menu

Piast Gliwice zarobił ponad 30 milionów złotych. Na co przeznaczy pieniądze?

10 września 2019, 21:18 | DW

Piast Gliwice zarobił co nieco na mistrzostwie Polski, krótkiej przygodzie w europejskich pucharach i transferach najlepszych piłkarzy do zagranicznych klubów. Łączna kwota to ponad 30 milionów złotych, czyli 1,5 rocznego budżetu z poprzedniego sezonu. Na co klub przeznaczy te pieniądze?

Piast Gliwice zarobił ponad 30 milionów złotych. Na co przeznaczy pieniądze?
Piast Gliwice zarobił ponad 30 milionów złotych. Na co przeznaczy pieniądze?
fot. Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse

Piast Gliwice zarobił ponad 30 milionów złotych


Prawie połowę kwoty to premia od Ekstraklasy. Ponad 15 milionów złotych z tytułu praw transmisyjnych oraz sukcesu sportowego. Piastunki zdobyły sensacyjnie mistrzostwo Polski. Wzięły także udział w europejskich pucharach. Dwie porażki w dwumeczach i dojście tylko do II rundy el. do fazy grupowej Ligi Europy i tak nieźle opłaciły się gliwiczanom. To przychód rzędu 2,5 mln złotych.

Po zakończeniu sezonu mistrz Polski ruszył na wyprzedaż swoich piłkarzy. Za darmo odszedł Aleksandar Sedlar, a za spore - jak na polskie warunki - kwoty odeszli Joel Valencia (Brentford FC) i Patryk Dziczek (Lazio/Salernitana). Obaj kupujący zapłacą jednak w ratach, więc nie będzie to rozbicie banku.

Ostatnia kwota to dotacja od miasta przyznawana na drugie półrocze. Ta wynosi 6 milionów złotych i zostanie ona przekazana pod koniec września.

W rankingu Deloitte "Piłkarska liga finansowa" gliwiczanie zajęli dopiero 11. miejsce z przychodem nieprzekraczającym 25 milionów złotych. Tym razem jest on o kilka milionów złotych większy. Pozwoli to klubowi znacznie odbić się od środka tabeli, lecz to wciąż daleko do liderujących w polskiej lidze Legii Warszawa i Lecha Poznań.

Piast Gliwice. Na co mistrz Polski wyda 30 milionów złotych?
Według informacji "Przeglądu Sportowego" Piast Gliwice musi również nieco wydać. Ok. 4 miliony złotych to transferowe prowizje dla klubów, menadżerów i związków piłkarskich. Prezes Paweł Żelem poinformował także o zwiększeniu budżetu dla miejscowej akademii. Wiąże się to z poprawieniem warunków i rozbudowę infrastruktury.
źródło: Przegląd Sportowy

PKO EKSTRAKLASA w GOL24


Więcej o EKSTRAKLASIE - newsy, wyniki, terminarz, tabela, strzelcy

[xlink]788d4774-a993-6b67-51d5-6fdb22a3c15e,6426dc67-3c16-87b5-afe7-3169740e4b26[/xlink]


Polecamy