menu

Prezes Ekstraklasy zabrał głos po decyzjach UEFA

17 marca 2020, 18:12 | AIP

We wtorek UEFA poinformowała ligi krajowe i Europejski Związek Klubów Europejskich ECA, że z powodu epidemii koronawirusa planuje przełożyć Mistrzostwa Europy na 2021 rok. Zapadły również ważne decyzje dotyczące futbolu klubowego. W imieniu polskich klubów w wideokonferencji wzięli udział prezes Legii Warszawa Dariusz Mioduski (jako członek zarządu ECA) oraz prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki (członek zarządu European Leagues).


fot. Adam Jankowski

Oto wstępne ustalenia dotyczące futbolu klubowego:

1. Jeśli sytuacja pozwoli, zostaną podjęte maksymalne wysiłki, aby wszystkie rozgrywki w ligach krajowych oraz europejskich pucharach zostały ukończone do 30 czerwca 2020 roku. Finał Ligi Mistrzów ma odbyć się 27 czerwca, a Ligi Europy 24.
2. Nie będzie ekskluzywności terminów dla poszczególnych rozgrywek: ligi krajowe będą mogły być rozgrywane w środku tygodnia, a mecze w europejskich pucharach w trakcie weekendów.
3. Terminy rund eliminacyjnych do europejskiej pucharów w sezonie 2020/21 zostaną ustalone w zależności od zakończeniu poszczególnych lig krajowych.

Co na to Ekstraklasa? Na razie nie wiadomo, kiedy rozgrywki o mistrzostwo Polski zostaną wznowione. Na pewno piłkarze nie wrócą już na boisko w marcu. - Zwracaliśmy uwagę, że do rozegrania sezonu do końca, konieczne było nie tylko przesunięcie EURO, ale także rund kwalifikacyjnych w pucharach europejskich, w których nasze drużyny miały pierwotnie wystartować już w pierwszym tygodniu lipca. Teraz decyzje UEFA dają taką możliwość – tłumaczy prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki.

- Musimy jednak cały czas pamiętać, że wznowienie meczów i dokończenie sezonu będzie ostatecznie uzależnione od sytuacji w kraju oraz decyzji klubów i PZPN. Niezależnie, pracujemy z klubami nad rozwiązaniami mającymi na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii dla ligi – dodaje Animucki.

Po 26. kolejkach liderem PKO BP Ekstraklasy jest Legia Warszawa (51 pkt). Drugi jest Piast Gliwice (43), a trzecie miejsce zajmuje Cracovia (42).

Komentarz prezesa #Ekstraklasa S.A., Marcina Animuckiego po dzisiejszych decyzjach @UEFA dostępny ⤵https://t.co/14CvQQTtgd— PKO BP Ekstraklasa (@_Ekstraklasa_) March 17, 2020


Polecamy