisła Kraków - Patryk Plewka (2000) - Ponownie w pierwszym składzie. Przeciwko Jagiellonii Białystok dane mu było biegać do 75 minuty. Potem szansę dostał Tibor Halilović.

Zagłębie Lubin - Łukasz Poręba (2000) - Do drugiego występ czekał na debiutanckiego gola. Trafił w meczu z Piastem Gliwice. W 78 minucie został zmieniony.
Bartosz Slisz (1999) - Na boisku od pierwszego do ostatniego gwizdka.
Dawid Pakulski (1998) - Wszedł za Porębę.

Na pohybel hejterom 18-letni Łukasz Poręba @AP_Zaglebie „niepotrzebny” zdaniem przeciwników zmian @BoniekZibi , strzela pięknego gola w ESA z Piastem. Gorszą nogą czyli stroną do podpieranie przez „doświadczonych” i odrzuconych z lig „zagramanicznych” #ZAGPIA #mlodziezdoesa pic.twitter.com/X7L6EbhPno— Artur Kurzydłowski (@ArtKurzydlowski) 7 grudnia 2018

Czas na weekendowe porównanie Ekstraklasy i Serie A:- Ekstraklasa: 4 gole Polaków (Czerwiński, Poręba, Parzyszek i Możdżeń),- Serie A: 5 GOLI Polaków (Milik x2, Zieliński, Piątek i Stępiński), Taka sytuacja.— Jacek (@JacoWZL) 10 grudnia 2018

Zagłębie Sosnowiec - Sebastian Milewski (1998) - Dane mu było wybiegać cały mecz z Pogonią Szczecin.
Konrad Kumor (2000) - Witamy debiutanta! W jeden rok obskoczył po meczu w 1 lidze i Ekstraklasie. Mało? Może i mało, ale takie są realia w klubach takich jak Zagłębie. W meczu z Pogonią Szczecin nastolatek w 77 minucie zmienił Żarko Udovicicia.

Drużyny bez młodzieżowca w 18. kolejce:
Górnik Zabrze, Korona Kielce, Miedź Legnica, Śląsk Wrocław, Wisła Płock.

Klasyfikacja kanadyjska młodzieżowców po 18. kolejce:

2 GOLE i 1 ASYSTA - Paweł Tomczyk (Lech Poznań)
1 GOL i 2 ASYSTY - Sebastian Kowalczyk (Pogoń Szczecin)
2 GOLE - Patryk Dziczek (Piast Gliwice)
1 GOL i 1 ASYSTA - Sandro Kulenović (Legia Warszawa), Mateusz Młyński (Arka Gdynia), Sebastian Szymański (Legia Warszawa)
2 ASYSTY - Patryk Klimala (Jagiellonia Białystok)
1 GOL - Adam Chrzanowski (Lechia Gdańsk), Karol Fila (Lechia Gdańsk), Dawid Pakulski (Zagłębie Lubin), Łukasz Poręba (Zagłębie Lubin), Kamil Wojtkowski (Wisła Kraków)
1 ASYSTA - Adrian Gryszkiewicz (Górnik Zabrze), Kamil Jóźwiak (Lech Poznań), Sebastian Walukiewicz (Pogoń Szczecin).