menu

MŚ 2022. Irańczycy domagają się kary wobec Klinsmanna za jego wypowiedzi. "Bawią się w brudne gierki"

28 listopada 2022, 09:34 | OPRAC.: Jakub Maj

Irańska Federacja Piłkarska oraz trener reprezentacji tego kraju Portugalczyk Carlos Queiroz skrytykowali byłą gwiazdę światowego futbolu Juergena Klinsmanna za jego wypowiedzi dotyczące stylu gry arabskiego zespołu. Niemiec miał powiedzieć, że Iran stosuje "brudną, niesportową" taktykę.


fot. PAP/EPA/Abedin Taherkenareh

Federacja Iranu wezwała do rezygnacji Klinsmanna z pełnionej funkcji w komisji technicznej FIFA. Były zawodnik, mistrz świata (1990) i Europy (1996) miał powiedzieć w wywiadzie telewizyjnym dla BBC po meczu z Walią (Iran wygrał 2:0), że Irańczycy stosują niesportową, "brudną" taktykę, bo to wynika z ich kultury.

Taka jest ich kultura, dlatego tak postępują - wywierają presję na sędziach, napisał:

- powiedział 58-letni Klinsmann, który jako szkoleniowiec poprowadził Niemców do trzeciego miejsca w MŚ w 2006 r.

Odpowiedź trenera Iranu na słowa Niemca

Obrażasz mój charakter z typowymi uprzedzeniami i wyższością. Bez względu na wszystko, mam szacunek do tego, co osiągnąłeś na boisku, ale te uwagi o irańskiej kulturze, irańskiej drużynie narodowej i moich piłkarzach to hańba futbolu napisał:

– napisał były trener Realu Madryt, Manchesteru United i reprezentacji Portugalii.

Przedstawiciele irańskiej federacji zaprosili Klinsmanna na trenig reprezentacji, podobnie jak trener, który dodał jednak, że wcześniej, przed wizytą, oczekuje rezygnacji Niemca z udziału w pracach komisji technicznej FIFA. Strona irańska nie szczędziła przy tym uszczypliwości wobec przedstawiciela niemieckiego futbolu.

Panie Klinsmann, choć jest pan Niemcem obiecujemy, że nie będziemy oceniać cię z perspektywy najbardziej haniebnego wydarzenia w historii mundialu - napisał:

- napisała federacja Iranu.

Niemiec odpowiedział na krytykę, że jego słowa zostały wyrwane z kontekstu i próbował załagodzić sytuację:

Nigdy nie krytykowałem Carlosa, czy irańskiej ławki. Po prostu opisałem ich emocjonalne zachowanie, co jest w pewnym sensie godne podziwu, bo cała ławka napisał:

- powiedział były piłkarz tak świetnych klubów jak Inter Mediolan, Tottenham czy Bayern Monachium.

W Katarze o Irańczykach jest głośno nie po raz pierwszy i to nie tylko ze względów sportowych. Mecze Iranu odbywają się w cieniu protestów i niepokojów społecznych w ojczyźnie po wrześniowej śmierci, w policyjnym areszcie, 22-letniej Mahsy Amini, aresztowanej wcześniej za złamanie surowych islamskich zasad dotyczących ubioru kobiet. Przed pierwszym meczem - z Anglią (2:6) - irańscy piłkarze nie odśpiewali hymnu narodowego, co zostało odebrane jako wyraz solidarności z protestującymi. W piątek, przed spotkaniem z Walią (2:0), już śpiewali, ale cicho, a bardziej doniosłe były gwizdy i okrzyki irańskich kibiców na trybunach.(PAP)

MŚ 2022 w GOL24


Więcej o MŚ 2022 - newsy, wyniki, terminarze, tabele