menu

Stadion w Sosnowcu będzie tańszy w budowie. Już po aukcji

16 kwietnia, 10:33 | AD

O około 13 milionów złotych udało się obniżyć cenę, za jaką wykonawcy chcą wybudować nowy stadion piłkarski w Sosnowcu. Obiekt ma powstać na zielonych terenach przy Górce Środulskiej. W poniedziałek, 15 kwietnia zakończyła się elektroniczna aukcja.

Tak ma wyglądać nowy stadion piłkarski wchodzący w skład Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Sosnowcu
fot. JSK Architekci/UM Sosnowiec
Tak ma wyglądać nowy stadion piłkarski wchodzący w skład Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Sosnowcu
fot. JSK Architekci/UM Sosnowiec
Tak ma wyglądać nowy stadion piłkarski wchodzący w skład Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Sosnowcu
fot. JSK Architekci/UM Sosnowiec
Tak ma wyglądać nowy stadion piłkarski wchodzący w skład Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Sosnowcu
fot. JSK Architekci/UM Sosnowiec
1 / 4

W poniedziałek, 15 kwietnia odbyła się elektroniczna aukcja, która miała wyłonić wykonawcę nowego stadionu piłkarskiego w Sosnowcu. Stadion to część Zagłębiowskiego Parku Sportowego, jaki ma powstać w tej kadencji samorządowej w Sosnowcu. Miasto liczyło na sporą obniżkę ofert przez potencjalnych wykonawców, bo poprzedni przetarg unieważniono właśnie z powodu zbyt wysokich cen, znacznie przekraczających budżet.

Cena spadła o 13 mln zł


Tym razem plan się powiódł i udało się „zbić” najniższą cenę o ponad 13 milionów złotych. To już kwota satysfakcjonująca dla władz miasta.

- Najlepsza oferta wynosi niewiele ponad 120 mln zł netto (147,9 mln zł brutto), a więc jest dużo mniejsza, niż przy poprzednim otwarciu ofert - napisał na Facebooku Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Oferty na ZPS przekroczyły budżet


Przypomnijmy. Dokładnie dwa miesiące temu, 15 lutego otwarto oferty wykonawców chętnych do budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Szacowano, że stadion piłkarski, halę sportową i zadaszone lodowisko uda się wybudować za nieco ponad 202 mln zł. Tymczasem rzeczywistość przyniosła spore rozczarowanie, bo wszystkie oferty w przetargu przekroczyły budżet miasta na ten cel. Zabrakło około 92 mln.

Na budowę stadionu planowano wydać - 132,5 mln zł (brutto) tymczasem oferty opiewały kolejno na 166,9 mln zł (Mirbud SA), 161,1 mln zł (Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL SA z Dąbrowy Górniczej oraz 183,27 mln zł (Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA). Dlatego tez przetarg unieważniono. Wykonawcę budowy stadionu miasto zamierzało wyłonić na podstawie aukcji elektronicznej, licząc na obniżenie cen przez firmy, chcące budować stadion.
I udało się. Najtańszą ofertę złożyło Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i wynosi ona 147,9 mln zł. Drugą ofertę miał Mirbud SA 148,2 mln zł. Trzecia oferta należała do Przedsiębiorstwa Miejskiego MZUM.PL SA z Dąbrowy Górniczej i wynosiła 154 mln zł.

- Teraz przychodzi pora na formalności, a jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, umowę podpiszemy na przełomie kwietnia i maja - zapowiada Arkadiusz Chęciński.

Co z lodowiskiem i halą sportową


Stadion piłkarski to tylko jedna z trzech części Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Na rozstrzygnięcie czeka jeszcze przetarg na wykonawców tych właśnie dwóch inwestycji. Podczas pierwszego przetargu na budowę stadionu zimowego, wpłynęły tylko dwie oferty. Miasto zmierzało wydać na jego budowę 35,3 mln zł a oferty opiewały na 85,5 mln (konsorcjum Alstal Grupa Budowlana sp. z oo, i Alstal Development sp. z oo) i 68 mln zł (Mirbud SA). Halę sportową chciała budować tylko firma Mirbud za 64,9 mln zł, podczas gdy miasto miało na ten cel zaledwie 34,2 mln zł.

Czy tym razem przetarg uda się w końcu rozstrzygnąć, a miastu wystarczy pieniędzy na dokończenie całego kompleksu sportowego?

- Trwa drugi przetarg. Otwarcie ofert planujemy na koniec maja - podsumowuje prezydent Sosnowca.

Prawdopodobnie dopiero wtedy okaże się, czy i kiedy powstaną obydwa obiekty.

Zagłębiowski Park Sportowy


Zagłębiowski Park Sportowy ma powstawać dwa i pół roku. Cały kompleks będzie się składał z kilku obiektów: stadionu piłkarskiego, stadionu zimowego oraz hali sportowej. Konkurs na koncepcję i projekt tych obiektów wygrała firma JSK Architekci. Piotr Bury, architekt firmy JSK Architekci z wrocławskiego biura tej firmy podkreśla, że będą to bardzo nowoczesne i komfortowe obiekty. Będzie je charakteryzowała świetna dostępność, odpowiednie zaplecza techniczne. Będą funkcjonalne i ładne. W obiekcie nie zabraknie też miejsc ekskluzywnych, przeznaczonych na klientów bardziej wymagających, skłonnych wydać na bilety więcej. W projekcie stadionu piłkarskiego znalazł się na przykład klub biznesowy, czyli sala z cateringiem, na której mogą się odbywać spotkania biznesowe. W tej sali będzie mogło przebywać do 500 osób. Oprócz tego, na zachodniej trybunie stadionu znajdzie się 10 lóż VIP, każda 12 osobowa.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


Cudne zdjęcia sportowców w kalendarzu charytatywnym

Co wiecie o Ruchu Chorzów? Sprawdźcie swoją wiedzę QUIZ

Najpiękniejsze sportsmenki na Śląsku i Zagłębiu ZOBACZCIE

Półmaraton Dąbrowski 2019 ZOBACZCIE UCZESTNIKÓW

Te drużyny piłkarskie mają najwięcej kibiców ZOBACZCIE

Ci zawodnicy reprezentują kluby woj. śląskiego ZOBACZCIE


Puchar Tymbarku na Stadionie Śląskim
[xlink]dddfd1a5-6f1a-f4d2-a969-f5b0e1bbd7db,96e28458-5f2f-b24b-c490-f271eabb10a8[/xlink]

W PUNKT ODC. 3 Ekstraklasa podzielona!
[xlink]d6dcc77b-d21b-0980-d19f-dbc7915c596d,41838e8b-60d7-6ee1-5612-83baf2a5c724[/xlink]