menu

Jakub Błaszczykowski znów pożyczył pieniądze Wiśle Kraków

8 kwietnia, 13:34 | red

Wisła Kraków może mówić o dużym pechu. Po przejęciu klubu m.in. przez Jakuba Błaszczykowskiego, klub powoli wychodził na prostą. Plan odbudowy klubu zniszczyła pandemia. Biała Gwiazda w bieżącym roku straciła ok. 3,3 mln złotych i jest to raport wyłącznie za pierwszy kwartał. Błaszczykowski wyrównał saldo z własnej kieszeni, udzielając tym samym kolejnej pożyczki.

Jakub Błaszczykowski udzielił pożyczki Wiśle, która popada w kryzys przez pandemię
Jakub Błaszczykowski udzielił pożyczki Wiśle, która popada w kryzys przez pandemię
fot. Andrzej Banas / Polska Press

Wisła Kraków przegrywa z brakiem kibiców na trybunach


Od 2019 roku Wisła kraków znacznie poprawiła swoją sytuację finansową. Zysk netto klubu wyniósł wówczas ok. 6,2 mln złotych, co w znacznej mierze udało się dzięki Jarosławowi Królewskiemu i Kubie Błaszczykowskiemu. Rok 2020 to już niestety pandemia koronawirusa i absolutny brak kibiców na stadionach piłkarskich. O ile w podczas pierwszej fali stadiony były tylko zamknięte przez jakiś czas (grano do początku marca, a latem pozwolono fanom wrócić na trybuny przez kilka tygodni), tak 2021 rok to już kolejna duża strata.

Już po pierwszym kwartale Wisła straciła tyle, co w całym poprzednim roku (ok. 3,3 mln zł). Klub opublikował sprawozdanie finansowe, w którym wyjaśnia, że powodem tego są "nadzwyczajne okoliczności związane z pandemią wirusa SARS-CoV-2".

Wisła poinformowała również, że została jej udzielona kolejna pożyczka od większościowych akcjonariuszy. Są to: Jakub Błaszczykowski, Jarosław Królewski i Tomasz Jażdżyński. "W marcu 2021 roku Spółka pozyskała finansowanie zewnętrzne w formie pożyczek udzielonych przez p. Jakuba Błaszczykowskiego, p. Jarosława Królewskiego oraz p. Tomasza Jażdżyńskiego - w łącznej wysokości 3 mln złotych" - czytamy w sprawozdaniu krakowskiego klubu.

Na pożyczoną przez Błaszczykowskiego kwotę składają się już: ponad milion złotych na spłatę najpilniejszych długów w 2018 roku, ok. 1,5 mln złotych w roku następnym i ta udzielona obecnie. Podobne kwoty z własnej kieszeni wyjęli także Królewski i Jażdżyński.

Białą Gwiazdę ratuje również fakt, że spółka skorzystała z tarczy antykryzysowej, otrzymując aż 3,5 miliona złotych z Tarczy Finansowej PFR 2.0. Ta suma powinna zapewnić płynność finansową co najmniej do końca obecnego sezonu. Ale co będzie dalej?

PKO EKSTRAKLASA w GOL24


Więcej o EKSTRAKLASIE - newsy, wyniki, terminarz, tabela, strzelcy


Polecamy